Proponowany zakaz instrumentów finansowych powiązanych z walutami cyfrowymi przez FCA

Plik Financial Conduct Authority (FCA) planuje zakazać instrumentów finansowych związanych z walutami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin. Według opublikowany dokument dotyczący polityki wspomniany „Kontrakt ograniczający dla produktów różnicowych sprzedawanych klientom detalicznym”, finansowy organ regulacyjny z siedzibą w Wielkiej Brytanii ogłosił proponowany zakaz w lipcu 2019 r..

Chociaż nie może zapobiec bezpośredniemu zakupowi monet cyfrowych, FCA może zakazać sprzedaży produktów na podstawie ich odpowiednich cen, które są kontrolowane przez firmy z Wielkiej Brytanii. Można więc powiedzieć, że FCA zamierza zakończyć sprzedaż instrumentów pochodnych wraz z obligacjami będącymi przedmiotem obrotu giełdowego (ETN), które odnoszą się do poszczególnych rodzajów aktywów kryptograficznych.

Przyczyny zakazu

Organ regulacyjny proponuje przewidywany zakaz z przyczyn leżących u podstaw. Według obserwatora rynku takie produkty mogą przynosić straty klientom detalicznym, którzy nie są świadomi ich zagrożeń ani korzyści. Obejmuje to umożliwienie ograniczenia umów dotyczących produktów różnicy sprzedawanych klientom detalicznym. Jest to spowodowane;

 • Nadmierna zmienność wartości kryptowalut
 • Aktywa bazowe nie posiadają kryteriów wyceny
 • Zwiększone przestępstwa finansowe i sprzeniewierzenie rynkowe w sektorze kryptowalut
 • Niewystarczająca znajomość kryptowalut przez klientów, a także brak zainteresowania towarami inwestycyjnymi, które się do nich odnoszą.

Krypto pochodne również mają wysokie opłaty. Chociaż opłaty te można usprawiedliwić ze względu na ryzyko zabezpieczające i rynkowe, ostatecznie zmniejszają one całkowite dochody konsumenta. FCA szacuje roczny spadek strat klientów o 75 mln GBP do 234,3 mln GBP.

Kontynuacja raportu grupy zadaniowej kryptowalut

Inicjatywa ta jest kontynuacją publicznego zobowiązania FCA od niedawna Raport grupy zadaniowej kryptowalut który został utworzony w lipcu 2018 roku i poprawiony kilka miesięcy później w październiku. To był pomysł grupy składającej się z FCA, BoE i HM Treasury. W dokumencie wezwano odpowiednie władze do podjęcia kroków, które:

 • Chroń konsumentów
 • Pozwól innowatorom zgodnym z przepisami rozwijać się
 • Utrzymaj reputację Wielkiej Brytanii jako bezpiecznego i przejrzystego obszaru dla biznesu w sektorze finansowym
 • Zapewnij przestrzeganie standardów regulacyjnych
 • Zapobiegaj przyszłym zagrożeniom dla stabilności finansowej

W listopadzie 2018 r. Odpowiednie zainteresowane strony zwołały się na spotkaniu w Londynie, aby omówić ustalenia grupy zadaniowej. Przemawiając na imprezie, szef strategii i konkurencji FCA, Christopher Woolard wspomniał o znaczących postępach w Cryptoassets dokonał się w ciągu ostatniej dekady.

Z białej księgi Bitcoin w 2008 roku rynek cyfrowy wzrósł do ponad 2000 kryptowalut. Chociaż niektóre kryptowaluty zrodziły innowacje finansowe, grupa zadaniowa stwierdziła ryzyko, które może zagrozić integralności rynku; szkodzić konsumentom i nasilać przestępstwa finansowe.

Omówione rodzaje kryptowalut

Na podstawie ustaleń grupy Woolard zwrócił uwagę na trzy typy Cryptoasset, a mianowicie:

1. Wymiana żetonów

Obejmują one kryptowaluty, takie jak Litecoin i Bitcoin. Chociaż ludzie nazywają je kryptowalutami, słowa „tokeny wymiany” są najbardziej preferowane, ponieważ aktywa nie działają jak pieniądze. Jednak tokeny wymiany mogą służyć jako inwestycje lub sposoby wymiany. Co więcej, korzystają z technologii rozproszonej księgi (DLT) i nie są obsługiwane przez żaden bank centralny.

2. Żetony narzędziowe

Aktywa te można wymienić, aby uzyskać określony produkt lub usługę na platformie DLT. Ogólnie rzecz biorąc, tokeny użytkowe nie mieszczą się w granicach FCA.

3. Tokeny bezpieczeństwa

Oferują przywileje, takie jak spłata określonej kwoty, własność i udziały w przyszłych zyskach. Mogą to być również zbywalne gwarancje lub narzędzia finansowe zgodnie z Dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych.

Woolard wspomniał o zastosowaniach trzech kryptowalut, które według przewidywań grupy zadaniowej były najpowszechniejsze. Oprócz tego, że są sposobem wymiany, kryptowaluty służą jako inwestycje i zwiększają pozyskiwanie kapitału.

Poprzedni zakaz opcji binarnych

Proponowany zakaz jest bardzo podobny do poprzedni ban binarny ESMA wprowadzony 2 kwietnia 2019 r. Opcje binarne dają użytkownikom ramy czasowe do przewidzenia, czy dany indeks, akcja lub waluta zarejestrują wzrost lub spadek ceny. W tym czasie pan Woolard wyraził niechęć do opcji binarnych, określając je jako „produkty hazardowe przebrane za instrumenty finansowe”, które były również określane jako „Największy oszustwo inwestycyjne w Wielkiej Brytanii”  za dawanie wysokich zarobków przy najmniej prawdopodobnych zdarzeniach i niskie zarobki przy zdarzeniach o wyższym prawdopodobieństwie. To w połączeniu z krótkimi okresami handlu może powodować uzależnienie wśród konsumentów.

Co więcej, firmy kusiły inwestorów ekstrawaganckimi kampaniami marketingowymi obiecującymi niewiarygodne stawki. Początkowo opcje binarne były traktowane jako forma hazardu. Jednak FCA zaczęła je regulować w 2018 roku, aby wyegzekwować całkowity zakaz w następnym roku. FCA twierdzi, że krok ten uchroni klientów przed utratą około 17 milionów funtów rocznie. Ale FCA nie jest jedynym autorytetem, który wstrzymał handel tymi tokenami. Europejski organ kontrolny ESMA wprowadził tymczasowy zakaz w 2018 roku które odnawia aż do teraz.

Proponowany dokument konsultacyjny FCA

FCA szczegółowo opisała dokument konsultacyjny (CP) o prawdopodobnym zakazie. Zasady zawarte w PK zastąpią ostateczną regulację dotyczącą kontraktów różnicowych (CFD). W ostatnie oświadczenie, FCA uważała kontrakty CFD za „złożone, lewarowane instrumenty pochodne”. W przypadku kontraktów CFD użytkownicy spekulują ceny bez posiadania bazowych papierów wartościowych. W rezultacie organ będzie monitorował nieuczciwe firmy sprzedające kontrakty CFD, aby uchronić konsumentów przed ekstremalnym ryzykiem. Oczekuje się, że interwencja pozwoli zaoszczędzić kupującym około 267 do 451 milionów funtów rocznie.

FCA wymaga teraz, aby firmy handlujące kontraktami CFD:

 • Upewnij się, że straty nie przekraczają całkowitej kwoty na koncie handlowym klienta
 • Anuluj pozycję klienta, gdy jego pieniądze spadną do 50% minimum niezbędnego do utrzymania otwartego miejsca na koncie CFD
 • Pokaż prawdziwy odsetek rachunków detalicznych klientów, które przynoszą straty w firmie
 • Przestań zachęcać potencjalnych klientów do handlu gotówką lub innymi przekonaniami
 • Dźwignia kontrolna w granicach 30: 1 i 2: 1 zgodnie ze zmiennością aktywów centralnych

Jednak najważniejsze pytanie brzmi, czy konsumenci mogą wycenić instrumenty pochodne. Według an analizy w dokumencie konsultacyjnym, FCA podaje przykład, jak dwóch analityków miało 400-krotną różnicę, gdy wycenili bitcoiny. Według Woolarda „Większość konsumentów nie może wiarygodnie wyceniać instrumentów pochodnych opartych na nieuregulowanych kryptowalutach”. Dodał dalej: „Jest zatem dla nas jasne, że te instrumenty pochodne i obligacje będące przedmiotem obrotu giełdowego są nieodpowiednimi inwestycjami dla konsumentów detalicznych”.

Podsumowując, mimo że definicja instrumentu pochodnego jest nadal niejasna, FCA zleciła sobie przeprowadzenie badań w celu zbadania spekulacyjnych atrybutów kryptowalut. Okazało się, że wyszukiwania w Google i tweety od osób wpływowych na portalach społecznościowych są ogromnymi wyznacznikami ceny. Inne instytucje również się przyłączyły. DAI, kryptowaluta zabezpieczona przez Ether plany wprowadzenia inne rodzaje zabezpieczeń w najbliższej przyszłości. Ma to na celu poszerzenie wiedzy wystarczającej do zrozumienia przez konsumentów ryzyka finansowego.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem BigStock.