Japonia spodziewa się, że w 2017 roku 20000 kupców zaakceptuje Bitcoin

Rząd japoński będzie egzekwować przepisy dotyczące giełd bitcoinów. To efekt starań lokalnej społeczności Bitcoin. Oczekuje się, że liczba przedsiębiorstw akceptujących cyfrową walutę osiągnie około 20 000 przed końcem roku. W zeszłym roku w całym kraju było 4 200 kupców i placówek, które zaakceptowały Bitcoin. W 2015 roku było to cztery razy więcej. Znaczący wzrost nastąpił po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów Japonii (Oddział Wykonawczy) kryptowalut jako prawnej formy pieniądza..

ResuPress i CoinCheck

ResuPress, tokijski procesor płatności i firma macierzysta CoinCheck, dostrzega wzrost tego trendu w ciągu roku. Współpracował z E-Net Systems Company, lokalnym dostawcą energii i spółką zależną Mitsuwa Industry, w celu opłacenia rachunków za energię elektryczną za pomocą Bitcoin. Według raportu Nikkei (angielskiej publikacji, która koncentruje się na Azji), ResuPress nie może się doczekać, kiedy płatności bitcoinami wkrótce przejdą na wodę i gaz, co przyczynia się do wzrostu liczby traderów używających tej wirtualnej waluty.

BitFlyer, również z siedzibą w Japonii i największa platforma handlowa w tym kraju, uruchomił witrynę handlu elektronicznego, która akceptuje walutę Bitcoin w kwietniu 2016 r. Od tego czasu jego sprzedaż wzrosła dziesięciokrotnie w stosunku do pierwotnych transakcji. BitFlyer zabezpieczył fundusze o wartości 3 miliardów JPY lub 27 milionów dolarów również w zeszłym roku od Venture Labo Investment, SBI Investment i innych podmiotów finansowych. Dzięki temu finansowaniu całkowita kapitalizacja firmy wynosi 3,89 miliarda jenów, czyli 34,9 miliona dolarów. Jest to druga co do wielkości spośród wszystkich giełd Bitcoin na świecie, na podstawie deklaracji złożonej przez CoinDesk.

CoinCheck obsługuje wymianę między walutami Bitcoin, Fiat i Ether w Japonii, a także transakcje i przechowywanie bitcoinów w niektórych krajach innych niż Japonia. Operator giełdy jest częścią Japan Blockchain Association (JBA) i jest aktywnym orędownikiem opracowywania standardów użytkowania Bitcoin z rządem Japonii.

Wzrost świadomości i regulacji

Kagayaki Kawabata, dyrektor ds. Rozwoju biznesu w CoinCheck, cytuje najnowsze posunięcie regulacyjne rządu jako główny czynnik przyczyniający się do wzrostu popularności Bitcoin. Waluta cyfrowa cieszy się dużym zainteresowaniem w mediach po negatywnym rozgłosie wywołanym upadkiem Mt. Gox Exchange.

Mt. Gox był kiedyś największą na świecie giełdą zdecentralizowanej waluty cyfrowej. Jednak w lutym 2014 r. Ubiegał się o ochronę przed bankructwem po zgłoszeniu, że 850 000 bitcoinów (o wartości 450 milionów dolarów w tamtym czasie) zniknęło lub zostało zhakowane przez przestępców. Firma twierdziła również, że straciła 27 milionów dolarów w gotówce.

Oczekuje się, że ustawa regulacyjna zostanie uchwalona przez japońską parlament narodową (dwuizbowa władza ustawodawcza) w marcu tego roku. Jest to bardziej zmiana ustawy o rozliczeniach funduszy. Wcześniejsza wersja prawodawstwa nie uznawała walut wirtualnych za równorzędne z walutami tradycyjnymi. Wspomniana poprawka nadaje Bitcoinowi i innym tego typu walutom wartość podobną do aktywów, aby przekształcić je w prawny środek płatniczy do płatności i transferów aktywów. Bitcoin jest postrzegany jako waluta transakcyjna w stanie podwójnego przechowywania wartości lub aktywów inwestycyjnych.

Chociaż wiele osób nadal uważa Bitcoin za narzędzie inwestycyjne, sytuacja ewoluuje, a waluta jest wykorzystywana jako metoda płatności w ciągu ostatnich kilku lat. Bitcoin przekracza międzynarodowe granice bez konieczności wymiany w porównaniu z innymi standardowymi walutami. Japonia obsługuje obcokrajowców płacących w walutach Bitcoin, organizując letnie igrzyska olimpijskie w 2020 roku.

Część internetowa GMO

Japonia kontynuuje znaczące postępy w branży Bitcoin wraz ze wzrostem wolumenu handlu. To sprawia, że ​​użytkownicy muszą posiadać odpowiednie portfele kryptowalut. GMO Internet, jedna z największych firm internetowych w Japonii, wprowadza w tym roku własną usługę portfela kryptowalutowego. To najważniejsze potwierdzenie, że Bitcoin jest legalną walutą i jaśniejszą przyszłością dla waluty cyfrowej. W przeszłości Japonia nie robiła zbyt dużego hałasu na froncie Bitcoin. Jednak wolumen obrotu wzrósł w ciągu ostatnich tygodni i kilka giełd zaangażowało się w biznes prowadzący do tego rozwoju.

GMO koncentruje się na start-upach, zapewniając wsparcie w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy zajmujące się technologią finansową i Bitcoin nie zostały uwzględnione, ale to wskazuje, że sytuacja wkrótce się zmieni. Firma ta ma rozległy zasięg w kraju zwłaszcza, że ​​do chwili obecnej jest największym procesorem płatności kartami kredytowymi. GMO dodało również obsługę kryptowaluty do swojej internetowej bramy płatności ponad dwa lata temu.

Kongruencja z Chinami

Powszechnie uważa się, że giełdy walut cyfrowych zawyżają wolumeny w Chińskiej Republice Ludowej (PBOC). Giełdy w Chinach i Japonii nie pobierają żadnych opłat. BOC był bardzo rygorystyczny i skuteczny, likwidując wysokie marże przedsiębiorstw w tym kraju. To jeszcze nie miało miejsca w Japonii.

Eksperci uważają, że japońscy handlowcy Bitcoinami uważają rynek chiński za wskaźnik trendów cenowych kryptowaluty. Giełdy w Chinach zrezygnowały z transakcji z depozytem zabezpieczającym, co nie jest tym samym, co w przypadku polityki japońskiej. To może się zdarzyć, ale nie będzie nagłe i ogromne. Niemniej jednak kwestia wolumenu obrotu nie jest tak naprawdę dokładna. W rzeczywistości może to być nawet mylące. Rzeczywistym dowodem jest to, jak Bitcoin jest obecnie używany w Japonii.

Na co zwrócić uwagę?

Obecnie istnieją dwa scenariusze. Społeczeństwo może codziennie korzystać z Bitcoin po prostu dlatego, że jest to praktyczne lub ludzie chcą używać wirtualnej waluty bez konwertowania jej na fiat. Waluta fiat jest uważana za prawny środek płatniczy przez pewien rząd, ale nie jest obsługiwana przez żaden fizyczny produkt. Wartość uzyskuje się z relacji podaży i popytu zamiast wartości materialnej. Obecnie waluta cyfrowa jest dość trudna do konkurowania z usługami pieniądza elektronicznego. Nawet wtedy oczekiwania dotyczące Bitcoin w Japonii pozostają optymistyczne w 2017 roku.