Co to jest masternoda w kryptowalucie (2021) – wyjaśniono

Co to jest Masternode w kryptowalutach

Wprowadzenie do Masternode  

Zanim zagłębimy się w to, czym jest masternoda, najpierw zrozumiemy, czym jest węzeł. Węzeł to w zasadzie urządzenie komputerowe, które utrzymuje sieć. Za węzeł uważa się telefon, komputer lub inne urządzenie, które może odbierać, przesyłać i wnosić wkład do łańcucha blokowego. 

Masternode, jak sama nazwa wskazuje, jest większy niż węzeł pod względem pełnienia ról, których nie ma zwykły węzeł. Masternode to urządzenie obliczeniowe, na którym znajduje się pełna księga blockchain określonej kryptowaluty. Stanowią zachęty dla operatorów węzłów do wykonywania podstawowych funkcji związanych z prowadzeniem łańcucha bloków. 

Masternodes powstał jako rozwiązanie dla rosnących kosztów i komplikacji technicznych, które są związane z uruchomieniem pełnego węzła w sieci blockchain. Ze względu na problemy związane z kosztami i technicznością, uruchomienie węzła w sieci blockchain zwykle skutkowałoby spadkiem liczby węzłów i nie jest tak naprawdę opłacalne. Spadek liczby węzłów wpłynie wówczas na wydajność łańcucha bloków, co może skutkować przeciążeniem sieci i dłuższym czasem przetwarzania transakcji. Dlatego masternody działają jako rodzaj kręgosłupa dla sieci blockchain, zapewniając rozwiązanie tych problemów poprzez ich system oparty na zabezpieczeniach..   

O operatorach węzłów 

Ci, którzy hostują masternode na swoim urządzeniu komputerowym, są znani jako operatorzy węzłów. Dobrą wiadomością jest to, że tak jak pełne węzły, każdy może być operatorem węzła, który uruchamia masternody. Celem jest osiągnięcie wystarczającej decentralizacji, tak aby żadna pojedyncza osoba nie miała kontroli nad znaczną częścią masternodów. 

Aby uruchomić masternode, operatorzy węzłów muszą wziąć udział w kryptowalutach. Oznacza to, że muszą postawić określoną ilość monet w swoim portfelu kryptograficznym. Pozostaną one w ich portfelu kryptograficznym tak długo, jak dana osoba będzie uruchamiać masternode. Jednakże, aby wziąć udział, będzie wymagana minimalna stawka stawki. Dokładna kwota stawki będzie się różnić, a częstotliwość nagród blokowych będzie się również różnić w zależności od programu masternodowego danej kryptowaluty. Na przykład kwota stawki wymagana przez Dasha to 1000 monet Dash. Kwota ta jest również znana jako zabezpieczenie, przechowywane w Twoim portfelu kryptograficznym zsynchronizowane z łańcuchem bloków. 

Zabezpieczenie monet jest wymagane, aby mieć pewność, że operator węzła nie oszukuje i nie uszkadza systemu. Jest wprowadzony w taki sposób, aby operator węzła miał coś do stracenia i dlatego będzie ostrożnie zarządzał całym systemem, aby nie został ukarany za to, że tego nie zrobi. W przypadku wykrycia oszustwa lub korupcji, kara będzie miała formę dewaluacji HODLing. 

Jeśli to zabezpieczenie zostanie przeniesione lub wydane, tryb główny przestanie działać, a płatności dla operatorów węzłów również zostaną wstrzymane. Lub, jeśli masternode przestanie świadczyć usługi w sieci blockchain przez ponad godzinę, zostanie usunięty z listy do czasu wznowienia normalnych usług. W ten sposób operatorzy węzłów są zachęcani do ciągłego oferowania wydajnych i niezawodnych usług dla sieci. 

Dzięki temu systemowi nagród dla operatorów węzłów nie ma obaw, że zabraknie masternodów. Posiadanie tak wielu serwerów obsługujących pełną kopię łańcucha bloków i pracujących dla monety zapewnia dużą szybkość i wydajność. Im większa liczba masternodów, tym lepsza i bezpieczniejsza będzie sieć. 

Korzyści z hostowania Masternode 

Operatorzy węzłów dla masternodów czerpią korzyści poza możliwością bezpośredniego wkładu w ekosystem monety. Oznacza to, że otrzymają pasywny dochód, prawa do zarządzania i strategie inwestycyjne. 

Pasywny dochód

Posiadanie masternodu otwiera operatorom węzłów możliwość wykładniczego wzrostu pasywnego dochodu. Mogą cieszyć się dochodem pasywnym poprzez wykonywanie funkcji księgowych. Obejmuje to tworzenie transakcji natychmiastowych i transakcji prywatnych. Natychmiastowe transakcje są również nazywane „InstantSend”, podczas gdy prywatne transakcje są również znane jako „PrivateSend”. 

Prawa do zarządzania

Operatorzy węzłów mają również tę zaletę, że uczestniczą w sukcesie sieci, uczestnicząc w podejmowaniu decyzji dotyczących sieci, w tym w zarządzaniu. Mogą odgrywać rolę poprzez głosowanie nad różnymi decyzjami i propozycjami. 

Strategie inwestycyjne 

Masternody zapewniają przewidywalne zwroty operatorom węzłów jako zachętę do prowadzenia sieci. Oznacza to również, że operatorzy węzłów mają możliwość zabezpieczenia ryzyka związanego z inwestowaniem w aktywa kryptograficzne, które charakteryzują się dużą zmiennością.. 

Masternode a inne sposoby zarabiania kryptowalut 

Dochód pasywny uzyskiwany dzięki masternode jest całkiem inny niż w przypadku wydobywania kryptowalut z kilku powodów. Po pierwsze, istnieje różnica w energii. Energia wymagana do obsługi masternodów jest mniejsza w porównaniu do eksploatacji kopania kryptowalut. Operatorzy węzłów również potrzebują mniej sprzętu, a zatem cieszą się niższymi kosztami obliczeniowymi w porównaniu do kopaczy kryptowalut. 

Po drugie, działając na masternode, jest to bardziej pasywny rodzaj inwestowania w porównaniu do handlu kryptowalutami. Może to być bardziej atrakcyjne dla tych, którzy mogą nie mieć czasu na angażowanie się w daytrading, a masternode może być wyborem do powiększenia ich zasobów kryptograficznych. 

Podczas gdy masternodes oferują kryptowalutowe konta oszczędnościowe, które będą zarabiać z czasem, nieuchronnie nadal będą podatne na zmienność rynku. Dlatego rolą operatorów węzłów jest zapewnienie optymalnego działania sieci blockchain i wydajności funkcji. Chociaż masternody nie są wykluczone z wpływu zmienności rynku, prawdą jest również, że operatorzy węzłów cieszą się niższą zmiennością w porównaniu z handlowcami jednodniowymi na kryptowalutach ze względu na regularne wypłaty i potencjalne długoterminowe zyski. 

Ile możesz zarobić, uruchamiając Masternode 

Operatorzy węzłów mogą zarabiać od 5% do 20% z każdej nagrody za blok. Zależy to od poziomu zmienności na rynku kryptowalut, a także kilku wariacji. Odchylenia obejmują następujące czynniki:

 • Rodzaj monety kryptograficznej 
 • Wartość monety w czasie (niezależnie od tego, czy rośnie, czy traci na wartości) 
 • Częstotliwość wypłat 
 • Podstawowe projekty blockchain (czy się powiodą) 
 • Kwota Twojej stawki 
 • Stan rynku kryptowalut (czy jest zwyżkowy czy niedźwiedzi) 

Zyski operatorów węzłów będą również zależne od częstotliwości nagród blokowych. Podczas gdy niektóre monety emitują je raz dziennie, inne mogą emitować kilka razy dziennie. 

Dash i Masternode

Dash był pierwszą wirtualną walutą, która przyjęła model masternode. Nazwa „Dash” pochodzi od słów „Digital Cash”. Dash, wcześniej znany jako Darkcoin lub Xcoin, to kryptowaluta, która została stworzona jako rozwidlenie Bitcoin, aby zaspokoić potrzebę szybszych i bardziej prywatnych transakcji dla użytkowników. Stworzenie jako rozwidlenie Bitcoin oznacza po prostu, że istniejący kod został zduplikowany z Bitcoin, a następnie ulepszony w celu rozwiązania problemów napotykanych przez użytkowników. Dlatego Dash oferuje szybszy czas potwierdzenia, a także lepsze funkcje prywatności niż Bitcoin, z jego bardziej anonimowymi usługami. 

Sieć, w której działa Dash, jest siecią masternodową. Masternode umożliwia zdecentralizowaną platformę zarządzania dla Dash. Masternodes mają specjalne zadania. Obejmuje to tworzenie transakcji natychmiastowych i transakcji prywatnych. Natychmiastowe transakcje nazywane są również „InstantSend”. Dzięki funkcji InstantSend Masternode ułatwia blokowanie przejścia. Prywatne transakcje są również znane jako „PrivateSend”. Ponieważ są prywatne, ukrywają wysyłanie pieniędzy. Dzięki funkcji PrivateSend, masternode koordynuje mieszanie monet. 

Funkcja PrivateSend, wcześniej znana jako DarkSend, jest techniką mieszania coinjoin. Nazywa się to również mieszaniem monet. Technika ta chroni użytkowników Dash, umożliwiając anonimizację transakcji dokonywanych przez użytkowników między sobą. Technika Coinjoin wymaga, aby wiele stron podpisało wspólnie umowę, aby wymieszać swoje monety podczas uczestniczenia w oddzielnych transakcjach. Ta strategia sprawia, że ​​podmiotom zewnętrznym trudniej jest zidentyfikować, która strona dokonuje konkretnej transakcji. Co najmniej trzech użytkowników połączy swoje transakcje w celu ukrycia śladu funduszy. 

Wymagania dla Masternode

Po pierwsze, 1000 Dash to wymóg posiadania jako zabezpieczenia. To może być najtrudniejsza część. Dash można uzyskać z giełd takich jak LiveCoin, Kraken i Poloniex. Po drugie, następną rzeczą jest posiadanie serwera lub VPS z systemem Linux, który jest w stanie zapewnić nieprzerwaną pracę 24/7. Zalecane są usługi VPS, takie jak DigitalOcean lub Vultr, ale jeśli masz przyzwoitego dostawcę, to wystarczy. 

Po trzecie, będziesz potrzebować dedykowanego adresu IP, który będzie dostarczany wraz z serwerem. Po czwarte, minimalne wymagania sprzętowe są takie same dla Dash w wersji 0.14 i nowszych: 

Minimalne wymagania  Optymalne 
procesor 1 x 1 GHz 1 x 2 GHz
Baran 2 GB + 2 GB do wymiany 4 GB + 4 GB do wymiany
Sieć 400 GB miesięcznie 1 TB miesięcznie
Dysk 40 GB 60 GB

Na koniec przygotuj się na trochę czasu na konfigurację. Jednak dobrą rzeczą jest to, że chociaż niektóre masternody wymagają skomplikowanej konfiguracji, narzędzia Dasha uprościły ten proces. Chociaż są to wymagania dla Dasha, wymagania są prawie takie same dla każdej innej kryptowaluty masternode. 

Zainwestuj w Masternode bez bycia operatorem węzła 

Aby zainwestować w masternode, możesz zostać operatorem węzła, aby zarabiać na pasywnym dochodzie, który mu towarzyszy. Jeśli jednak nie chcesz hostować serwera i obsługiwać funkcji sieci, nie martw się, ponieważ nadal możesz inwestować w monety masternode.

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, dobrym miejscem byłoby wybranie monety masternode, w którą chcesz zainwestować, pobierając dane o monetach ze strony agregującej, takiej jak masternodes.online. Następnie możesz po prostu wyszukać tę monetę na giełdach kryptowalut, zarejestrować się i kupić. 

Innym sposobem inwestowania w masternody jest dokonywanie tego za pośrednictwem zewnętrznego funduszu masternode. Taki fundusz zgromadzi portfel najlepiej prosperujących węzłów. Jednak są one stosunkowo nowe, co oznacza również, że są bardziej ryzykowne. 

Znalezienie odpowiedniego Masternode

Jak zasugerowano powyżej, zalecamy odwiedzanie witryn agregujących, które zawierają informacje dotyczące różnych dostępnych monet masternode. Umożliwia to porównanie monet. Odnosząc się do strony masternodes.online, oto terminologia i jej znaczenie: 

 • Moneta: nazwa monet typu masternode
 • Cena: aktualna cena monety masternode dostępnej na giełdach kryptowalut 
 • Zmiana: procentowa zmiana ceny monety w ciągu ostatnich 24 godzin (zielony oznacza wzrost, czerwony spadek) 
 • Wolumen: Bezwzględna wartość monet w USD będących przedmiotem obrotu w ciągu ostatnich 24 horusów
 • Kapitalizacja rynkowa: iloczyn liczby monet w obiegu i ceny monety 
 • ROI: roczny zwrot z inwestycji 
 • Węzły: całkowita liczba węzłów działających w określonej sieci  
 • Wymagana liczba: kwota stawki potrzebna do uruchomienia węzła 
 • Wartość Mn: minimalna wartość inwestycji potrzebna do uruchomienia węzła (iloczyn liczby monet i aktualnej ceny)

Oprócz patrzenia na podstawowe szczegóły każdego głównego trybu, jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Czynniki te to płynność, trend, liczba węzłów i zespół stojący za monetą. 

Płynność

Płynność jest jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę. Dzieje się tak, ponieważ płynność i zmienność mają wysoką korelację. Zwykle im wyższa płynność, tym bardziej wiarygodny będzie rynek. Dzieje się tak, ponieważ cienki lub niepłynny rynek może łatwo stać się niestabilny. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, ile giełd faktycznie oferuje masternod. Powinieneś także pójść o krok dalej, aby sprawdzić, które giełdy je oferują, i poszukać informacji na temat tych giełd i ich historii wiarygodności. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że gdy masternody nie mają informacji dotyczących kapitalizacji rynkowej, może to być sygnał ostrzegawczy, że płynność jest niska. 

Liczba węzłów

Liczba dostępnych węzłów zapewnia wgląd w trwałość projektu. Zwykle im dłużej projekt trwa, tym więcej będzie miał węzłów. Jednak są chwile, w których węzły są również nieaktywne, ponieważ ich operatorzy je opuszczają, więc nie może to być jedyny czynnik decydujący. 

Zespół stojący za monetą 

Dobrze jest przyjrzeć się zespołowi stojącemu za monetą, a także stojącemu za nią projektowi, aby uzyskać więcej informacji. Na przykład czytanie ich witryny internetowej, historii czarteru monety, a nawet opinii społeczności.  

Tendencja

Ważne jest również, aby obserwować trend cenowy. Dzieje się tak, ponieważ jeśli spodziewany jest trend spadkowy, mądrą strategią jest czekanie i obserwowanie spadku ceny przed zakupem stawki. 

Końcowe myśli 

Podsumowując, masternode to urządzenie obliczeniowe, na którym znajduje się pełna księga blockchain określonej kryptowaluty. Zachęcają operatorów węzłów do wykonywania podstawowych funkcji związanych z prowadzeniem łańcucha bloków. Do pełnionych funkcji specjalnych należy zwiększanie prywatności transakcji, przeprowadzanie transakcji natychmiastowych oraz udział w zarządzaniu i głosowaniu. 

Masternodes przeszły długą drogę. W 2018 roku panowała słaba reputacja, gdy masternody były powiązane z niektórymi oszustwami. Jednak stały się one teraz jeszcze silniejsze dzięki pojawieniu się bardziej rozwiniętych monet i bardziej doświadczonych inwestorów kryptowalutowych. Zainteresowanie masternodami z pewnością wzrośnie w nadchodzących latach i spodziewamy się, że masternody będą się rozwijać, aby odgrywać różne role, na przykład na rynku towarów kryptograficznych. Z niecierpliwością czekamy na możliwości i mamy nadzieję, że ten artykuł również pomógł Ci to zobaczyć.