Top 5: Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, aby chronić portfele kryptowalut

Włamanie się do niszy kryptowalut wiąże się również z pewnym poziomem odpowiedzialności finansowej. Oprócz prawidłowego zarządzania ryzykiem podczas inwestowania, innym kluczowym czynnikiem jest stosowanie bezpiecznego schematu ochrony środków, jeśli zdecydujesz się przechowywać je w portfelu kryptowaluty cyfrowej. Niezależnie od wybranego portfela istnieją ustandaryzowane dobre praktyki, które pozwalają chronić kryptowaluty i być o krok przed hakerami. Poznaj 5 praktycznych wskazówek tutaj!

Jeśli korzystasz z giełdy: potrój bezpieczeństwo swojego konta

Giełdy lub platformy kryptowalut to jedno z najczęstszych miejsc przechowywania walut cyfrowych przez użytkowników. Są idealną areną do posiadania środków na wyciągnięcie ręki, gdy chcesz przeprowadzać transakcje kupna / sprzedaży, a nawet handlować z platformami kompatybilnymi z kontraktami futures lub CFD.

Portfele używane przez tego typu platformy nazywane są „portfelami do przechowywania w trybie gorącym”. Są one stale połączone z Internetem i dlatego są bardziej podatne na ataki cybernetyczne.

Ewolucja w branży sprawiła, że ​​giełdy stały się coraz bardziej solidne; są jednak przypadki masowych kradzieży, które stały się epitafium wielu popularnych platform, takich jak Mt. Gox i QuadrigaCX. Jak więc możesz uchronić się przed tymi masowymi włamaniami do kryptowalut?

Jeśli korzystasz z giełd, oto kilka kluczowych wskazówek:

  • Unikaj używania powtarzających się haseł na różnych platformach za wszelką cenę: Bardzo częstym błędem jest używanie tego samego hasła w sieciach społecznościowych, e-mailach, platformach handlowych i innych usługach online. Unikaj tego, ponieważ jeśli w którymkolwiek z nich dojdzie do naruszenia, reszta jest zagrożona!
  • Wyłudzanie informacji: Wyłudzanie informacji to jedna z najpopularniejszych technik przechwytywania Twoich danych osobowych przez hakerów. Za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, sprawdź adres URL, certyfikat SSL i upewnij się, że nie ma błędów. Istnieją dodatki do przeglądarek i usług online, takie jak isPhishing, które pozwalają sprawdzić prawdziwość witryny internetowej, jeśli nadal masz pytania.
  • Weryfikacja dwuskładnikowa: Jeśli to możliwe, możesz skonfigurować tę opcję. To dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do twojego konta i uniemożliwi komuś dostęp do twojego konta bez wtajemniczenia w ten dynamiczny kod.

Długoterminowe lub duże kwoty: Przenieś swoje środki do portfela sprzętowego

Wielu inwestorów postawiło na tę grę z długoterminową strategią i osiągnęło imponujące wyniki. Artykuł Fortune opublikowany w środku hossy w grudniu 2017 r. ukazuje najbardziej dumne oblicze tej hipotezy: inwestycja 100 dolarów w bitcoinach zarobionych w lipcu 2010 roku byłoby warte ponad 28 milionów dolarów do daty publikacji artykułu.

Chociaż rynek nie doświadczył jeszcze podobnego zdarzenia, wielu spodziewa się, że ich aktywa zyskają długoterminową wartość. Jeśli tak jest w Twoim przypadku – lub jeśli masz większą inwestycję – idealną opcją byłby portfel sprzętowy lub usługa powiernicza, taka jak Coinbase Custody.

Dwaj liderzy w sektorze zimnych portfeli to TREZOR i Ledger, a ich portfele mają bardzo solidne zabezpieczenia, które sprawiają, że ich urządzenia są rodzajem małego sejfu.

Metacert: klasyczny sojusznik MEW

Jeśli jesteś „krypto-ewangelistą” i prześledziłeś rozległy ekosystem Ethereum, prawdopodobnie słyszałeś o MyEtherWallet (MEW) i Metacert, dwóch popularnych portfelach Ethereum. Pierwszy to bardzo wszechstronny i przydatny portfel online nie tylko do przechowywania eterów, ale także kompatybilny z tokenami ERC20, nawet tymi, które są dopiero na etapie pozyskiwania funduszy.

Indeks popularności poszybował w górę w latach 2017-2018 wraz z gorączką pierwszych ofert monet lub ICO. Portfel służy do polecania usług Metacert – firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, specjalizującej się w wykrywaniu programów phishingowych lub ataków malware lub ransomware.

Wiele osób korzysta z bezpłatnych wtyczek, aby uniknąć takich oszustw. W 2019 roku firma pomogła zapobiec napastnikowi od używania zatruwania pamięci podręcznej DNS (spoofing DNS) do przechwytywania transakcji na ethers.

Klucze publiczne, klucze prywatne i seedy

Klucze kryptograficzneWiedza to potęga: poznaj nazewnictwo i koncepcje portfeli kryptowalutowych!

Ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest różnica między klawiszami, aby uniknąć błędów początkujących. Założenie jest proste: nigdy nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych ani nasion żadnej innej osobie lub usłudze!

Typowym oszustwem w branży kryptowalut jest obiecywanie zysków poprzez udostępnianie tych danych osobowych.

Klucz prywatny stanowi unikalny element kryptografii asymetrycznej i służy do uzyskiwania dostępu do Twoich środków oraz podpisywania transakcji na łańcuchu blokowym określonej kryptowaluty. Jeśli ktoś go zdobędzie, będzie miał pełny i nieograniczony dostęp do Twoich środków.

Tymczasem seed to unikalna kombinacja słów, której niektóre portfele często używają jako dodatkowej kopii zapasowej na wypadek utraty dostępu do klucza prywatnego przez użytkownika.

Wreszcie klucz publiczny, jak sama nazwa wskazuje, to element, którym możesz się podzielić z innymi osobami, ponieważ jest Twoim identyfikatorem w sieci do otrzymywania środków i jest analogiczny do numeru konta bankowego.

Kolejna praktyczna wskazówka: nie wysyłaj środków do użytkowników, którzy obiecują, że odeślą je z powrotem pomnożone, to powszechne oszustwo!

Czy jesteś handlowcem? Broker może być bardziej dostosowany do Twoich potrzeb

Jeśli twoja metoda inwestowania polega na handlu popularnymi kryptowalutami, regulowany broker może być lepszą alternatywą. Te platformy brokerskie oferują bardziej zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i często zapewniają ochronę funduszy konsumenckich za pośrednictwem uznanych agencji.

Tutaj, zamiast przechowywać kryptowaluty w portfelach, będziesz handlować finansowymi instrumentami pochodnymi, które poruszają się zgodnie ze zmianami cen aktywów bazowych (kryptowaluty). Jest to metoda bardziej wszechstronna i bezpieczna, ponieważ – ogólnie – środki można wypłacić tylko na konto, którego właścicielem jest użytkownik..

Inni brokerzy, tacy jak eToro, idą o krok dalej i oferują konwersję kontraktów CFD na prawdziwe kryptowaluty. Ten broker korzysta z narzędzia eToro Wallet, otwierając drzwi do tego, co najlepsze z obu światów finansowych.