Hocus Pocus: Bitcoin, nasiona i magiczne słowa

Jednym z błędnych przekonań na temat Bitcoin jest to, że tylko eksperci od oprogramowania mogą zrozumieć tę kryptowalutę. Wiele osób twierdzi, że potrzebujesz usług stron trzecich, takich jak CoinBase lub Bitcoin.de, aby zadbać o swoje wirtualne fundusze.

Oto prawdziwy wynik. Nie potrzebujesz waluty, jeśli chcesz, aby strona trzecia zabezpieczyła Twoje finanse. Bardziej logiczne jest powierzanie funduszy bankowi niż bezimiennym serwerom, na których znajduje się portfel Bitcoin z innego miejsca. Ta niezwykła kryptografia związana z cyfrową walutą i rozwojem ekspertów zapewniła tworzenie kopii zapasowych funduszy użytkowników bez konieczności korzystania z osób trzecich. W rzeczywistości najlepszą rzeczą w Bitcoinie jest to, że użytkownik zachowuje absolutną kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Wspieranie i przywracanie Bitcoin za pomocą nasion

Wiele portfeli Bitcoin oferuje użytkownikom opcję tworzenia kopii zapasowych swoich finansów za pomocą tak zwanego „ziarna”. Składa się z niesystematycznej sekwencji od 12 do 18 lub 24 słów, które nie mają sensu. Jednak może to być ważny kod do przywrócenia portfela niezależnie od liczby transakcji i adresów. Napisz to widziane na kartce papieru i trzymaj w skarbcu lub wyryj w kamieniu. Możliwe jest użycie techniki mnemonicznej, aby zapamiętać to ziarno. Tylko użytkownik może przypomnieć sobie tę sekwencję słów. Wielu uważa, że ​​to MAGIA, ponieważ pieniądze są przechowywane w mózgu osoby.

Proces tworzenia kopii zapasowych jest stosunkowo łatwy. Pobierz portfel Bitcoin, który obsługuje hierarchiczne portfele deterministyczne. Takich portfeli jest wiele. Będzie to wymagało od użytkownika zapisania swojego nasienia przed pierwszym otwarciem. Poszukaj opcji tworzenia kopii zapasowych swojego portfela. Jaki jest następny krok? W jaki sposób można zrestrukturyzować fundusze, gdy magiczne słowa są dostępne? Jak uzyskać dostęp do monet za pomocą ziarna, jeśli dysk twardy komputera ulegnie awarii lub telefon komórkowy zostanie zmiażdżony?

Aby uzyskać dostęp do Bitcoin, użyj tego samego portfela, który wyprodukował ziarno. Możesz szybko odzyskać monety. Niektóre portfele oferują opcje odzyskania środków z kopii zapasowej. Mogą wystąpić komplikacje, ale piękno kryptografii polega na tym, że użytkownik posiada klucze. Ta sekwencja słów jest podstawą, z której uzyskuje się klucze. Zawiera również całość matematyki.

Jakie jest zatem znaczenie hierarchicznego portfela deterministycznego? Jest to procedura w kryptografii, która przekształca ziarno w jeden klucz główny. Wszystkie inne klucze uzyskuje się w układzie deterministycznym. Nasiona działają niezależnie od portfeli. Nie są zależne od określonego oprogramowania. Klucz główny i hasło są takie same. Dwa sposoby uzyskiwania kluczy i adresów są znane jako BIP32 i BIP44. Portfele takie jak Ledger mogą drukować 24-wyrazowe hasła, podczas gdy Exodus i Coin-Space mogą odczytywać 12-wyrazowe hasła.

Nasiona i portfele nie są kompatybilne. Podobnie nie wszystkie portfele używają i rozumieją te same słowniki. Niektórzy nie mają nawet prawidłowej implementacji ścieżek. Exodus może odzyskać pierwsze cztery adresy utworzone za pomocą Master Key i Coin.Space, ale nie może odzyskać adresów utworzonych przy użyciu innych portfeli.

Kryptografia i magiczne słowa

Jakie są szczegóły techniczne tego magicznego nasienia? Czy to bezpieczna procedura? Musisz zrozumieć, w jaki sposób przechowywane są Bitcoiny, aby zrozumieć funkcje hasła. Portfel zaczyna się od wygenerowania klucza prywatnego przed uzyskaniem klucza publicznego i przekształca ten klucz w adres. Możesz po prostu zanotować lub zapisać klucz prywatny w zakodowanym pliku. Jest podobny do losowej serii znaków: 15sd2rqTcTbFkM5jzDSk1WnhoQLAv45w3z.

Peter Wuille, który opracował Bitcoin w 2012 roku, stworzył tę funkcję, „hierarchiczne deterministyczne portfele lub BIP32”. Inni programiści, tacy jak Satoshi Labs (firma startująca z Bitcoin z Czechosłowacji) stworzyli narzędzia do uzyskania klucza głównego z nasion od 12 do 24 słów i zdobycia kluczy obsługujących konta takie jak BIP44. Ta funkcja portfela chroni użytkowników przed eksploratorami danych Blockchain. Ziarno jest potężne, ale istnieje wiele zagrożeń. Dlatego ważne jest, aby nikt inny nie wiedział, z wyjątkiem użytkownika. W przeciwnym razie może pojawić się wiele problemów.

Bezpieczeństwo nasion

Ziarno jest bardzo bezpieczne w teorii, ponieważ jest to tylko podstawowa matematyka. Są jednak inne pytania. Czy na pewno nikt inny nie dowie się o ziarnie wyprodukowanym na Twoim komputerze osobistym? Skąd wiesz, że ukryty szyfr wyśle ​​to ziarno do innych ludzi, jeśli portfele takie jak Exodus, Mycelium i Electrum stworzyły to ziarno? Istnieje również możliwość, że złośliwe oprogramowanie wykradnie je z Twojego portfela.

Nie ma całkowitego bezpieczeństwa, chociaż można je osiągnąć do pewnego stopnia. Spróbuj przejrzeć generator BIP39 (Ian Coleman). Zapisz witrynę, aby móc z niej korzystać w trybie offline. Wyłącz Internet i uruchom witrynę offline. Krótko mówiąc, program może utworzyć seed nawet bez połączenia z Internetem. Użyj entropii lub miary wydajności, którą tworzy komputer. Sześciościenne kostki lub dwie z nich pomogą, ponieważ musisz rzucić nimi 50 razy, aby uzyskać niezawodne źródło entropii. Będzie to trwało, dopóki nie pojawią się wszystkie wyniki.

Nie zapomnij zapisać nasionka na papierze. Zadbaj o to, aby był zaszyfrowany za pomocą silnych haseł i narzędzia, któremu możesz zaufać, jeśli chcesz zachować go w formie cyfrowej. Przewiń w dół. Napisz klucz główny (BIP39). Przewiń w dół i kliknij pochodną BIP44. Kliknij pochodną BIP32 i zanotuj adresy. Gdy wszystko zostanie wykonane, zamknij witrynę i komputer. Wyczyść pamięć i uruchom ponownie. Przejdź do trybu online i udostępnij swój klucz publiczny, aby zdobyć monety.

Na tym polega magia tego wszystkiego. Użytkownik jest w stanie uzyskać wspaniałe wrażenia z tej fortuny Bitcoin.