4 Projekty kryptowalut Zakłady na zdecentralizowane finanse

Trend decentralizacji stał się ewidentny wkrótce po tym, jak Bitcoin ujawnił zalety systemu nie kontrolowanego przez centralny organ. Tak narodziła się koncepcja Decentralized Finance lub DeFi, która przenosi ideę kryptowalut o krok dalej, łamiąc złożone i biurokratyczne procesy finansowe, aby dostosować je do bardziej przyjaznego i dostępnego środowiska cyfrowego. W tym artykule przyjrzymy się 4 najważniejszym kryptowalutom skupionym na DeFi.

Czym są DeFi i jakie mają relacje z kryptowalutami?

Definicja może obejmować wiele krawędzi, ale ogólnie zdecentralizowane finanse odnoszą się do dowolnego otwartego ekosystemu, który umożliwia budowę zdecentralizowanych narzędzi, aplikacji lub usług finansowych. ZA Artykuł Coinbase definiuje je jako krok w kierunku tradycyjnych kryptowalut, ponieważ stanowią alternatywę dla wszystkich oferowanych obecnie usług finansowych, w tym oszczędności, pożyczek, handlu, ubezpieczenia, powiernictwa i nie tylko.

Te aplikacje DeFi niekoniecznie są kontrolowane przez centralną firmę, która czerpie z nich zyski, ale zwykle są zbudowane w oparciu o zdecentralizowaną technologię, taką jak blockchain lub Tangle, w której uczestnicy sieci łączą się bez ograniczeń, powodując, że te projekty kryptograficzne są bardziej demokratyczne i innowacyjne.

Aby świadczyć tego typu usługi, projekty kryptograficzne oparte na DeFi nie tylko wykorzystują technologię blockchain, ale łączą ją z inteligentnymi kontraktami, zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps) oraz innymi protokołami i technologiami DeFi.

W ten sposób marzenie o uzyskaniu pożyczki bez pośredników w rodzaju instytucji finansowej lub o wymianie walut fiducjarnych z bardzo niskimi prowizjami staje się rzeczywistością. Poniżej pokazujemy, które kryptowaluty zaczęły je wdrażać.

Ethereum: ojciec projektów DeFi

Inteligentne kontrakty Ethereum i możliwość tworzenia nowych projektów i tokenów w jego ekosystemie uczyniły ETH niekwestionowanym ojcem projektów kryptograficznych DeFi.

Oprócz posiadania drugiej co do wielkości kryptowaluty w branży pod względem kapitalizacji rynkowej, w ekosystemie Ethereum typu open source znajduje się prawie 20% tokenów w całej branży, a Ethereum jest “ centrum ” ponad 1000 aktywów kryptograficznych, które są obecnie wymienione. na platformach wymiany kryptowalut. Wpis w księdze pod koniec 2019 r. Twierdzi, że Ethereum zawiera łącznie ponad 200000 tokenów ERC20.

Większość z tych zasobów cyfrowych wykorzystuje programowy potencjał inteligentnych kontraktów Ethereum do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji dla inteligentnych finansów. Wczoraj Deweloperzy ETH ogłosili, że faza testowania wydania Ethereum 2.0 rozpocznie się 4 sierpnia, co może umocnić ETH jako wielkiego ojca DeFi, ponieważ zapewni większą moc i skalowalność w sieci.

Jeśli dodamy kapitalizację wszystkich tokenów Ethereum ERC20 – według EthScan – Ether uzyskałby 38 miliardów dolarów więcej niż jego obecna kapitalizacja w wysokości 30 miliardów dolarów; Jednak to wciąż nie wystarczyłoby, aby dotrzeć do Bitcoina w rankingu kryptowalut.

  • Szybka wskazówka: CoinMarketCap umożliwia filtrowanie tokenów DeFi w lewym górnym rogu góry kryptowalut. W ten sposób możesz śledzić projekty DeFi z pozytywnymi perspektywami.

Najlepsze tokeny DeFi CMCTak według CoinMarketCap wygląda szczyt tokenów skupionych na DeFi. Zdjęcie zrobione o godzinie 18:00 (GMT) 23 czerwca 2020 r

DAO Maker: zdecentralizowany system dla stablecoina, który jest trzymany na dystans dzięki złożonemu systemowi DeFi

Maker i jego stabilna kryptowaluta DAI (z najnowszą wersją wielopartyjną MCD, która jest powiązana z dolarem amerykańskim) podkreślają potencjał solidnej struktury inteligentnych kontraktów.

W przeciwieństwie do innych stabilnych kryptowalut, w których istnieje bank, który wspiera każdy token prawdziwymi walutami fiducjarnymi w stosunku 1: 1, zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO) Makera dynamicznie stabilizuje wartość DAI poprzez system zachęt do obstawiania aktywów, które działają jako gwarancja elementy.

Złożone: okno na pożyczki w DeFi

Dzięki prostemu założeniu Compound jasno pokazał, w jaki sposób koncepcja zdecentralizowanego finansowania może zostać wdrożona w branży kryptowalut. Ten projekt oferuje aplikację dApp, która umożliwia wzajemną interakcję między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami.

Ci, którzy zdecydują się wnieść aktywa pożyczkowe, uzyskują odsetki, które generują pasywny dochód na tyle atrakcyjny, aby zachęcić do uczestnictwa. W międzyczasie pożyczkobiorcy mogą umieścić oszczędności w kryptowalutach jako zabezpieczenie pożyczki, której oprocentowanie dynamicznie dostosowuje się do podaży i popytu online.

Chainlink: pomost łączący systemy ze światem rzeczywistym

Listę zamykamy tokenem, który prowadzi listę projektów DeFi według kapitalizacji rynkowej. LINK zyskał ogromną popularność w krótkim czasie, ale też trochę kontrowersji. Jednym z głównych celów tego ekosystemu jest pełnienie funkcji pomostu łączącego dowolny ekosystem „kryptograficzny” z zewnętrznymi interfejsami programistycznymi (API).

W ten sposób różne firmy mogą budować własne aplikacje z inteligentnymi kontraktami, które nie pozostają odizolowane, ale łatwo wchodzą w interakcję z tradycyjnym systemem finansowym. Według Witryna internetowa Chainlink, jego sieć Oracle zapewnia niezawodną, ​​przejrzystą i odporną na manipulacje opcję, która przyczynia się do rozwoju DeFi.

Jego pozycja na szczycie listy „DeFi” na CoinMarketCap wzbudziła kontrowersje, ponieważ niektórzy przeciwnicy projektu oskarżyli CoinMarketCap o otrzymywanie zachęt od LINK do stworzenia listy tokenów DeFi z tendencyjną metodologią. Plik zarzutom kategorycznie zaprzeczył Gerald Chee, dyrektor ds. badań w CoinMarketCap.