Przewodnik po Ripple | Dowiedz się wszystkiego o XRP

Co to jest XRP?

XRP to natywny token w księdze XRP i każdy może go kupować, odbierać, wysyłać, handlować lub przechowywać.

RippleNet to protokół płatności typu open source i kryptowaluta stworzona, aby zaoferować instytucjom finansowym i innym usługom przekazu pieniężnego natychmiastowy, tańszy i bezpieczny sposób przesyłania wartości za granicę.

Czy Ripple (XRP) to rodzaj pieniędzy?

Ripple (XRP) jest używany w ekosystemie Ripple do zasilania transakcji, do reprezentowania transferu wartości oraz jako waluta płatności i środek wymiany.

Możesz używać XRP jako pieniędzy i przeprowadzać transakcje online, a także w transakcjach peer-to-peer, a wszystko to bez żadnej kontroli ze strony rządu lub centralnego systemu monetarnego.

Czy jest to prawnie uznane?

W latach, które nastąpiły po wprowadzeniu Bitcoina jako pionierskiej kryptowaluty, wiele się zmieniło w krajobrazie regulacyjnym. Chociaż nadal potrzebna jest duża jasność, kilka krajów zalegalizowało niektóre kryptowaluty do użytku jako pieniądze lub do celów handlowych.

Warto zauważyć, że Ripple Labs znajduje się w USA, kraju o jednym z najwyższych standardów regulacyjnych. Firma naciska również na dodatkowe regulacje, które jej zdaniem pomogą w rozwoju branży.

Do czego ludzie używają Ripple (XRP)?

Podczas gdy monety takie jak Bitcoin i Litecoin są używane jako pieniądze i mogą być używane do płacenia za towary, wysyłania do przyjaciół i rodziny lub do przechowywania jako aktywa inwestycyjne, Ripple i jego moneta XRP idą dalej. Oprócz systemu płatności, technologia Ripple działa również jako platforma do wymiany aktywów i transferu wartości.

Klienci RippleNet używają cyfrowego tokena XRP do pozyskiwania płynności podczas obsługi transakcji transgranicznych. Tutaj, zamiast pracować z przedpłaconym kontem w banku w innym kraju, klienci mogą bezpośrednio przesyłać środki za pośrednictwem XRP – wszystko w czasie rzeczywistym, oszczędzając ogromne ilości kapitału, czasu i innych kosztów finansowych.

Inne kluczowe przypadki użycia tokena XRP obejmują:

• Depozyt platformy

• Zakupy peer-to-peer (P2P)

• Głosowanie online

Co kupcy akceptują Ripple?

Coraz więcej sprzedawców i firm integruje XRP jako metodę płatności, przy czym liczba ta rośnie o prawie 50% w pierwszej połowie 2020 r. Kto akceptuje XRP i gdzie można płacić za pomocą Ripple? Oto niektórzy z czołowych sprzedawców akceptujących płatności dokonywane za pomocą tokena:

Digitec Galaxus

Szwajcarski sklep internetowy, który umożliwia użytkownikom płacenie XRP za swoje produkty, w tym elektronikę użytkową, sprzęt sportowy i materiały biurowe.

Księga główna

Ledger jest znany ze swoich portfeli sprzętowych kryptowalut Nano S i X i pozwala użytkownikom płacić za swoje produkty za pomocą XRP, BTC, ETH i LTC oraz innych najlepszych kryptowalut.

BitCars

BitCars sprzedaje zabytkowe samochody i inne samochody za kryptowalutę. Możesz także kupować nowe samochody premium i płacić tokenem Ripple za pośrednictwem BitPay.

Wykupić

Ta platforma internetowa zintegrowała płatności z Ripple wśród innych kryptowalut za karty podarunkowe, w tym na Amazon, iTunes, Starbucks, eBay i Netflix.

Puryzm

Purism akceptuje płatności Ripple za swoje urządzenia komputerowe i telefony. Jeśli masz ochotę na bezpieczne laptopy i telefony zorientowane na prywatność, kup jeden od Purism za pomocą XRP.

Bidali

Kolejny sklep internetowy, który sprzedaje karty podarunkowe. Akceptuje kryptowaluty, takie jak Ripple, Tron i Ethereum Classic.

TorGuard

TorGuard jest dostawcą VPN i współpracuje z CoinPayments, aby akceptować płatności kryptograficzne za pośrednictwem Ripple.

Kawa Blockchain

Blockchain Coffee umożliwia użytkownikom kryptowalut płacenie za meksykańską kawę. Dla miłośników "wyśmienita kawa," płać z Ripple i ciesz się.

Cryptoshopper

Sprzedawca akceptuje XRP za pośrednictwem bramki płatności CoinGate dla wszystkich rodzajów przedmiotów.

Zjedz mnie!

Eat me to linia odzieży z Buenos Aires, która zintegrowała CoinPayments i Coinbase w celu przetwarzania Ripple i innych płatności kryptograficznych.

Lord Underwear

Ten internetowy sprzedawca różnych artykułów bielizny dla mnie, kobiet i dzieci używa CoinGate do przetwarzania płatności XRP od swoich klientów.

Bitmart

Bitmart sprzedaje sprzęt do kopania kryptowalut i urządzenia portfelowe dla firm takich jak Ledger, KeepKey i Trezor w Afryce.

Technologia stojąca za Ripple

Co to jest Ripple

Przestrzeń kryptowalut to rynek oparty na technologii, oraz różne innowacyjne rozwiązania oparte na technologii blockchain i rozproszonej księdze (DLT) zostały opracowane od czasu, gdy Satoshi Nakamoto opublikował raport dotyczący Bitcoin (BTC).

Protokół open source firmy Ripple to tylko jedna z tysięcy takich innowacji, które mają na celu wykorzystanie podstawowej technologii do płatności, inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji i Internetu rzeczy (IoT).

Jak to się wszystko zaczęło – Historia Ripple

Ripple został wydany w 2012 roku, współzałożony przez Chrisa Larsena, Jeda McCaleba i Arthura Britto. To, co dziś znamy jako Ripple, zaczęło się jako OpenCoin Inc, przed rebrandingiem na Ripple Labs Inc. Wczesny rozwój projektu obejmował również prace programisty Ryana Fugge’a.

Od 2013 roku firma stała się jedyną innowacją technologii blockchain dostępną do użytku komercyjnego. Dotyczy to setek banków i instytucji finansowych, które używają RippleNet do transgranicznych przelewów pieniężnych.

Chris Larsen, były dyrektor generalny Ryan Fugge i Jed McCaleb, który założył Mt Gox i kryptowalutę Stellar Lumens (XLM), opuścili projekt.

Brad Garlinghouse jest obecnym dyrektorem generalnym, a David Schwartz jest głównym kryptografem Ripple.

Jak działa Ripple?

Jak już wyjaśniliśmy, Ripple chce ułatwić instytucjom wysyłanie pieniędzy w dowolne miejsce na świecie. Osiągnął już ten cel i stał się nową fundamentalną technologią dla wielu międzynarodowych banków i firm z branży fintech. Jeśli chodzi o sposób działania Ripple, jesteśmy w stanie wyjaśnić jego podstawy, nie zagłębiając się zbytnio w techniczne chwasty. Załóżmy, że chcesz wymienić kilka funtów brytyjskich na meksykańskie peso. Zwykle byłoby to wykonywane przez Twój bank w ramach okrężnego procesu. Fundusze zostaną pobrane z Twojego konta i (w wielu przypadkach) fizyczne peso zostaną przekazane do lokalnego oddziału. Cały proces zająłby kilka dni. Dzięki Ripple ten proces jest znacznie uproszczony. Banki przechowują duże ilości wszystkich głównych walut, a XRP jest mierzony według zmiennych kursów wymiany dla każdej z nich. Tak więc, jeśli chcesz peso, Twój bank zamieni GBP na XRP. Ten XRP zostałby przesłany do Meksyku i natychmiast zmieniony na równowartość w pesos. Chociaż ta technologia jest skierowana bardziej do banków obsługujących duże partie transakcji, ułatwia życie także osobom fizycznym. Co więcej, możliwe są również aplikacje dla zwykłych ludzi. To właśnie sprawia, że ​​Ripple jest tak intrygującą propozycją w przestrzeni kryptowalut.

Mining Ripple – Jak powstają nowe monety?

Ripple nie obsługuje "górnictwo" w sensie tego, jak jest stosowany w kryptowalutach typu proof-of-work i nie korzysta z algorytmu konsensusu typu proof-of-rate.

Raczej XRP Ledger został zaprojektowany z unikalnym mechanizmem konsensusu, który umożliwia uczestnikom sieci weryfikację i uwierzytelnianie transakcji za pośrednictwem zaufanych walidatorów i węzłów.

Zamiast wyszukiwania, każdy węzeł w sieci używa algorytmu konsensusu protokołu Ripple (RPCA) do weryfikacji poprawności transakcji. Nie ma żadnych pośredników ani organu centralnego, który mógłby o czymkolwiek decydować, jest to aspekt, który nadaje Ripple element decentralizacji.

Zaopatrzenie – ile monet jest dostępnych, a co jeśli się skończą?

Podczas premiery w 2012 roku powstała skończona liczba 100 miliardów tokenów XRP. Jest to maksymalna podaż monety, co oznacza, że ​​nigdy nie może być więcej niż 100 miliardów XRP. W chwili pisania, podaż w obiegu wynosi 45 011 240 343 XRP.

Ponieważ podaż jest ograniczona do 1 miliarda każdego miesiąca i 100 miliardów na zawsze, a opłata transakcyjna nie jest wypłacana walidatorom ani przechowywana na rachunku escrow, spalanie zmniejsza dostępną podaż. Dlatego XRP jest kryptowalutą deflacyjną.

Różnica w stosunku do modeli inflacyjnych polega na tym, że inflacja obejmuje nieograniczoną podaż tokenów, co może doprowadzić do dewaluacji konkretnej monety. Tak dzieje się z walutami fiducjarnymi – pomyśl o Wenezueli i Zimbabwe jako dobrych przykładach.

Nie ma możliwości, by monety się wyczerpały, biorąc pod uwagę zasady popytu i podaży. XRP można podzielić na maksymalnie 6 miejsc po przecinku, co oznacza, że ​​najmniejsza jednostka, kropla, wynosi 100 biliardów.

Decentralizacja – co to znaczy?

Decentralizacja w kryptowalutach oznacza po prostu wykorzystanie technologii blockchain w celu zapewnienia, że ​​żaden pojedynczy podmiot lub organ centralny nie ma kontroli nad systemem. Dąży do eliminacji pojedynczych punktów awarii, zapewniając jednocześnie zasady przejrzystości i demokracji.

W przypadku Ripple decentralizacja jest wzmocniona dzięki niezależności księgi XRP i jej natywnego tokena XRP. Ripple i jego zespół nie kontrolują ani nie są właścicielami Księgi.

Czy nazwa "Marszczyć" Miej znaczenie?

Imię "Marszczyć" nie ma zbyt imponującego pochodzenia. Podobnie jak wiele nazw kryptowalut, ma ona przywołać sposób, w jaki technologia wpłynie na branżę fintech. Zamiast wysadzać porządek finansowy, Ripple został zaprojektowany tak, aby współgrać z istniejącymi fintechami.

Ripple jako inwestycja

Inwestowanie w kryptowalutę może być ryzykowne, ale jest to również obecnie jedna z najlepszych klas aktywów. Możesz łatwo kupować, przechowywać i handlować XRP w dowolnym miejscu na świecie, co czyni go bardziej dostępnym jako narzędzie inwestycyjne.

Dlaczego warto zainwestować?

Powody, dla których zdecydujesz się zainwestować w XRP, mogą być różne, czy to za pośrednictwem konwencjonalnych narzędzi inwestycyjnych, czy aktywów cyfrowych, takich jak Ripple. Może chcesz rozwijać się finansowo lub chcesz wykorzystać aktywa jako zabezpieczenie lub magazyn wartości. Możliwe jest również, że chcesz wybrać inwestycje kryptograficzne wyłącznie w celu przechowywania aktywów finansowych w zdecentralizowanym środowisku – co zapewnia wolność finansową, prywatność i anonimowość.

Bez względu na powód, należyta staranność jest ważna, zanim zdecydujesz się zainwestować pieniądze w jakikolwiek składnik aktywów.

Cena i zmienność – dlaczego cena jest tak zmienna?

Powstający rynek kryptowalut jest rynkiem bardzo niestabilnym, a ceny mogą ulegać znacznym wahaniom w krótkim okresie czasu. XRP, podobnie jak reszta rynku kryptowalut, jest znane z gwałtownych wahań cen (gwałtownych wzrostów i dramatycznych spadków). Ale dlaczego?

Prosty powód jest taki, że dla większości ludzi kryptowaluty są świetnymi aktywami do spekulacji. Jedynym przypadkiem, w którym takie zmienne ruchy nie występują, jest zbyt niskie ceny lub w przypadku stablecoinów. Chociaż zmienność oznacza, że ​​inwestorzy mają możliwość czerpania korzyści z ogromnych ruchów cen, może być również ryzykowna.

Prawdopodobnie stracisz wszystkie swoje pieniądze, dlatego nigdy nie możesz inwestować tego, czego nie możesz stracić.

Gdzie kupić Ripple

Możesz kupić XRP Ripple z kilku giełd kryptowalut i platform brokerskich. Podczas gdy kupowanie kryptowaluty stało się łatwe dzięki wielu miejscom, które umożliwiają kupowanie za pomocą fiat, zaleca się dokładne przemyślenie platformy, z której zamierzasz korzystać, ze względów bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz kupić Ripple, oto trzy z naszych najlepszych propozycji.

 • eToro: eToro to najlepsza platforma handlu społecznościowego, która umożliwia użytkownikom inwestowanie we wszystko, od kryptowalut, akcji i funduszy ETF. Jeśli jesteś początkującym, korzystaj z kopiowania eToro i CopyPortfolios, aby rozwijać swój handel, ucząc się od doświadczonych traderów. Firma maklerska ma biura w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.
 • Plus500: Plus500 to internetowa platforma handlowa regulowana przez Financial Conduct Authority (UK) oraz w kilku innych jurysdykcjach na całym świecie. Użyj Plus500 do handlu kryptowalutami, w tym Ripple, za pośrednictwem platformy, która oferuje szybką realizację i nie pobiera prowizji. Ponadto ten “ broker CFD ” zapewnia kontrakty różnicowe (CFD), dostarczając narzędzia handlowe na akcjach, forex, towarach, kryptowalutach, funduszach ETF, opcjach i indeksach, a także innowacyjną technologię handlową.
 • FXTB: FXTB z siedzibą na Cyprze jest własnością Forex TB Limited i ma siedzibę na Cyprze. FXTB oferuje usługi handlowe użytkownikom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Skorzystaj z konta demo, aby eksplorować i uczyć się o handlu kryptowalutami i korzystać z szeregu produktów handlowych, w tym Ripple (XRP).

Znani zwolennicy, inwestorzy i zwolennicy Ripple

Wymieniliśmy już założycieli Ripple, Larsena i McCaleba, z których obaj nadal są ważnymi głosami w dziedzinie Ripple i ogólnie kryptowalut. Być może ważniejsza obecnie dla Ripple jest lista banków i korporacji, które używają obecnie pakietu produktów Ripple w swoich różnych usługach finansowych. Z sektora bankowego mamy obecnie Santander, PNC Bank, Royal Bank of Canada i rosnącą listę innych międzynarodowych przedsiębiorstw. Ripple jest również używany przez Western Union i MoneyGram (dzięki partnerstwu z nikim innym jak Wal-Mart). Wreszcie, główni inwestorzy, tacy jak menedżer funduszy hedgingowych Ray Dalio, również poparli Ripple.

Gdzie przechowywać XRP

Aby przechowywać kryptowalutę, potrzebujesz portfela do przechowywania kluczy prywatnych. Pamiętaj, że niektóre giełdy i brokerzy oferują wbudowane rozwiązania portfelowe, ale pierwszym krokiem do zabezpieczenia środków jest zrozumienie różnych typów portfeli i poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują one dla twoich funduszy.

Przyjrzyjmy się rodzajom portfeli, w tym zalecanym do przechowywania XRP.

Co to są portfele?

Portfel kryptograficzny to oprogramowanie, urządzenie lub aplikacja, która umożliwia przechowywanie i używanie ich kryptowaluty. Za pomocą portfela możesz wysyłać, odbierać lub przechowywać zasoby cyfrowe, takie jak XRP.

Jakie rodzaje portfeli są dostępne?

Istnieją różne rodzaje portfeli. Niektóre mieszczą się w portfelach gorących, podczas gdy inne są zgrupowane jako portfele zimne. Podobnie, niektóre są zdecentralizowane, scentralizowane lub hostowane i nieobsługiwane. Ale generalnie portfele kryptowalut dzielą się na następujące kategorie:

Portfel internetowy

Portfele internetowe / internetowe odnoszą się do portfeli stron trzecich oferowanych online lub dostępnych na stronach internetowych kontrolowanych przez giełdy. Portfele internetowe są wygodne, jeśli chcesz mieć szybki dostęp do swoich środków, zwłaszcza w celu szybkiego handlu. Jednak tego typu portfele są mniej bezpieczne, ponieważ nie masz kontroli nad kluczami prywatnymi. Giełda może również zostać zhakowana lub może zostać zamknięta i możesz stracić dostęp do swoich funduszy.

Portfel mobilny

Portfele mobilne na Androida i iOS zapewniają wygodę i duże bezpieczeństwo Twoich środków. Możesz zwiększyć ogólne bezpieczeństwo przechowywanych środków za pomocą kodu odblokowującego telefonu i innych wbudowanych funkcji bezpieczeństwa.

Jednak portfele mobilne mogą być ryzykowne, jeśli ktoś miałby uzyskać dostęp do twojego telefonu, fizycznie lub włamując się do niego. Dbanie o bezpieczeństwo telefonu powinno być pierwszym krokiem do zabezpieczenia środków.

Przykłady portfeli mobilnych dla XRP to:

 • Portfel Abra

 • Portfel Atomic

Portfel na biurko

Portfele stacjonarne to popularne portfele programowe pobierane na systemy Windows, Linux i Mac. Tego typu portfele zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo, jeśli włączysz dodatkowe środki, takie jak 2FA.

Popularne portfele na komputery stacjonarne dla XRP obejmują:

 • Portfel tostowy

 • Portfel Atomic

 • Portfel Guarda

Portfel sprzętowy

Jeśli potrzebujesz najwyższego poziomu bezpieczeństwa swojej kryptowaluty, wybierz portfele sprzętowe. Portfel sprzętowy ma postać urządzenia USB, które przechowuje kryptowaluty offline. W przeciwieństwie do gorących portfeli, portfele sprzętowe oferują chłodzenie. Użycie frazy odzyskiwania oznacza, że ​​nadal możesz uzyskać dostęp do swoich środków, nawet jeśli zgubisz urządzenie; jeśli zostanie uszkodzony lub skradziony.

Najpopularniejsze portfele sprzętowe XRP to:

 • Ledger Nano S

 • Ledger Nano X

 • Portfel Sugi

Kombinacje portfeli

Możliwe jest użycie kombinacji portfeli, co zasadniczo ma na celu zwiększenie dostępności, wygody i bezpieczeństwa.

Na przykład możesz użyć portfela internetowego i klienta stacjonarnego lub łącze korzysta z urządzenia sprzętowego razem z portfelem mobilnym.

W przypadku XRP możesz połączyć portfel komputerowy Atomic z urządzeniem z systemem Android lub iOS lub użyć Ledger Nano w połączeniu z Exarpy.

Przechowywanie portfela na giełdzie, potencjalne plusy i minusy

Jak wspomniano powyżej, wiele giełd ma wbudowane portfele, które są dostępne dla klientów. Chociaż łatwość dostępu do funduszy kryptograficznych zwiększa wygodę korzystania z portfela giełdowego, wiąże się to z ryzykiem. Aktywa kryptograficzne przechowywane w gorącym portfelu giełdy są łatwym celem dla hakerów, a jeśli tak się stanie, prawdopodobnie stracisz wszystkie swoje pieniądze.

Jeśli rozważasz korzystanie z portfela wymiany, nigdy nie przechowuj dużych kwot przez dłuższy czas. Upewnij się również, że dodajesz dodatkową warstwę do swojego konta (np. 2FA).

Często Zadawane Pytania

 1. 1. Jaka jest różnica między Ripple i XRP?

  Ripple to firma, podczas gdy XRP jest tokenem natywnym dla księgi XRP.

 2. 2. Czy mogę kupować i handlować Ripple w Wielkiej Brytanii??

  Tak. XRP jest dostępny do handlu na wielu giełdach i u brokerów w Wielkiej Brytanii.

 3. 3. Dlaczego wytoczono pozew zbiorowy przeciwko Ripple?

  W pozwie zbiorowym zarzucano, że Ripple sprzedał XRP jako niezarejestrowany papier wartościowy.

 4. 4. Czy Ripple XRP jest tokenem bezpieczeństwa?

  Nie według zespołu Ripple, co jest czymś, co organy regulacyjne w USA muszą ustalić prawdopodobnie za pomocą testu Howey.

 5. 5. Czy banki używają XRP do przelewów zagranicznych??

  Banki i inne instytucje finansowe korzystają z RippleNet i pozyskują płynność za pośrednictwem XRP.