Konsolidacja czy bańka? Jaki jest los kryptowaluty w 2017 roku?

Konsolidacja czy bańka? Jakie są losy rynku kryptowalut w 2017 roku?

Silne zyski i negocjacje w pierwszej połowie 2017 r. Dotyczące niewiarygodnej zmienności krypto-monet wywołały wiele pytań o to, jak waluty cyfrowe będą się zachowywać w drugiej połowie roku. Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 3000 USD 11 czerwca i spadł o 27% w kolejnych dniach. Zakończyła pierwszą połowę roku z wynikiem Cena 2 436,70 USD, po ponad dwukrotnym wzroście ceny w poprzednich trzech miesiącach.

Uważa się, że błyskawiczny wzrost wartości Bitcoin wynika w dużej mierze z rosnącego popytu w Azji. Na początku kwietnia duzi detaliści zaczęli akceptować Bitcoin jako formę płatności w kraju, ponieważ w Japonii weszły w życie nowe zasady.

Mimo to Bitcoin jest nadal pod rosnącą presją ze względu na rozbieżność w zakresie sposobów lepszego zwiększenia możliwości skalowania waluty, w miarę wzrostu prędkości transakcji i przeciążenia sieci. Społeczność Bitcoin jest w dużej mierze podzielona i ambiwalentna w kwestii rozwiązania. Może to ostatecznie doprowadzić do separacji. Jeśli w takiej podzielonej społeczności pojawi się przypadkowe rozwiązanie, Bitcoin może zostać podzielony na dwie odrębne, konkurujące ze sobą waluty.

W tym roku nadal oczekuje się nowych propozycji rozwiązania tego problemu, co może skutkować zmianami w mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. Większość rozwiązań obejmuje coś, co nazywa się widelcem, aw najgorszym przypadku podzielić walutę na dwa oddzielne łańcuchy bloków. Powoduje to, że wielu członków społeczności zgłasza obawy, że możliwy podział waluty może mieć miejsce i może pojawić się popyt na nową alternatywę, taką jak Ethereum..

Ethereum, które w porównaniu do Bitcoin wciąż znajduje się na początkowym etapie rozwoju, to nowa waluta, która zyskuje na popularności. W tym roku 11 czerwca osiągnął rekordowy poziom 419,30 USD.

Obecnie Ethereum jest sprzedawane za około 225 USD. Plik kapitalizacja rynkowa Bitcoin wynosi około 41 miliardów USD, podczas gdy Ethereum ma całkowitą kapitalizację rynkową około 26 miliardów USD.

Istnieje kilka zasadniczych różnic między Bitcoinem a Ethereum. Niektóre fundamentalne różnice obejmują czasy bloków i rozmiary bloków, ale najważniejsza różnica jest związana z przeznaczeniem odpowiednich monet.

Bitcoin powstał jako alternatywa dla monet; to czyste i proste pieniądze cyfrowe. Z drugiej strony programiści Ethereum dążyli do stworzenia platformy, która ułatwi zautomatyzowane kontrakty peer-to-peer lub, jak niektórzy mówią, „inteligentne kontrakty”.

Chociaż zarówno Bitcoin, jak i Ethereum konkurują jako kryptowaluty w perspektywie krótkoterminowej ze względu na w dużej mierze spekulacyjną kulturę handlu kryptowalutami, w rzeczywistości nie przewiduje się, aby były bezpośrednimi konkurentami.

W odniesieniu do technologii Blockchain

W ostatnich latach zainteresowanie kryptowalutą przeniosło się na technologię, która za tym stoi – blockchain. Eksperci uważają, że to z pewnością wywoła większą rewolucję w świecie finansów niż sama waluta cyfrowa. Banki, które kiedyś przewodziły ruchowi przeciwko Bitcoinowi, teraz oczekują, że ta technologia będzie sposobem na zmniejszenie złożoności i kosztów działań, takich jak rozliczanie międzynarodowych negocjacji i płatności.

ICO kierują ekspansją

W drugiej połowie 2017 r. Zarówno ceny Bitcoin, jak i Ethereum były napędzane przez początkowe oferty monet (ICO), które pojawiły się jako preferowane narzędzie do zbierania funduszy, dzięki któremu wprowadzane są nowe rozwiązania w branży. ICO to skrzyżowanie finansowania zbiorowego i pierwszej oferty publicznej, w ramach której sprzedaje się cyfrowe tokeny lub „monety” utworzone za pomocą technologii blockchain w zamian za kryptowaluty o natychmiastowej wartości. Rozwój Ethereum był początkowo finansowany przez ICO. Wraz z apetytem spekulantów na szybko rozwijający się blockchain, cena Bitcoina i Ethereum będzie prawdopodobnie nadal rosła, gdy fundusze będą zbierane na te waluty.

Oprócz Bitcoin i Ethereum

Litecoin i Ripple były odpowiednio numer dwa i trzy kryptowaluty przed pojawieniem się Ethereum. W ostatnich latach Ripple przewyższył Litecoina pod względem kapitalizacji rynkowej, stając się obecną walutą numer trzy po Bitcoinie i Ethereum.

Podobnie jak Bitcoin i Ethereum, Ripple i Litecoin mają różne cele. Ripple to protokół płatności, bezpieczny sposób reprezentowania i przesyłania dowolnej jednostki wartości. Jest używany przez banki, takie jak UBS (NASDAQ: UBSI) i Santander (NYSE: SAN) i nie może być wydobywany, co oznacza, że ​​tworzenie dodatkowych monet Ripple jest scentralizowane i może być wykonane tylko przez właściciela protokołu lub jednego jej przedstawicieli posiadających wiedzę i dostęp do odpowiedniej technologii.

Litecoin, chociaż podobny do Bitcoin, jest technicznie bardziej zaawansowany, ponieważ transakcje mogą być przetwarzane szybciej, co zmniejsza rodzaje wąskich gardeł powszechnie spotykanych w handlu bitcoinami. Jednak na co dzień zmienność cen kryptowalut będzie nadal kontrolowana przez handlowców. Jedno jest pewne: nagłe 20% przerwy lub równie gwałtowne skoki w ciągu kilku minut nie należą do przeszłości w tym sektorze.

Według ostatnich danych dostępnych jest obecnie ponad 800 różnych kryptowalut, w tym monety o ezoterycznych nazwach, takich jak MarxCoin, PonziCoin, SelfieCoin i PutinCoin, a coraz więcej monet pojawia się przez cały czas. Dlatego plotki o bańce nadal się rozprzestrzeniają. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele z tych walut gwałtownie zyskało na wartości, jednak w ciągu ostatnich kilku dni nastąpiła korekta tych zdumiewających cen. W rzeczywistości możliwość osiągnięcia stratosferycznych zysków jest jednym z wyjaśnień, które wielu uważa za przynoszące nową falę zainteresowania kryptowalutą.

Ruszają ETF-y i fundusze powiernicze

Biorąc pod uwagę potencjalnie lukratywną szansę, nie jest zaskoczeniem, że zarządzający funduszami i firmy również chcą wejść do sfery wirtualnych walut. Bitcoin Investment Trust Grayscale (OTC: GBTC) to fundusz ETF będący przedmiotem obrotu na wolnym rynku (poza uznanymi firmami brokerskimi). Firma opisuje fundusz jako pierwszy „tytuł będący w obrocie publicznym, zainwestowany w ustalanie wartości ceny Bitcoin”. ETF nie odtwarza dokładnie bitcoinów, ponieważ jest sprzedawany z premią w stosunku do pary BTCUSD. Fundusz odnotował nadzwyczajne zwroty w maju, kiedy zyskał 248% w porównaniu do 72% bitcoinów. Od początku 2017 roku ETF wzrósł o 199%, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 129%.

Inni chętnie włączają się do walki, nie zawsze z natychmiastowym sukcesem. W orzeczeniu wydanym 10 marca tego roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła wniosek Tylera i Camerona Winklevossów o negocjacje w sprawie ETF Bitcoin (COIN) Winklevoss w Bats BZX. Jednocześnie SEC twierdziła, że ​​odrzuciła wniosek Winklevoss z powodu ryzyka oszustwa i braku regulacji światowych rynków bitcoinów.

24 marca Bats odwołał się od decyzji, składając petycję o ponowne rozpatrzenie odrzucenia. Miesiąc później SEC zgodziła się rozpatrzyć petycję nietoperzy. Potencjalni inwestorzy Bitcoin czekają na następną rundę obrad w tej sprawie i możliwą zmianę pierwotnej decyzji SEC. Ceny bitcoinów poszybowały w górę wraz z ogłoszeniem przeglądu. Jednak według CNBC zatwierdzenie nie będzie łatwe. W zeszłym miesiącu Crypto Fund AG z Zug w Szwajcarii ogłosił plany uruchomienia Cryptotomed Fund, europejskiego funduszu inwestycyjnego opartego na indeksie Crypto-Molecule, który będzie inwestować w najlepsze wirtualne waluty, w tym Bitcoin, Ether, Ripple i inne dobrze ugruntowane krypto-monety. Fundusz powinien zostać uruchomiony gdzieś w czwartym kwartale 2017 roku.

Podstawy kryptowaluty

Wraz z rozpoznawaniem funduszy istnieje dodatkowa liczba kluczowych czynników, które mogą wpłynąć na wzrost cen kryptowalut w drugiej połowie roku. Jednym z nich jest oficjalne uznanie przez rządy. Uznanie przynajmniej niektórych walut wirtualnych za legalne zwiększy ich akceptację, a tym samym popyt. Japonia niedawno zaczęła uważać Bitcoin za legalną formę płatności, co spowodowało, że waluta osiągnęła historyczne maksima z powodu ogłoszenia.

Uznanie funduszy i oficjalne sankcje walut wirtualnych mogłyby przyciągnąć więcej uwagi w konwencjonalnych mediach. Dziś, nawet przy rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami, tylko niewielka mniejszość populacji jest świadoma jej istnienia i wewnętrznego funkcjonowania – a jeszcze mniej uczestniczy w negocjacjach. Wraz ze wzrostem możliwości wykorzystania kryptowalut w życiu codziennym wzrośnie ich wartość.

Wreszcie, Bitcoin, Ethereum i inne mogą być postrzegane jako „pokrycia katastrofy”, ponieważ są nieuregulowane i istnieją niezależnie od rządów federalnych i banków centralnych, co może okazać się nieocenione w przypadku wojny lub poważnych katastrof. Chociaż zmienność sprawia, że ​​nie są one prawdziwymi bezpiecznymi przystaniami, jeśli na przykład sytuacja z Koreą Północną wymknie się spod kontroli, w pełni spodziewamy się, że Bitcoin i podobne waluty poszybują w górę.

Niektórzy mogą argumentować, że bez szerokiej akceptacji i wiarygodnego nadzoru rządu nad rozwijającym się światem wirtualnych walut, niewiele jest do rekomendacji ze względu na dużą zmienność. Wydaje się, że głównym motywatorem są szum i nagłówki. Ponadto używanie tych monet jako statusu bezpiecznej przystani w przypadku katastrofy jest bardzo małą niszą dla nowego produktu finansowego, nie mówiąc już o całej nowej klasie aktywów.