Potrzeba zdecentralizowanych wymian

Ponieważ Bitcoin przełamuje jeden nowy szczyt po drugim, kładzie ogromny nacisk na infrastrukturę przestrzeni kryptograficznej. Wzrost wolumenu na giełdzie Coinbase, GDAX, spowodował niepowodzenie tej wymiany. Trudno było dopasować zamówienia i uzyskać dokładną wycenę. Arbitraż między GDAX a innymi głównymi giełdami osiągnął wartość 2000 USD.

To podkreśla fakt, że krypto-przestrzeń, choć ekscytująca, jest nadal bardzo niedojrzała w stosunku do ilości wpływającego do niej kapitału. Takie problemy będą nadal występować, a pieniądze mogą zostać utracone. Więc ostrzeżcie pustkę, ludzie, to ważne.

Ale co to za incydent i niedawny hack NiceHash podkreślamy, że obietnica decentralizacji kryptowaluty wciąż podlega pojedynczym punktom awarii, co może zdestabilizować rynki podczas dramatycznych ruchów cen, powodując ogromne straty.

Nie oznacza to, że „rzeczywisty” system finansowy nie ma takich samych problemów. To jest. Ale infrastruktura do zatrzymywania ogromnych ruchów cenowych, rozliczeń, rozwiązywania problemów i polubień jest znacznie bardziej wyrafinowana (choć nie mniej podatna na awarię) i ma warstwę legalności, która ogranicza panikę do minimum..

Rynki kryptograficzne tego nie mają i jako takie są bardzo podatne na pozbawiony skrupułów atak spekulantów i / lub agencji rządowych w celu zwiększenia zmienności i spalenia nowych właścicieli kryptowalut. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele projektów, które mają na celu rozwiązanie tych problemów. Zła wiadomość jest taka, że ​​tych projektów jeszcze nie ma.

Od czerwca rządy próbują powstrzymać napływ kapitału do krypt bezskutecznie. Przez jakiś czas byli w stanie utrzymać Bitcoin pod kontrolą, jak wybuch prezesa J.P. Morgan Chase, Jamiego Dimona. Ale to nie jest rezultat, którego chcieli, a który był podobny do tego, jaki uzyskali, gdy góra Gox została zamknięta na początku 2014 roku.

Od góry Gox do Maestro

Efekt netto był taki, że wiele osób straciło pieniądze w wyniku implozji, a rynek bitcoinów przeszedł w dwuletni bessy. Od momentu, gdy Bitcoin pojawił się na żywo, krytycy powiedzieli pewne wariacje na temat następującego argumentu:

„Nawet jeśli Bitcoin odniesie sukces, w momencie, gdy spróbuje zakwestionować ustalony porządek, rząd i banki po prostu go zamkną”.

Teraz zgadzam się, że rządy i kartel bankowy próbowały zamknąć kryptowaluty. Zgadzam się również, że wraz z dojrzewaniem rynku będą kolejne represje & manewry prawne mające na celu utrzymanie wysokiej zmienności wraz z ostrożnością inwestorów. Jednak niepowodzenie tegorocznych ataków na kryptowaluty i ich ICO (początkowe oferty monet) w celu przełamania tych rynków jest wymownym argumentem, że rządy mogą nie mieć takiej władzy, jakiej obawiają się nawet najbardziej zagorzali użytkownicy..

Wymycie z Mt. Gox osiągnął ponad 80% wartości od szczytu do dołu, od ponad 1000 USD do około 200 USD. W tamtych czasach łatwo było manipulować ceną na giełdzie do szalonych poziomów, a następnie spadać, sprzedając wszystko naraz i tworząc ogromny problem z wykupem. Wątpię, czy w Mt. Gox, zwłaszcza gdy nie trzeba było geniusza, aby zobaczyć, że nalot został przeprowadzony w celu wywołania maksymalnej paniki, strachu i złej prasy.

Bańka bitcoina ma pęknąć za każdym razem, gdy jakiś urzędnik państwowy wyda oświadczenie lub gubernator Fed zostanie wyciągnięty, aby ogłosić ją bańką. Obejrzyj te przezabawne trzy minuty z Marią Bartiromo i Allenem Greenspan („Maestro”), jeśli chcesz zobaczyć twarz zdesperowanej.

Zabawna rzecz wydarzyła się w drodze do Bitcoin Apocalypse – tak się nie stało.

Weszli profesjonaliści i wsparli cenę na łatwo zidentyfikowanych poziomach wsparcia i pokonali poziomy oporu z cierpliwością i umiejętnościami. Każdy kolejny nagłówek mający siać strach, który lądował bez fanfar, zachęcał byki do rozgromienia niedźwiedzi.

A my dzisiaj stoimy na 15 000 $, kiedy oni zarabiali 5 000 $.

Słabość wymiany

Kiedy jesteś kimś, kto całe życie spędził w jakimś konkretnym paradygmacie, definiujesz władzę przez granice tego paradygmatu. Nowoczesne systemy bankowe i finansowe działają w ramach znanego paradygmatu, który jest potężny, ale także wrażliwy.

Rozumieją, jak skierować kapitał w określone miejsce, a następnie go za to ukarać. To właśnie robi Rezerwa Federalna, gdy podejmuje ważne decyzje w zakresie polityki pieniężnej. Wiedzą, że radykalne obniżenie stóp procentowych wypycha kapitał na rynki wschodzące, gdzie rentowność jest wyższa. Następnie, gdy nadejdzie odpowiedni czas dla Rezerwy Federalnej, podnosi stawki, aby wyciągnąć pieniądze z tych rynków i ukarać tych, którzy pożyczyli w tanich dolarach, zmuszając ludzi do sprzedawania jak szalony.

To samo zachowanie dotyczy każdego ataku na kryptowaluty, przy użyciu kombinacji zasad (praw lub zarządzeń banku centralnego) i manipulacji rynkowych w celu skoncentrowania kapitału w jednym obszarze, w tym przypadku na giełdach kryptowalut. A potem jest po prostu kwestia natychmiastowego opublikowania wszystkich złych wiadomości, utrzymywania nagłówków pełnych FUD i rozpoczęcia sprzedaży pozycji, aby wywołać panikę.

W tym roku doszło do wielu 40-50% korekt w Bitcoinie. W rzeczywistości Zerohedge zwrócił na to ostatnio uwagę co kwartał następuje jedna korekta o 30-50%. Wszystkie są wynikiem strachu wywołanego brakiem zaufania inwestorów. Ale z każdym z nich rośnie zaufanie do kryptowalut i ich infrastruktury.

Podczas ostatniej korekty – od końca sierpnia do początku września – w pełni spodziewałem się, że organy regulacyjne w USA będą próbowały zamknąć Coinbase. W prasie finansowej pojawiło się wiele historii o ludziach, którzy nie wyciągają pieniędzy z Coinbase. Miałem wizje innego Mt. Gox, zaprojektowany, aby odkładać od inwestowania w kryptowaluty kolejną falę użytkowników.

Zawiodło żałośnie. Coinbase wyszło z tego okresu z jeszcze większym zaufaniem klientów niż wcześniej. Tak, sieci były powolne. Tak, były problemy. Ale ponieważ przeżył ten atak, jego właściciele mają teraz lepsze wyczucie, jak poradzić sobie z następnym. Szybko do przodu do tego tygodnia i stało się coś podobnego. Jednak hossa na rynku Bitcoin trwa.

To powiedziawszy jednak, scentralizowane giełdy, takie jak Coinbase i Bitfinex, będą nadal atakowane przez mocarstwa próbujące powstrzymać nieuczciwą falę inwestycji w kryptowaluty. Ostatecznie pierwotne skargi pierwszych krytyków staną się prawdą. Mogą po prostu zakazać wymiany lub zadeklarować uciążliwe przepisy podatkowe, aby powstrzymać przypływ.

Pojedyncze punkty awarii

Z tego powodu konieczne jest, abyśmy pamiętali, dlaczego zdecentralizowane środki pieniężne, takie jak Bitcoin i Litecoin, są tak potężne. Usuwają groźbę manipulacji pieniędzmi przez osoby trzecie bez możliwości regresu ze strony posiadaczy tych pieniędzy. I dlatego nie ma sensu odtwarzać starego świata w kontekście nowego.

Centralne wymiany to pojedyncze węzły awarii. Są podatne na atak. Co więcej, potencjał giełd utrzymujących tylko ułamek płynności potrzebnej do przezwyciężenia paniki jest realny.

Tak więc rynek zmierza w kierunku zdecentralizowanych giełd. Giełdy, które same działają w łańcuchu bloków, bez centralnego serwera lub puli płynności do utrzymania. Przykłady takie jak OpenLedger i FALE to otwarte systemy zaprojektowane w celu ułatwienia konwersji jednej waluty na dowolną inną, w tym waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański lub jen japoński.

OpenLedger, dzięki swojej zdolności do wydawania tokenów w wybranej walucie, która jest w 100% zabezpieczona depozytami, umożliwia handlowcom przechodzenie między walutami fiducjarnymi i kryptowalutami za pomocą prostego zlecenia, eliminując obawy, że rządy przejmą aktywa lub nastąpi spadek płynności giełdy.

WAVES działa w ten sam sposób, ale ma to na celu bezpośrednie ułatwienie wymiany walut. Dodaje również platformę inteligentnych kontraktów podobną do Ethereum do tworzenia rozproszonych aplikacji do prowadzenia handlu elektronicznego. Jest projektowany i sprzedawany w Rosji, a sama giełda MICEX stara się zbudować bramę ułatwiającą transakcje kryptowalutowe, wykorzystując WAVES jako technologię podstawową.

W przeciwieństwie do walki z ewolucją blockchain, Rosja przyjmuje go w tempie, które jest, szczerze mówiąc, zdumiewające.

Dodawanie zaufania i płynności

Wracając do tego, o czym wspomniałem wcześniej, jest więcej kryptowalut próbujących zapewnić „platformę” w fazie rozwoju – Komodo i Qash przychodzą na myśl – to zapewni usługi na wyższym poziomie bez wielu punktów awarii obecnych systemów.

Komodo może ułatwić handel między walutami bez opóźnień w rozliczeniu, w postaci wyrafinowanych atomowych swapów. Smartcoiny Openledger unoszą swoją podaż, aby związać się z aktywem bazowym, zabezpieczając łańcuch bloków i utrzymując jego aktywa jako rezerwy 100%. Są to oba przykłady giełd, które działają bez obawy o wyczerpanie swoich rezerw.

Innymi słowy, jak zaatakować ich pulę płynności, skoro nie mają żadnej potrzeby jej utrzymywania? Dla mnie to najbardziej ekscytująca rzecz w tym, dokąd zmierzamy. Obserwując rynki finansowe od prawie dwudziestu lat, jestem zmęczony fałszowaniem, manipulowaniem książką zamówień, ciemnymi pulami i całą resztą.

Duże giełdy są teraz pełne tego zachowania, co wyklucza stosowanie jakichkolwiek zleceń rynkowych do składania transakcji. Miarą wydajności giełdy jest jej zdolność do działania w stresujących warunkach. GDAX udowodnił niedawno, że nie jest w stanie poradzić sobie z obecnymi poziomami stresu. Więc jaka jest zaleta posiadania całej tej płynności głębokich ksiąg zamówień, jeśli nie możesz przetworzyć zamówień?

Openledger korzysta z opłat za aukcje, aby powstrzymać osoby dopuszczające się przemocy. Ma również znacznie, dużo cieńsze rynki, ponieważ łatwiej jest manipulować księgą zamówień niż dokonywać prawdziwych transakcji z przekonaniem.

Następna katastrofa, która tym razem kosztuje miliardy ludzi w porównaniu z wielkością Mt. Gox sprawi, że ludzie ponownie rozważą łatwość przenoszenia ich kryptowalut na scentralizowanych giełdach w porównaniu z tymi, na których ryzyko stron trzecich jest prawie wyeliminowane, a osoba oferująca drugą stronę transakcji naprawdę chce zawrzeć umowę.

Obraz funkcji za pośrednictwem BigStock.