Plany handlowe i rozwój

Aby każde przedsięwzięcie biznesowe przyniosło zyski, a raczej pozytywne rezultaty, konieczne jest posiadanie biznesplanu. Handel rozumiany jako biznes długoterminowy nie różni się od innych tradycyjnych form przedsiębiorczości. Sukces zależy od wcześniejszego zaplanowania działań i realizacji tego planu. W ten sposób uzyskasz regularne i spójne wyniki, ponieważ pozwoli Ci to skutecznie wyodrębnić najlepsze praktyki handlowe dla Ciebie jako indywidualnego inwestora..

Plany handlowe

Jest to najważniejsza część Twojej działalności handlowej i nie jest łatwa do wykonania, ale planowanie transakcji przyniesie Ci wiele korzyści w dłuższej perspektywie, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że możesz i z czasem będziesz lepiej to.

Zanim zaczniemy uczyć się, jak samodzielnie opracowywać te plany, należy dokonać pewnych rozróżnień. Istnieją dwa szerokie typy handlu: inwestorzy uznaniowi i handlowcy systemowi. Pierwszy typ dotyczy podejmowania decyzji, tradera, który niekoniecznie przestrzega ustalonego zestawu reguł, na podstawie których podejmuje decyzje handlowe, ale raczej śledzi rynki i ich trendy oraz podejmuje decyzje ręcznie i na bieżąco, w odpowiedzi na informacje w czasie rzeczywistym przedstawiane mu przez platformę handlową.

Ten ostatni typ, lub handlowiec systemowy, to trader, który całkowicie polega na zestawie reguł, aby podejmować decyzje za niego, więc jest w stanie zastosować automatyzację handlu, aby wdrożyć ten zestaw reguł, o którym wspomnieliśmy.

Dla większości ludzi uważa się, że łatwiej jest po prostu zacząć handlować według uznania i od tego właśnie zaczyna się większość traderów, podejmując decyzje w oparciu o kombinację informacji, a nawet intuicji, w nadziei na wejście na cenne rynki z dużym prawdopodobieństwem zysku. Nawet jeśli tego typu przedsiębiorca używa reguł, aby kierować swoim procesem decyzyjnym, decyzje są podejmowane ręcznie, a to przedsiębiorca ma ostatnie słowo.

I odwrotnie, systematyczni traderzy podążają religijnie za swoim systemem handlowym. Ten rodzaj handlu opiera się na ustalonym zestawie reguł i doskonale nadaje się do automatyzacji. Ich systemy są zakodowane w języku platformy transakcyjnej, więc zwykle po naciśnięciu przycisku „ON” cała kontrola transakcji jest przekazywana do oprogramowania, które następnie przechodzi do wykonania kodu. W przeciwieństwie do traderów intuicyjnych potrzebują spójnego i dobrze opracowanego planu handlowego, który eliminuje konieczność zgadywania i generuje stały zysk przez dłuższe okresy czasu.

Jak opracować plan handlowy

Jest to najważniejsza dokumentacja, którą musisz stworzyć, aby osiągnąć długoterminowy sukces jako osoba uznaniowa lub handlowiec systemowy. Pozwoli Ci to podejmować świadome decyzje, eliminując część ryzyka związanego z handlem.

Które rynki będą przedmiotem obrotu?

Jeśli chodzi o rynki kryptowalut, różnią się one znacznie od tradycyjnych rynków, na których handluje się różnymi akcjami, obligacjami, kontraktami futures i opcjami. W przeciwieństwie do tych rynków, rynki kryptograficzne zwykle obejmują handel BTC z innymi dobrze znanymi walutami kryptograficznymi i fiducjarnymi. Ze względu na charakter algorytmu kryptograficznego waluty są traktowane (w większości przypadków) tak jak akcje i towary. Warto wspomnieć, że możesz również handlować przeciwko nowym monetom tworzonym po zakończeniu ich ICO.

Twoim zadaniem jako tradera jest jasne zdefiniowanie rynków, na których chcesz uczestniczyć, a decyzja ta jest oparta na przesłance dobrej zmienności i płynności rynku, więc zasadniczo chcesz mieć możliwość efektywnego wykonywania zleceń, niezależnie od wielkości i bez powodowania niszczycielska zmiana ceny w ten sposób.

Płynność można mierzyć za pomocą następujących czynników:

  • Szybkość, określająca, jak szybko można w pełni zrealizować większe zlecenie handlowe
  • Trwałość, reprezentująca tendencję (i potrzebny czas) rynku do powrotu w kierunku ceny nominalnej po wykonaniu dużego zlecenia handlowego.
  • Głębokość, reprezentująca ilość zamówień poza najlepszymi ofertami i zapytaniami
  • Szerokość, określająca, jak szeroka jest luka między ofertami a zapytaniami

Rynki o dobrej płynności mają tendencję do przedstawiania traderowi naprawdę wąskich spreadów i wystarczającej głębokości, aby szybko wykonywać zlecenia. Jest to ważne dla Ciebie jako tradera, ponieważ zapewni, że Twoje zamówienia zostaną całkowicie zrealizowane, bez dramatycznego wpływu na cenę, a jednocześnie przedstawi minimalne poślizgnięcia dla Twojego budżetu.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rynku, jest zmienność, która na rynkach kryptograficznych jest stosunkowo częstym rodzajem rynku. Reprezentuje akcję cenową na określonym rynku, co oznacza, jak szybko i o jakie kwoty cena rośnie i spada. Potrzebujesz pewnej zmienności, ponieważ każda zmiana ceny jest okazją do osiągnięcia zysku, podczas gdy jeśli cena pozostaje stała, szansa na zysk wynosi stale 0%.

Musisz upewnić się, że Twój plan handlowy jest opracowany i przetestowany pod kątem konkretnego rynku, na który planujesz wejść, zamiast ponownie używać starszego planu. Powodem tego jest to, że wszystkie rynki są różne i reagują / działają na swój własny, specyficzny sposób. Aby wyeliminować niepotrzebną utratę zysków, musisz stworzyć plan dla każdego rynku, na który planujesz wejść i mieć konkretną strategię, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć zysk.

Na początku najlepiej jest skupić się przede wszystkim na jednym rynku i rozwijać się w miarę zdobywania doświadczenia handlowego, wiedzy i pewności siebie. Robienie tego przedwcześnie stawia cię w trudnej sytuacji do żonglowania między rynkami i niepotrzebnego wysiłku umysłowego.

Jaki jest przedział wykresu, na podstawie którego będziesz podejmować decyzje handlowe?

Często kojarzony ze stylami handlowymi, które przedstawiliśmy w poprzednim artykule. Te interwały wykresów mogą opierać się na różnych czynnikach, takich jak czas, aktywność lub objętość, i to Ty decydujesz, jaki rodzaj interwału wykresu będzie prezentowany. Sprowadza się to do osobistych preferencji i potrzeb handlowych, więc naturalne jest, że inwestorzy długoterminowi będą zainteresowani wykresami długoterminowymi i odwrotnie.

Akcja cenowa będzie taka sama, niezależnie od wybranego wykresu, a różnica polega po prostu na przeglądzie rynków. Możesz włączyć wiele typów wykresów, ale twój główny interwał wykresów będzie używany do określania wejścia i wyjścia transakcji.

Główne wskaźniki wykresu

Po wybraniu określonego interwału wykresu nadszedł czas, aby zdecydować, na podstawie którego wskaźnika będziesz podejmować decyzje. Obliczenia matematyczne oparte na przeszłej i bieżącej cenie lub aktywności na danym rynku są szybko nazywane wskaźnikami technicznymi. Chociaż nie dostarczają sygnałów do wejścia na rynki lub wyjścia z nich, pozwalają przewidzieć zachowanie rynku i wyciągnąć sygnały z tej interpretacji. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów wskaźników, które interpretują trendy, zmienność, momentum i wolumen handlu. Są one łatwo dostępne dla handlowców na większości giełd.

Zasady określania wielkości pozycji

Jest to część twojego planu handlowego, w której jasno określasz wielkość pozycji, które będą używane na tym konkretnym rynku. Większość giełd ma minimalną wartość zamówienia, więc powinieneś najpierw zbadać ten fakt. W ten sposób możesz zrównoważyć ilość żądanych pozycji z minimalną wartością zamówienia i jasno określić wielkość tych pozycji.

Zasady wejścia

W zależności od charakteru danego przedsiębiorcy, te zasady wjazdu zostaną określone zgodnie z ich szczególnym charakterem. Niektórzy z nas są agresywni, a inni konserwatywni, dlatego zasady wejścia na rynek będą różne dla każdego z nas. Konserwatyści stracą dobre okazje handlowe, podczas gdy agresywni ludzie przedwcześnie wejdą na rynki i stworzą dobre okazje handlowe dla innych. Zasady te mogą być używane przez oba typy, a nawet handlowców, którzy uważają się za zrównoważonych, a ich stosowanie zapewni Ci narzędzia do konsekwentnego, pewnego i zdecydowanego wchodzenia na rynki bez wahania..

Aby stworzyć reguły wejścia, handlowcy używają filtrów handlowych i wyzwalaczy handlu. Filtry definiują warunki, które muszą zostać spełnione, aby wejść na rynek, działając jako wyłącznik bezpieczeństwa dla wyzwalacza handlowego. Po spełnieniu tych warunków wyzwalacz jest aktywowany. Wyzwalacz to w zasadzie linia na wykresie, która pomaga zdefiniować wejście w transakcję. Te wyzwalacze mogą być stosowane na podstawie różnych warunków, od progu ceny po wartości wskaźnika. Oto przykład przedstawiony na Investopedii

Filtry handlowe:

  • Czas wynosi od 9:30 do 15:00 czasu wschodniego
  • Pasek cenowy na 5-minutowym wykresie zamknął się powyżej 20-dniowej prostej średniej ruchomej
  • Dwudziestodniowa prosta średnia ruchoma jest wyższa niż 50-dniowa prosta średnia ruchoma

Po spełnieniu tych warunków możemy poszukać wyzwalacza handlu:

  • Wprowadź pozycję długą z limitem zatrzymania ustawionym na jeden tick powyżej szczytu poprzedniego słupka

Zobacz, jak typ zlecenia, które zostanie wykonane, jest określony w parametrze wyzwalacza. Jest to szczególnie ważne, ponieważ użycie innego typu zamówienia przyniesie różne wyniki, więc musisz w pełni zrozumieć, co opisaliśmy w poprzednim artykule.

Zasady wyjścia

Stare powiedzenie, że można wejść na rynek za każdą cenę i osiągnąć zysk, wychodząc w odpowiednim czasie, jest naprawdę proste, ale mimo to bardzo prawdziwe. Przedstawiając bardzo ważny aspekt planów handlowych, wyjścia z rynku są ostateczną częścią definiującą, która sprawia, że ​​handel jest opłacalny. Biorąc to pod uwagę, powinieneś poświęcić tyle samo czasu na badanie i testowanie reguł wyjścia, jak w przypadku reguł wejściowych.

Te zasady definiują możliwe wyniki Twoich transakcji, takie jak czas wyjścia z transakcji (popularny na tradycyjnych rynkach dziennych, koniec dnia), osiąganie celów zysku, definiowanie poziomów stop loss i trailing stop oraz wykonywanie strategii stop i reverse.

Podobnie jak zasady wejścia, konkretne typy zleceń, których będziesz używać, powinny być jasno zdefiniowane w twoim planie handlowym

  • Wyjdź po osiągnięciu celu zysku, ustaw 10 ticków powyżej ceny wejścia, użyj zlecenia z limitem
  • Wyjdź po osiągnięciu celu 5 ticków poniżej ceny wejścia, użyj zlecenia stop

Powerzonetrading.com oferuje świetny szablon, który można wykorzystać do opracowania planu handlowego, który zawiera wszystkie niezbędne informacje, warunki wejścia i wyjścia, ramy czasowe, wielkość pozycji, typ systemu, instrumenty handlowe. Możesz użyć tego lub innego utworzonego szablonu, w zależności od osobistych preferencji.