Zabicie Bitcoina jest niemożliwe

L H Li, były prezes Ludowego Banku Chin, udzielił wywiadu na żywo w chińskiej telewizji. Tutaj wyartykułował, że Bitcoin został stworzony na wyjątkowej platformie, która nie ma granic państwowych. Zabicie kryptowaluty jest praktycznie niemożliwe. Innymi słowy, Bitcoin będzie nadal dostępny na rynku. Ważniejszym problemem są przepisy.

W całym kraju krążą plotki. To spowodowało, że dyrektorzy różnych spółek giełdowych BTC przewidzieli oficjalne wytyczne PBoC w ciągu najbliższych kilku tygodni. Według założyciela i dyrektora generalnego Gatecoin, Aurelien Menant, regulacje te mogą prowadzić do globalnego wzorca. Gatecoin jest regulowaną giełdą aktywów Blockchain z siedzibą w Hongkongu. Odważne prognozy są takie, że Chiny pokonają Japonię jako pierwszy kraj, który oficjalnie reguluje handel i wymianę walut cyfrowych.

Niespójny przemysł

Branża Bitcoin w Chinach jest sprzeczna lub absurdalna. Pan Menant określił to jako „paradoksalne”. Kryptowaluty były zabronione w tym azjatyckim kraju po pierwszym wydaniu monety QQ w 1996 roku. Był to pierwszy eksperyment z walutą cyfrową w Chinach. Nie przeszkodziło to jednak narodowi w osiągnięciu pozycji źródła mocy Bitcoin.

Waluta po raz pierwszy pojawiła się w 2011 roku. Duże zainteresowanie wzbudziły firmy venture capital w regionie. Były to między innymi IDG Ventures, Sequoia Capital i Zhenfund (Pekin). Po 2013 roku giełdy Bitcoin w Chinach zaczęły dominować w międzynarodowych wolumenach handlowych. Rozwój ten był wynikiem wydobywania bitcoinów na dużą skalę bezpośrednio w Chinach kontynentalnych, które zapewniło dużą płynność na rynku.

W międzyczasie brakowało możliwości opłacalnych inwestycji, co wzmocniło popyt, szczególnie na aktywa alternatywne, takie jak kryptowaluty. Do niedawna rząd PROC przyjął politykę nieingerencji dla wymiany Bitcoin, która doprowadziła do lewarowanego handlu rynkowego. Sytuacja uległa całkowitej i szybkiej zmianie w styczniu. Dochodzenia przeprowadzone przez Ludowy Bank Chin w sprawie dostawców usług Bitcoin pokazały tylko, że biurokracja zdaje sobie sprawę z potencjału waluty cyfrowej, aby umożliwić bezpieczne transfery wartości. Władze rządowe starają się obecnie zagwarantować inwestorom BTC, że otrzymają taką samą ochronę. Jednak podlegają one takiej samej kontroli, jak inwestorzy w tradycyjne aktywa.

Kontrola kapitału

Zmiana perspektywy pokazuje, że konsumenci stopniowo przyjmują tę wirtualną walutę jako klasę aktywów. W tym samym tokenie wskazuje na rozwój kontrolowanego handlu Bitcoinami w PROC. Chiny nadal są domem dla największego wolumenu handlu Bitcoinem. Nieustające plotki, że kontrola kapitału na giełdach Bitcoin rośnie, co z pewnością wywrze znaczący wpływ na ceny i wolumeny. Niemniej jednak rząd nigdy nie wydał oficjalnych deklaracji dotyczących kontroli kapitału.

Międzynarodowe i lokalne media odniosły sukces w tworzeniu klimatu szaleństwa wokół działań Centralnego Banku Chin. Zawsze nalegają na rzekomą rozprawę z Bitcoinem. Wręcz przeciwnie, Gatecoin jest przekonany, że rząd lepiej zrozumie Bitcoin i wyjaśni wszystko raz na zawsze.

Zainteresowane strony są zobowiązane do przestrzegania zasad, które ochronią inwestorów detalicznych, a także uznają tę wirtualną walutę za klasę aktywów. Wolumeny i ceny są wspólne z brakiem giełd oferujących handel lewarowany. Z drugiej strony spadł międzynarodowy udział chińskich giełd, a wydarzenia w tym kraju nie wpływają na średnią cenę.

Po ogłoszeniu przez urzędników LBCh, wolumeny w Chinach znacznie spadły wraz z kolejnymi opłatami za marżę kryptowalutową wprowadzoną przez giełdy podstawowe dla Bitcoin. Od tego czasu wolumeny w pewnym stopniu wzrosły, zwłaszcza przy rosnących wolumenach na LocalBitcoin i innych giełdach peer-to-peer.

Gatecoin

Gatecoin ma siedzibę w Hongkongu, chociaż 40% klientów pochodzi z Europy, 30% z Chin, a pozostałe 30% z innych krajów. Gatecoin wymienia tokeny Ethereum. Jednak w maju zeszłego roku padł ofiarą hakerów, kiedy to skradziono pieniądze warte 2 miliony dolarów. Gatecoin nadal jest w trakcie zwrotu kosztów klientom dotkniętym tym niefortunnym incydentem. Zarząd nie ogłosił jeszcze ostatecznego harmonogramu zwrotu kosztów.

Firma wzięła udział w konferencji Blockchain 2016 zorganizowanej przez chińskich urzędników Changsha, Komisję Administracyjną i Przewodniczącego Rady Nadzorczej chińskiego nadzoru nad aktywami będącymi własnością państwa, Ji Xiaonan opisał Bitcoin jako jedyną wykorzystywaną renomowaną technologię blockchain. Według chińskiego kierownictwa Chiny są największym rynkiem blockchain. Pochwalił kryptowalutę za jej zdecentralizowaną funkcję i jakość peer-to-peer.

Najnowsze osiągnięcia

Giełdy bitcoinów w Chinach zaprzestały wypłat tej cyfrowej waluty po spotkaniach z urzędnikami banku centralnego. To dowód na zintensyfikowanie wysiłków PBoC w celu regulacji rynków. Bank centralny ogłosił w styczniu, że tworzy grupę zadaniową w celu przeprowadzenia kontroli i upewnienia się, że giełdy wprowadziły środki przeciwdziałające praniu pieniędzy.

LBCh powiedział również, że spotkał się z kierownictwem dziewięciu giełd i ostrzegł wtedy o możliwym zamknięciu z powodu nieprzestrzegania przepisów. Trzy z giełd zostały zidentyfikowane jako OK Coin, BTCC i HOUBI. Użytkownicy mogą wpłacać i wypłacać tylko chińskie juany, ale nie BTC przez jeden miesiąc. Muszą ulepszyć systemy AML wraz z metodami identyfikacji klientów.

To spowodowało, że ceny bitcoinów spadły ze szczytu wynoszącego 1063 USD przez prawie miesiąc do najniższego poziomu 954 USD. Obecnie Bitcoin kosztuje około 1170 USD po wczorajszym przełamaniu poprzedniego rekordu wszechczasów. Te działania banku centralnego, a także ulepszone systemy z pewnością dodadzą społeczności Bitcoin większej przyzwoitości i sztywności. Wprowadzenie regularnych opłat transakcyjnych przez giełdy w Chinach najprawdopodobniej spowolni wolumen obrotu w całym kraju. Nawet wtedy nic nie można zrobić, aby zabić Bitcoin, zgodnie z deklaracją byłego przewodniczącego PBoC.