Bitcoin Whale – Co musisz wiedzieć (2021)

Termin „wieloryb” jest zwykle używany do opisania wielkich posiadaczy kryptowalut. W tym artykule przyjrzymy się w szczególności wielorybom Bitcoin i omówimy to, co musisz o nich wiedzieć. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o Bitcoin Whale

„Bitcoin Whale” to termin używany do opisania podmiotu, który posiada dużą liczbę Bitcoinów, tak że mają one potencjał do manipulowania wyceną kryptowaluty. Podmiotem może być organizacja, organ lub osoba. Termin „wieloryb” jest używany, ponieważ wieloryby są największymi stworzeniami w oceanie. Swoimi ruchami są w stanie zakłócić działanie wód, w których pływają mniejsze ryby. Podobnie, rozległe zasoby Bitcoin Whales mogą wpływać na mniejszych handlowców w przypadku zaledwie kilku transakcji. 

Koncepcja jest zgodna z zasadą Pareto, znaną również jako zasada 80/20. Zgodnie z zasadą Pareto, ukutą za Vilfredo Pareto, 80% konsekwencji pochodzi z 20% przyczyn. To potwierdza, że ​​istnieje niezrównoważona zależność między wejściami a wyjściami. Podobnie widać to po tym, że 20% największych posiadaczy bitcoinów ma ponad 80% wartości bitcoinów w USD.     

Może to stanowić problem, gdy koncentracja Bitcoin na koncie Bitcoin Whales pozostaje w stagnacji. Jeśli po prostu pozostaje nieruchomy na swoim koncie, może to obniżyć płynność kryptowaluty, a tym samym zwiększyć zmienność cen. Dzieje się tak, ponieważ gromadzenie Bitcoinów na ich koncie oznacza, że ​​obieg Bitcoinów jest ograniczony, co skutkuje mniejszą liczbą zamówień na wchłanianie wahań rynkowych, co powoduje większą zmienność cen.   

Z drugiej strony może to również stanowić problem, gdy Bitcoin Whale przenosi dużą ilość Bitcoinów za jednym razem. Na przykład, jeśli spróbują sprzedać dużą ilość Bitcoinów, ze względu na duży rozmiar transakcji, inni uczestnicy rynku zauważą to i mogą również spróbować sprzedać swój Bitcoin, co doprowadzi do gwałtownej sprzedaży – sytuacja odnosząca się do sprzedaż kryptowaluty poniżej wartości rynkowej. To działanie Bitcoin Whale stwarza podstawy do spekulacji wśród mniejszych traderów, co może skutkować zakłóceniami na rynku z powodu zmian cen, które nie są oparte na podstawowych podstawach.  

Ostatnio rośnie liczba wielorybów na rynku Bitcoin. Ten wzrost następował w stałym tempie od czasu halvingu Bitcoina. Według danych Glassnode, od listopada 2020 r. Istniało ponad 1900 klastrów wielorybów Bitcoin, które posiadają ponad 1000 bitcoinów. 

Możesz się zastanawiać, skąd się wzięły te nowe wieloryby? A dokładniej, skąd wzięło się ich nagłe bogactwo? Cóż, znaczna część tego niedawnego wzrostu jest w rzeczywistości przypisywana zamożnym podmiotom, które wycofały swoje Bitcoiny z giełd. Oznacza to, że w rzeczywistości nie jest to nowe bogactwo, ale po prostu zmiana medium, za pomocą którego walenie Bitcoin decydują się na trzymanie swoich monet. 

Według Glassnode, nie możemy wskazać ani jednego wyjaśnienia, dlaczego duzi gracze zdecydowali się wycofać swoje bitcoiny z giełd, ale być może jest to konieczne w oczekiwaniu na kolejny byk. Hodl w zasadzie odnosi się do posiadania kryptowaluty, a nie do jej sprzedaży – slang w społeczności kryptowalut. Wzrost wielorybów Bitcoin sugeruje, że wielu inwestorów spodziewa się wzrostu cen w przyszłości. Luke Martin, gospodarz podcastu Venture Coinist, potwierdza w swoim tweecie, że rosnący indeks wielorybów Bitcoin jest wiodącym wskaźnikiem ceny bitcoinów i rynków byka. 

Bitcoin Whales w prawdziwym życiu 

Wieloryb Bitcoin jest zwykle identyfikowany jako posiadacz ponad 1000 bitcoinów. Jednak najlepsi w społeczności Bitcoin posiadają znacznie więcej. 

Satoshi Nakamoto 

Satoshi Nakamoto to nazwisko, które opublikowało artykuł Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer w 2008 roku, który rozpoczął podróż do rozwoju kryptowaluty. To tożsamość jest przypisywana wynalazkowi Bitcoin. Do dziś nikt nie wie, czy to imię należy do osoby, czy do grupy. 

ZA raport autor: Whale Alert – dostawca i źródło śledzenia i analiz blockchain – ujawnia, że ​​górnik znany jako Patoshi wydobył bitcoiny o wartości ponad 10,9 miliarda dolarów, co stanowi około 1125150 bitcoinów. Analiza potwierdza, że ​​Patoshi w rzeczywistości było obsługiwane przez anonimowego Satoshi, ponieważ wzorce kryptograficzne Patoshi pojawiły się na samym początku sieci, a także obejmowały pierwszą transakcję bitcoinową z Hall Finney – deweloperem i pionierem Bitcoin. 

Bliźniaczki Winklevoss

Bliźniakami Winklevoss są Cameron i Tyler Winklevoss, założyciele giełdy kryptowalut Gemini. Zaczęli kupować bitcoiny w 2012 roku. W kwietniu 2013 bliźniacy Winklevoss ogłosili, że są właścicielami około 1% istniejących bitcoinów. 

Są wydawcami ostatniego raportu Przypadek na 500 000 $ Bitcoin który twierdzi, że wartość Bitcoina osiągnie 500 000 $ za monetę i jest tylko kwestią tego, jak szybko tam dotrze. Z około 170 000 bitcoinów w ich posiadaniu, bliźniaki Winklevoss znajdują się w czołówce graczy na liście bitcoinów..   

The Legend of the BearWhale 

W 2014 roku miał miejsce znaczący incydent, w którym wieloryb Bitcoin postanowił zlikwidować całą swoją pozycję 30 000 bitcoinów. Wystawił swoje bitcoiny na sprzedaż po 300 USD za sztukę. To poruszyło wody w społeczności Bitcoin, ponieważ wielu handlowców i spekulantów martwiło się, że za tym kryje się spisek mający na celu trwałe obniżenie ceny rynkowej Bitcoin.. 

Jednak inwestorzy przeforsowali, a bitcoin następnie wzrósł do 375 USD. Pomimo zamieszania i spekulacji, społeczność handlarzy bitcoinami była dumna z tego, że skutecznie walczyła z postrzeganym niedźwiedziem i że wieloryb nie zdołał wpłynąć na rynek. 

Okazało się później, że powodem sprzedaży było to, że wieloryb po prostu odzyskał zyski kapitałowe i przeszedł na emeryturę. Handlarze bitcoinami przenieśli go następnie do mediów społecznościowych, nazywając go „BearWhale”. 

Później dyskusje skupiały się na tym, dlaczego chciałby sprzedać tak wielką sumę bitcoinów poniżej wartości rynkowej. Niektórzy obserwatorzy uznali to za niedojrzały sposób na likwidację tak dużej pozycji, podczas gdy inni sugerują, że mogła to być po prostu najszybsza i najłatwiejsza metoda likwidacji. Źródła podają, że BearWhale zdaje sobie teraz sprawę, że mógłby zarobić znacznie więcej pieniędzy, gdyby zastosował lepszą strategię wyprzedaży, aby zlikwidować swoją pozycję. 

Strategie handlowe Bitcoin Whales 

Ze względu na sam rozmiar ich zasobów kryptowalut, daje to wielorybom potencjał do wywołania zmienności na rynku za pomocą różnych strategii. W związku z tym wpływa to również na mniejsze ryby w oceanie.  

Kupuj i sprzedawaj ściany 

Kupuj i sprzedawaj ściany są często wykorzystywane przez wieloryby w celu manipulowania cenami kryptowaluty na swoją korzyść. Koncepcja opiera się na sposobie, w jaki transakcje kryptowalutowe są dokonywane za pośrednictwem księgi zamówień. Księga zamówień to elektroniczna lista zleceń kupna i sprzedaży. Kiedy handlowcy określą cenę, po której chcieliby kupić lub sprzedać daną liczbę jednostek Bitcoin, ich wpis zostanie uporządkowany w księdze zamówień zgodnie z czasem i ceną. 

Na przykład, jeśli waluta kosztuje 100 USD za sztukę, ale chciałbym ją kupić tylko za 90 USD, mogę złożyć zamówienie i poczekać, aż zostanie aktywowane, gdy cena spadnie, a moje zamówienie zostanie dopasowane do chętnego sprzedawcy. Strategia wieloryba polega na zainicjowaniu dużego zamówienia. Na przykład, jeśli wieloryb złoży zamówienie na zakup 10000 jednostek po 100 USD za sztukę. Ta strategia skutecznie powstrzyma spadek ceny, ponieważ ogromna liczba jednostek musi zostać sprzedana, zanim osiągnie następną cenę w arkuszu zamówień. W ten sposób ceny są sztucznie zawyżane. 

Wypłukać i powtórzyć 

Taktyka handlowa typu „spłucz i powtórz” jest stosowana nie tylko na rynku kryptowalut, ale także na innych. Jeśli zostanie odpowiednio zaplanowana, taktyka ta może być opłacalna dla wieloryba Bitcoin. Zaczyna się od sprzedaży bitcoinów niższych niż cena rynkowa, co może potencjalnie skutkować paniką sprzedaży przez mniejszych handlowców. Wieloryb Bitcoin czeka następnie na rozpoczęcie paniki sprzedaży, aż cena bitcoina osiągnie nowy niski poziom. Wtedy pojawia się wieloryb, aby zdobyć jeszcze więcej bitcoinów niż wcześniej. Wieloryby nie są ograniczone do osób fizycznych, ale mogą być nawet funduszem inwestycyjnym bitcoin, zapewniając większą zdolność do wykonywania takich taktyk.  

Wieloryby i ciemne baseny

Mówiąc najprościej, ciemne baseny to prywatne, niepubliczne giełdy. Wieloryby nie zawsze mogą kupować i sprzedawać na tradycyjnej giełdzie, ponieważ ich zamówienia mogą powodować dużą zmienność na rynku. Dlatego, aby wyładować lub kupić duże ilości bitcoinów bez ogłaszania tego wszystkim, ciemne baseny są miejscem, w którym walą się wieloryby. 

Handel na ciemnych basenach gwarantuje anonimowość. Zmniejszy to prawdopodobieństwo, że inni handlowcy będą spekulować na temat zamiarów wieloryba. Jesse Powell, dyrektor generalny Ethereium Dark Pool, zauważył, że handel ciemną pulą pozwala traderom na składanie dużych zamówień bez ujawniania ich opinii innym traderom. 

Ponadto na głównych giełdach księgi zamówień są udostępniane publicznie. Jednak ciemne baseny są prywatne. Mimo to nadal należy zgłaszać transakcje, ale być może zgłoszenie może zostać opóźnione.