Finanse scentralizowane a finanse zdecentralizowane (DeFI vs CeFi): porównanie

Od czasu innowacji zdecentralizowanych finansów (DeFi) świat finansów doświadczył bardziej produktywnego rozwiązania dla tradycyjnych systemów finansowania. Nie jest to jednak powód niekończącej się debaty na temat DeFi Vs CeFi. Aby w pełni ustalić, dlaczego te dwa systemy mają duże znaczenie i są ważne w rozwiązywaniu problemów finansowych, musielibyśmy znać różnice między nimi. Przedstawmy Cię w bezpośrednim porównaniu między Warunki DeFi i CeFi. Czy powinniśmy?

Zacznijmy od definicji.

defi vs cefi

Co to jest zdecentralizowane finanse (DeFi)

Aby kryptowaluta uczyniła uniwersalne płatności łatwymi, bezpiecznymi i dostępnymi, musi istnieć kilka sieci i systemów. Krótko mówiąc, zdecentralizowane finanse (DeFi) to po prostu połączenie kluczowych operacji tradycyjnych systemów finansowania i zdecentralizowanych technologii. DeFi, zwane również „Open Finance”, w pełni działa w formacie integracyjnym ze zdecentralizowaną technologią, taką jak BlockChain.

Przede wszystkim na warunkach DeFi możesz teraz uzyskać dostęp do usług, które obejmują handel aktywami, rachunki czekowe, ubezpieczenia, oszczędności, pożyczki i inne. Dziś DeFi nadal służy jako główny motor ewolucji sektora finansowego. W przeciwieństwie do stresu związanego z wchodzeniem do instytucji finansowych, wszystko, czego potrzebujesz do transakcji DeFi, to smartfon. Oznacza to, że Twój bank jest w ruchu, bez zasad i procedur wymaganych przez jakąkolwiek instytucję finansową.

Co to jest finansowanie scentralizowane (CeFi)

Przyjrzyjmy się tylko wyjaśnieniu scentralizowanego finansowania i jego wpływu na Ciebie. CeFi zasadniczo obejmuje operacje tradycyjnych systemów finansowych, umożliwiając uzyskanie odsetek od pożyczek. W przeciwieństwie do większości instytucji finansowych dostęp do Twojej kryptowaluty jest jedynym wymaganym zabezpieczeniem. Podsumowując, zarabiasz odsetki od pożyczek, ponieważ platforma wykorzystuje Twoją kryptowalutę do innych inwestycji na BlockChain. To sprawiedliwe, że otrzymasz procent.

Do tej pory platformy CeFi mają kilku inwestorów i pożyczkodawców, którzy czerpią z lukratywnych zwrotów ze scentralizowanego systemu finansowego. Cała idea CeFi to stworzenie zamkniętego systemu finansowego, który przyniesie korzyści konsumentom i inwestorom. Zamknięte systemy finansowe zawsze miały surowe warunki, które prawie nie sprzyjały konsumentom. Jednak od czasu ewolucji scentralizowanego finansowania możesz teraz ufać, że osiągniesz wartość ze swojego zaangażowania w system.

DeFi Vs CeFi: ich zalety

Co ciekawe, oba systemy finansowe oferują wyjątkowe korzyści. W przypadku CeFi użytkownicy korzystają z przeniesienia ryzyka. Scentralizowane finansowanie, podobnie jak dokonywanie transakcji z bankami i innymi instytucjami finansowymi, gwarantuje bezpieczeństwo. Niektórzy mogą powiedzieć, dlaczego podejmują wysokie ryzyko? Cóż, odpowiedzią jest to, że są właścicielami twoich funduszy. Oczywiście inni T&C DeFi oferuje swoim klientom 100% gwarancję na swoje fundusze, ale przynajmniej użytkownicy CeFi otrzymują bezpieczeństwo.

Główne banki kryptowalut, takie jak Coinbase i Binance, od lat działają, zapewniają bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Ponadto wszystkie scentralizowane platformy finansowe są zawsze projektowane z wysoce wyrafinowanym, ale łatwym w użyciu interfejsem. Ta funkcja sprawia, że ​​platformy CeFi mogą łatwo poruszać się po ich usługach dla początkujących użytkowników. Platformy CeFi sprawiają, że cel kryptowaluty jest osiągalny, udostępniając swoje usługi wszystkim.

Z drugiej strony użytkownicy DeFi mogą skorzystać z przewagi platform bez nadzoru. Zdecentralizowani użytkownicy finansów mają przewagę w całkowitej kontroli nad swoimi funduszami. Ta zaleta jest powodem, dla którego większość użytkowników kryptowalut woli platformy DeFi od CeFi. Głównie dlatego, że muszą tylko bezpośrednio wchodzić w interakcję z interfejsem DeFi w celu przeprowadzania transakcji. Czynności wykonywane na tych platformach obejmują pożyczki, transakcje transferowe czy dokonywanie wymiany tokenów.

DeFi Vs CeFi: typowe wady

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się kilku zaletom, omówmy niektóre wady obu platform. Użytkownicy CeFi zawsze mieli do czynienia z ryzykiem przechowywania, które wiąże się z korzystaniem z platform. Platformy CeFi są często celem hakerów, głównie z powodu dużej płynności, na jakiej działa system. Użytkownicy, którzy padli ofiarą niefortunnych włamań do dowolnego systemu CeFi, natychmiast tracą swoje inwestycje.

Z drugiej strony protokoły DeFi mają największą wadę w tym, co uważa się za ich bezpieczne narzędzie. Ponieważ protokoły działają w pełni na kodach, zakłada się, że nie są podatne na zmiany i modyfikacje dokonywane przez człowieka. Jednak zaufanie do systemu na tak dużą skalę z robotami i kodami nie jest najbezpieczniejszą rzeczą do zrobienia. Inną poważną wadą tych platform jest to, że każdy użytkownik jest całkowicie odpowiedzialny za swoje ryzyko. Domyślamy się, że dlatego termin „niepolegający na pozbawieniu wolności” ma sens.

Z biegiem czasu pojawiło się kilka sporów co do tego, że platformy nieupowierające są najlepsze dla finansów osobistych. Jednak w przypadku błędu, pierwszy raz może nie zdawać sobie sprawy z wysokiego ryzyka związanego z protokołem. Ponadto tylko kilka aplikacji DeFi może pochwalić się urzekającym i łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika. To sprawia, że ​​początkującym niezwykle trudno jest zapoznać się z funkcjami, które mogą spowodować utratę ich inwestycji.

DeFi Vs CeFi: Czego można się spodziewać w przyszłości?

Tak jak dzisiaj, świat ewoluował od wieków, kiedy nazywano nas jaskiniowcami. Tak jak mamy dzisiaj, wiele osób obecnie bierze ogromny procent swoich inwestycji od instytucji finansowych. Ponieważ kryptowaluta odgrywa dziś ważną i obiecującą rolę w systemach finansowych, zarówno platformy DeFi, jak i CeFi mają jasną przyszłość. Obie platformy oferują swoim użytkownikom funkcje umożliwiające otwarte finansowanie, szybsze transakcje i atrakcyjne zwroty z inwestycji.

Nawet jeśli ten artykuł dotyczy toczących się argumentów DeFi Vs CeFi, naprawdę nie ma znaczenia, gdzie leży Twoja inwestycja. Obie platformy wciąż prowadzą do przyszłości, w której tradycyjna bankowość, jaką znamy dzisiaj, wymiera. W tym momencie wszyscy chcą grać bezpiecznie i mieć pewność, że ich inwestycje są zabezpieczone. Jednak w przyszłości, gdy kryptowaluta stanie się nową normą, opowiemy inną historię.

Wniosek

Zarówno finanse scentralizowane, jak i zdecentralizowane mają kilka podobieństw i oczywiście różnic między sobą. Jednak można je umieszczać tylko obok siebie ze względu na dzisiejszą akceptację kryptowaluty. Ponieważ tworzymy lepszy system finansowy, który działa inaczej niż tradycyjne banki, każdy zwraca większą uwagę na kryptowalutę. Za kilka lat spodziewamy się, że waluta cyfrowa zyska na popularności, przynosząc lepsze korzyści.