Powody, dla których Ethereum może być nowym Bitcoinem

„The Flippening” to luźny termin, który jest coraz częściej używany w dyskusjach o kryptowalutach w dzisiejszych czasach. Bitcoin pozostaje największą na świecie kryptowalutą, zarówno pod względem wyceny, jak i zastosowania, od czasu jej powstania kilka lat temu. Do tej pory nie było monety, która byłaby w stanie wyprzedzić Bitcoina. Wielu twierdzi, że zmieniło się to teraz, gdy pojawił się Ethereum.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy udział Bitcoina w kapitalizacji rynku spadł aż o 48%, z 87% w lutym do 39% w czerwcu. Z drugiej strony, Ethereum, które jest na rynku mniej niż dwa lata, odnotował wzrost swojego udziału z zaledwie 5% do 31% w 2017 r..

Dlaczego „The Flippening” może być bliżej, niż się wydaje

Ether wahał się w okolicach ~ 9 USD do marca tego roku, po czym ostatnio odnotowano ogromny wzrost do nieco poniżej 400 USD. Ten skok nie został wyrównany przez Bitcoin, który wzrósł do znacznie mniejszej wartości w punktach procentowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ludzie mają mieszane opinie na ten temat: niektórzy uważają, że przyszłość kryptowalut leży w altcoinach, inni wierzą, że Bitcoin wzrośnie i zabłyśnie po SegWicie, inni uważają, że Bitcoin po prostu zniknie, a zostanie zastąpiony przez Ethereum i inne monety.

Rysunek 1: Wykres 90-dniowego ETH BTC

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że Ether okazał się czymś więcej niż tylko kryptowalutą. Ethereum korzysta z „inteligentnych kontraktów”, frameworku, który pozwala na zbudowanie na nim wielu aplikacji. Oznacza to, że Ether jest idealnym systemem do początkowych ofert monet (ICO), finansowania społecznościowego, handlu akcjami itp. Zatem, w szerszym ujęciu, Ether jest bardziej użyteczny i można oczekiwać, że w przyszłości będzie miał większy wolumen transakcji..

Wiadomo, że Ethereum ma znacznie szybszy czas transakcji niż Bitcoin. W przeciwieństwie do Bitcoina, który ma blok o długości 10 minut, rozmiar bloku Ether ma wynosić ~ 12 sekund. Oznacza to, że potwierdzenia Ether są zwykle znacznie szybsze niż bitcoin. Technologia stojąca za szybkim przetwarzaniem bloków to protokół GHOST firmy Ethereum.

Powody, dla których Ethereum może nigdy nie wyprzedzić Bitcoina

Ściśle mówiąc, porównywanie Ethereum z Bitcoinem jest jak porównywanie jabłek z pomarańczami. W rzeczywistości nigdy nie mieli być konkurentami. Bitcoin został zaprojektowany jako waluta – dlatego węzły weryfikują adres Bitcoin. Z drugiej strony Ethereum używa Ether jako „tokenów” (uwaga, nie używam tutaj słowa „currency”) dla swojej platformy inteligentnych kontraktów. Założyciele Ethereum sami propagują ideę, że Ether nie powinien być używany jako waluta, ale szum sprawił, że wszyscy uważają Ether za kryptowalutę.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że Bitcoin jest z natury rzadki: istnieje ograniczenie dotyczące liczby bitcoinów, które można wyprodukować. Tylko 21 milionów Bitcoinów zostanie wydobytych, co sprawia, że ​​waluta ma charakter deflacyjny. Eter jest walutą powodującą inflację, ponieważ każdego roku można wydobywać 18 milionów eteru, co czyni go walutą o rosnącej podaży. Teoretycznie cena Ether spadnie w dłuższej perspektywie, podczas gdy Bitcoin będzie nadal rósł ze względu na zmniejszenie podaży. Ponadto liczba eterów w obiegu jest już około 6 razy większa niż w przypadku Bitcoinów (~ 92 milionów ETH do ~ 16 milionów BTC).

„Bitcoin to lepszy pieniądz, deflacyjny & deficytowy. Eter tak naprawdę nie jest pieniądzem, inflacyjny & obfity. Odwracanie uwagi nie ma sensu ”. – Vinny Lingham, współzałożyciel Gyft

Rysunek 2: Liczby „Flippening”

Ogólna perspektywa

 Aby doszło do Flippeninga, para ETH / BTC musi osiągnąć 0,177. Nie ma znaczenia, jaka jest cena którejkolwiek z tych walut, ale gdy ta wartość zostanie osiągnięta, kapitalizacja rynkowa Ethereum przewyższy cenę Bitcoina. W tym momencie Ethereum będzie oficjalnie największą na świecie kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Czy dojdzie do Flippeninga? To bardzo spekulowany temat, który ostatnio zwrócił uwagę wszystkich. Odpowiedź brzmi: nie wiemy. Jeśli Ethereum osiągnie dalsze zyski, to tylko kwestia czasu, zanim Ethereum zdominuje rynek. Trzeba jednak wiedzieć, że twórcy i opiekunowie Ethereum nie mają zamiaru na siłę wywołać Flippeninga, gdyż według nich „Bitcoin i Ethereum to zupełnie różne technologie, których nie można porównać”. Rynek z pewnością obawia się takiego wydarzenia, jakiego nigdy wcześniej nie było. Niektórzy ludzie są optymistami, że wzrost altcoinów będzie oznaczał większą różnorodność w przyszłości, a żadna waluta nie zdominuje więcej niż 20% rynku. Niektórzy boją się, że 1 sierpnia będzie dniem, w którym dominacja Bitcoina spadnie na Ethereum. Niezależnie od wyniku, jedno jest pewne: świat kryptowalut nigdy nie doświadczył większej niepewności co do przyszłości niż wcześniej.