Umowa między górnikami a firmami w sprawie skalowania bitcoinów

Wojny o skalowanie bitcoinów ciągną się od dawna i ludzie natknęli się na potrzebę wprowadzenia trwałego rozwiązania tego problemu. Wreszcie, wojny na dużą skalę dobiegły końca. Było to możliwe dzięki staraniom niektórych górników Bitcoin oraz firm związanych z kryptowalutą. Dało to koniec wojen, które ciągnęły się przez ponad rok.

Według jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej, Aristide Brianda, kompromis byłby doskonały tylko wtedy, gdy wszyscy byliby z niego zadowoleni. Jeśli spojrzysz na to, co wydarzyło się podczas wojny o skalowanie bitcoinów, zdasz sobie sprawę, że ten polityk miał rację i naprawdę zasługuje na Nagrodę Nobla. Sojusz konsensusu, który został wysunięty przez Barry’ego Silberta, miał doskonałą szansę na uspokojenie wojen, które toczyły się wokół wielkości bloku. Był liderem Digital Currency Group, czyli konsorcjum kapitalistów zaangażowanych w proces udzielania pomocy finansowej startupom związanym z Bitcoinem. Składa się z dużej liczby firm Bitcoin, a także górników. Umowa Silberta została opublikowana 23 maja na jednej z największych konferencji kryptowalutowych w Nowym Jorku.

Zgodnie z sygnatariuszami zaproponowano dwie różne modernizacje, które miały odbyć się równolegle. Te ulepszenia są wyraźnie wymienione w propozycji SegWit-2MB. Po pierwsze, SegWit byłby aktywowany wraz z progiem 80%, z sygnalizacją na wersji bitu 4. Z drugiej strony twardy fork miałby rozmiar 2 MB. Jednak zajmie to do 6 miesięcy, zanim ta zmiana nastąpi.

Kto przejął inicjatywę?

Jak widać, są to niektóre z kluczowych zmian, które mogą mieć wpływ na całą społeczność kryptowalut. Dlatego ważne jest, aby zbadać, kto zainicjował te zmiany. Zgodnie z pierwotną umową jej sygnatariusze pochodzą z 56 różnych firm, które są zlokalizowane w 21 krajach świata. Firmy te są odpowiedzialne za produkcję ponad 83% globalnego wskaźnika hashowania. Przetwarzają również bitcoiny o wartości ponad 5,1 miliarda dolarów. Ponadto utrzymują portfele Bitcoin użytkowników, które mają ponad 20,5 miliona dolarów.

Niektóre z firm znajdujących się na tej liście to BitClub, 1Hash, BTC.TOP, Genesis Mining, F2Pool, BitFury i Bitmain. Reprezentują kręgosłup ekonomii Bitcoin. W rezultacie możemy stwierdzić, że siła negocjacyjna tej społeczności w dużym stopniu przyczyniła się do bardzo potrzebnej zmiany w cyfrowej walucie.

Jak wyglądałyby poprawki?

Jeśli spojrzysz na nową umowę od strony technicznej, nie znajdziesz nic nadzwyczajnego. Jednak poprawki, które z tego wynikną, są dość interesujące. Główni programiści zaangażowani w tę inicjatywę zdecydowali, że umowa nie jest w stanie ich wiązać. Dzieje się tak, ponieważ umowa przedłożona przez Barry’ego Silberta może działać jako etap dla połączenia 2 MB hard fork i Segwit.

Czy to polityczny crackerjack?

Osoby związane ze społecznością kryptowalutową zastanawiają się, czy jest to polityczny crackerjack, czy nie. Aby uzyskać jasne zrozumienie tego faktu, ważne jest, aby zagłębić się w polityczną perspektywę tego faktu. Z perspektywy politycznej propozycja ta reprezentuje porozumienie przedstawione w Hongkongu. Niektórzy górnicy i główni twórcy Bitcoin podpisali tę umowę w 2016 roku. Jednak tym razem żaden z głównych programistów nie zaangażował się. To był tylko wspólny wysiłek firm związanych z Bitcoinem i górników.

Zgodnie z umową widać, że szczególną uwagę zwrócono na wyróżnienie zarówno propozycji Segwit, jak i 2MB. Jednak dołączając propozycję do listy mailingowej Bitcoin, jeden z deweloperów Bitcoin z Argentyny został usunięty. Zgoda Silberta ignoruje wszystkie te fakty. Zgodnie z tą umową ekosystem nie czeka na wykonanie kopii zapasowej rdzenia, aby można było zwiększyć pojemność.

Niektórzy z głównych deweloperów nie stronili od negocjacji umowy. Jednak zostali oni wyraźnie wypędzeni. Fakt ten został udowodniony przez kilka słów, które wypowiedział Gregory Maxwell, który jest CTO w Blockstream i jednym z głównych twórców Bitcoina. To jest główny powód, dla którego ta umowa wygląda bardziej jak crackerjack, kiedy patrzy się na nią z politycznego oka.

Echo

Zgodnie z nowym konsensusem jest oczywiste, że wymóg Brianda można spełnić aż do doskonałego kompromisu. Jednak co by się stało, gdyby wszystkie powiązane strony były niezadowolone z rozwiązania. Ponieważ główni twórcy nie są zaproszeni, z pewnością muszą być niezadowoleni z nowej propozycji. Niektórzy z głównych twórców wskazali to za pośrednictwem tweetów.

To nie tylko rdzeń obozu, który jest niezadowolony z nowego porozumienia, które zostało przedstawione w celu zakończenia długiej, przeciągającej się debaty. Niektórzy fani Bitcoin Unlimited również nie są zadowoleni z umowy. Większość z nich jest rozczarowana. Wzrost o 2 MB nastąpił po dyskusjach, które toczyły się przez lata. Widzieliśmy również wiele walk toczących się w tym okresie. Przy tych wszystkich walkach można było zobaczyć wzrost o co najmniej 8 MB.