Czy społeczeństwo bezgotówkowe musi brać pod uwagę małe firmy świadczące usługi gastronomiczne?

W całej historii społeczeństwo stosowało szereg różnych mechanizmów do przedstawiania wartości. Niezależnie od tego, czy jest to złoto, drewno czy rzadkie metale – prawie wszystko może ułatwić wymianę środka. Pieniądz papierowy, czyli gotówka, od tego czasu zastąpił dawny system barterowy, ale na jak długo?

Często słyszymy o potencjale, jakie oferuje „Społeczeństwo bezgotówkowe” i wydaje się, że nie jesteśmy od niego zbyt daleko. Na przykład pod koniec 2017 roku, Zostało to zgłoszone że Szwecja była na najlepszej drodze, aby stać się pierwszym krajem na świecie, który stanie się całkowicie bezgotówkowy, a prawie 1% codziennych transakcji opłacanych jest gotówką papierową. Wręcz przeciwnie, epoka cyfryzacji zaowocowała takimi kartami debetowymi / kredytowymi, e-portfelami, a teraz kryptowalutami, zapewniając znacznie wydajniejszy mechanizm płatności dla współczesnego obywatela.

Weźmy tutaj branżę usług spożywczych:

Era cyfrowej gotówki

Narodziny płatności cyfrowych w branży gastronomicznej rozpoczęto w 1949 roku, przez co nowojorski biznesmen wstydził się zapomnieć o swoim portfelu. Zaledwie kilka miesięcy później Frank McNamara wrócił do tej samej restauracji, ale tym razem przedstawił małą kartonową kartę, aby dokonać płatności. To były narodziny branży kart kredytowych.

W ruchu do przodu w czasie, widzieliśmy bankomaty i przelewy bankowe zastępujące czek, usługi bankowości internetowej zastępujące cegły i zaprawy oraz e-portfele, takie jak PayPal, zastępujące twardą gotówkę, a kryptowaluty i technologia blockchain pojawiły się na scenie w 2009 roku.

Ostatecznie końcową grą postępu technologicznego jest ułatwienie życia nie tylko konsumentowi, ale także kupcowi. Gotówka jest po prostu zbyt niewygodna. Nie tak dawno, jeśli spędzałeś wieczór na wygrywaniu i jedzeniu i zabrakło Ci gotówki, musiałbyś opuścić lokal, aby znaleźć bankomat. Teraz jest to praktycznie nieistniejący problem, nawet na rynkach wschodzących, takich jak Kontynent azjatycki.

Na drugim końcu spektrum handlowcy mogą obniżyć koszty transakcji, poprawić ich efektywność i ostatecznie, ułatwiając życie konsumentom, zwiększyć sprzedaż. Jak to się ma do przemysłu spożywczego?

Cyfryzacja w branży gastronomicznej

Sfera obsługi żywności to branża wymagająca dużych nakładów pieniężnych. Klienci chcą być na bieżąco, a sprzedawcy rozumieją ważny związek między szybkością a wydajnością. Jest to szczególnie prawdziwe w sektorze fast food, gdzie wydłużenie czasu obsługi ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy.

Gotówka jest również uciążliwa, jeśli chodzi o rozliczanie okresowych przychodów. Podmioty świadczące usługi gastronomiczne muszą nie tylko angażować się w męczące zadanie „spieniężania” pod koniec każdego dnia roboczego, ale również obciążenie związane z posiadaniem dużych ilości papierowych pieniędzy może prowadzić do ryzyka kradzieży lub złego zarządzania. Wszystkie te problemy można znacznie zabezpieczyć, korzystając z cyfrowej gotówki.

Aby zilustrować potrzebę społeczeństwa bezgotówkowego w branży gastronomicznej, sieć sklepów sałatkowych Sweetgreen ogłosiła, że ​​do końca 2017 roku 60 jej sklepów zostanie całkowicie bezgotówkowych. Wynik? Współzałożyciel Jonathan Neman poinformował, że sklepy były w stanie ułatwiają o 5-15% więcej transakcji za każdą godzinę usługi.

Jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż wspomniane korzyści płynące z płatności cyfrowych bez wątpienia będą nadal rosły, istnieje jedno niewielkie zastrzeżenie – opłaty transakcyjne dla małych firm.

Drobni sprzedawcy usług gastronomicznych nie mogą pozostawać w tyle

Duże sieci korporacyjne, takie jak McDonald’s, KFC i Subway, nie tylko są w stanie przełknąć opłaty bankowe od osób trzecich, ale są również w stanie negocjować korzystniejsze stawki bezpośrednio z daną instytucją finansową, czego właściciele małych firm zajmujących się obsługą żywności nie są w stanie robić.

Kiedy małe firmy decydują się na pogrążenie się w karcie debetowej / kredytowej, muszą przejść przez zewnętrzny procesor płatności. Będzie to najczęściej składać się ze stałej opłaty za transakcję oraz opłaty procentowej wynoszącej od 1 do 5 procent całej transakcji i czasami więcej.

Chociaż wydaje się, że na stole nie ma nic, co sugerowałoby, że może się to zmienić w najbliższym czasie, alternatywna, nieco wyłaniająca się technologia może tylko dać odpowiedź – łańcuch bloków.

Czy technologia Blockchain jest rozwiązaniem?

Jednym z największych aspektów wynalezienia kryptowalut i bazowego protokołu blockchain jest to, że zjawisko to nie dyskryminuje rozmiaru. Niezależnie od tego, czy transakcja kosztuje 1000 USD, czy tylko 50 centów, opłaty transakcyjne rzadko przekraczają ułamek grosza.

W rezultacie małe firmy gastronomiczne mogą chwycić bezgotówkowe zjawisko za rogi, nie martwiąc się o swoje zyski. Co więcej, dzięki łańcuchowi blokowemu ułatwiającemu niezmienne transakcje, których nie można zmieniać, poprawiać ani usuwać, ma również potencjał, aby umożliwić małym operatorom gastronomicznym bezpieczne śledzenie, monitorowanie i audyt transakcji, a następnie złagodzenie przerażającego zadania “ spieniężania ”, złego zarządzania lub gorzej – kradzież.

Jednym z projektów, który dostrzegł tę znaczną lukę na rynku, jest Resto, którzy budują protokół oparty na blockchain, który może zrewolucjonizować branżę obsługi żywności. Ideą projektu jest umożliwienie klientom dokonywania zakupów żywności i napojów za pomocą ich natywnego tokena kryptowaluty – tokena Resto.

W ten sposób klienci nie tylko mogą dokonywać natychmiastowych i bezpiecznych transakcji, ale także mają szansę skorzystać z rabatów i nagród w stylu lojalnościowym w różnych firmach na platformie. Jednocześnie małe podmioty zajmujące się obsługą żywności mogą ułatwiać bezgotówkowe społeczeństwo bez ponoszenia kar przez zewnętrzne podmioty przetwarzające płatności. Zasadniczo, dostosowując proces płatności na zasadzie peer-to-peer, usunięcie drogich pośredników może przynieść korzyści zarówno handlowcom i konsument.

Ponieważ innowacje są tuż za rogiem, a blockchain stale tworzy rozwiązania dla tak wielu problemów na różnych rynkach, wydaje się, że potencjalnie zobaczymy społeczeństwo bezgotówkowe wyrastające w ciągu najbliższych kilku lat.

To jest post sponsorowany.