Globalny stan przyjęcia i regulacji kryptowalut, część 2

Ponieważ popularność kryptowalut stale rośnie, nie ma już wątpliwości, że w ciągu kilku lat ich użycie stanie się głównym nurtem na całym świecie. Jest to drugie z trzyczęściowych badań dotyczących statusu kryptowalut na całym świecie. Część pierwsza dotyczyła Ameryki Północnej i Europy. W tych obszarach kryptowaluta jest głównie narzędziem inwestycyjnym i chociaż rządy nie są wrogie, obawiają się ich powszechnego przyjęcia. Ten drugi segment zbada adopcję i regulacje kryptowalut w niektórych częściach rozwijającego się świata.

Ameryka Łacińska

Jedną z najbardziej pozytywnych cech kryptowaluty jest jej zdolność do przynoszenia korzyści ludziom z całego spektrum bogactwa. W rzeczywistości Ameryka Łacińska jest dobrym przykładem tego, jak aktywa cyfrowe mogą, za pomocą niektórych środków, być bardzo korzystne dla niższych klas ekonomicznych. W większości krajów rządy Ameryki Łacińskiej są otwarte na swoich obywateli za pomocą kryptowalut, chociaż nadal pozostaje to nielegalne w Ekwadorze i Boliwii. Podobnie jak kraje bardziej rozwinięte, rządy Ameryki Łacińskiej poszukują głównie środków regulacyjnych. Na przykład Meksyk ma wkrótce uchwalić ustawę dającą bankowi centralnemu uprawnienia do regulowania giełd kryptowalut działających w tym kraju.

Zainteresowanie kryptowalutami jest duże w Ameryce Łacińskiej, ponieważ są one coraz częściej postrzegane jako funkcjonalne narzędzie do poprawy warunków życia ludzi. W przeciwieństwie do krajów rozwiniętych, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej mają o wiele większe poczucie takiej potrzeby. Jednym z ważnych zastosowań są przekazy pieniężne, ponieważ miliony rodzin na tym obszarze są uzależnione od pieniędzy przesłanych przez krewnych mieszkających za granicą. Nie jest więc zaskakujące, że firmy zajmujące się przelewami kryptograficznymi, które mogą przesyłać pieniądze za granicę za ułamek tradycyjnych kosztów, rozwijają się szczególnie szybko w tej dziedzinie..

Wielu mieszkańców Ameryki Łacińskiej zwraca się również do kryptowaluty jako środka ochrony swojego bogactwa przed pułapkami często źle zarządzanych, podatnych na inflację walut fiducjarnych. Obecnie Argentyna jest najbardziej aktywnym krajem Ameryki Południowej w dziedzinie kryptowalut, co w dużej mierze wynika z rosnącej stopy inflacji (do tej pory 21% w 2017 r.). W rzeczywistości Bitcoin jest obecnie powszechnie używaną walutą w całym kraju, aw tym miesiącu planuje się zainstalowanie ponad dwustu bankomatów Bitcoin. Wykorzystanie bitcoinów rośnie również w Wenezueli w związku z obecnym załamaniem gospodarczym tego kraju i hiperinflacją.

Bitcoin jest obecnie powszechnie akceptowany w sklepach w Argentynie

Zainteresowanie kryptowalutami w Ameryce Łacińskiej rozwiewa również pogląd, że większość innowacji i adopcji blockchain pochodzi z krajów rozwiniętych. Wiele start-upów opartych na kryptowalutach i blockchain pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Należą do nich giełdy, usługi portfela, procesory płatności i nie tylko. Rządy również wykorzystują potencjał rozproszonych rejestrów. Na przykład Honduras nawiązał współpracę z Factom w celu stworzenia opartego na Ethereum rozwiązania do zarządzania rekordami praw do gruntów.

Niedawny wzrost kryptowaluty w Ameryce Łacińskiej był naprawdę niezwykły. Mieszkańcy tego obszaru szybko przyjmują kryptowaluty ze względu na namacalne korzyści, jakie zapewniają. Jest prawdopodobne, że gdy aktywa cyfrowe zyskują na popularności, rządy i banki centralne będą zmuszone do podjęcia ważnych i być może bolesnych reform, ponieważ ich ludność straci zainteresowanie korzystaniem z lokalnych walut fiducjarnych. Nie powinno być jednak wątpliwości, że kryptowaluty są teraz trwałą częścią krajobrazu finansowego.

Afryka

Najbardziej słabo rozwinięty obszar świata jest obecnie poligonem doświadczalnym dla potencjału technologii blockchain. Byłoby głupotą zakładać, że słaba infrastruktura Afryki spowolniła adopcję kryptowaluty. Chociaż większości Afrykanów brakuje komputerów i szybkiego dostępu do Internetu, przedsiębiorczy przedsiębiorcy kryptowalut znaleźli sposoby na udostępnienie zasobów cyfrowych nawet tutaj.

Brak dostępu do banku jest ogromnym wyzwaniem finansowym dla mieszkańców Afryki. Ponad sześćdziesiąt procent Afrykanów nie korzysta z usług bankowych, co stwarza okazję do wykorzystania kryptowalut, aby zakorzenić się i służyć osobom nieobsługiwanym. Ponieważ korzystanie z telefonów komórkowych jest powszechne, pojawiły się firmy takie jak Bitpesa i BTCGhana, które umożliwiają korzystanie z portfeli kryptograficznych, płatności i przelewów na platformach mobilnych. Firmy te dobrze się rozwijają iw ciągu kilku lat mają stać się dominującymi graczami w afrykańskiej przestrzeni finansowej. Na przykład Bitpesa odnotowuje dwudziestopięcioprocentowy wzrost wolumenu transakcji każdego miesiąca przez ostatnie dwa lata.

Miliony Afrykanów mają teraz dostęp do smartfonów

Jednak podobnie jak w Ameryce Łacińskiej należy wspomnieć, że klasy średnie są najsilniejszymi czynnikami napędzającymi adopcję kryptowalut. Studenci, profesjonaliści i inni mobilni Afrykanie mają zasoby i potrzebują do korzystania z kryptowalut. W rzeczywistości większość afrykańskich przedsięwzięć kryptograficznych została stworzona przez Afrykanów, a nie została wprowadzona z zewnątrz. Obecnie na całym kontynencie istnieje ponad tuzin giełd kryptowalut, z których większość jest natywna. Warto również zauważyć, że sześćdziesiąt procent Afrykanów ma mniej niż 25 lat, co gwarantuje, że korzystanie z kryptowalut wkrótce stanie się powszechne.

Jeśli chodzi o regulacje dotyczące kryptowalut w Afryce, rządy zareagowały w sposób podobny do swoich odpowiedników w krajach rozwiniętych. Po początkowych obawach większość zaakceptowała obecność walut cyfrowych. W styczniu tego roku nigeryjski bank centralny ostrzegł obywateli przed korzystaniem z kryptowalut, ale od tego czasu stwierdził, że nie ma zamiaru ingerować w to. Ten sam scenariusz wydarzył się w innych krajach, takich jak Kenia i Uganda, które po wcześniejszym okazywaniu wrogości opracowały ramy regulacyjne..

Najważniejszym wnioskiem płynącym z ruchu kryptowalut w krajach rozwijających się jest to, że słaba infrastruktura i słabość gospodarcza nie stanowiły przeszkody w zwiększaniu adopcji. Fakt ten jest w dużej mierze spowodowany zdecentralizowaną architekturą kryptowalut, ale także dlatego, że kryptowaluty oferują tym osobom ważne korzyści. W tych obszarach korzystanie z kryptowalut może zapewnić bezpośrednią poprawę jakości życia, która może nie być tak pilna dla ludzi w rozwiniętym świecie. Co ciekawe, rządy większości krajów słabo rozwiniętych zaakceptowały normalizację kryptowalut i decydują się na współpracę z nią, a nie przeciwko niej. Biorąc pod uwagę fakt, że miliardy ludzi w tych krajach wkrótce będą mogły regularnie korzystać z kryptowalut, bardzo prawdopodobne jest, że nastąpią istotne zmiany w strukturze gospodarczej tych krajów..