Handel programowy na rynku kryptowalut i jego fragmentacja

Waluty cyfrowe są bardzo niestabilne. Od wydania w 2009 roku protokołu Bitcoin o otwartym kodzie źródłowym narodził się rynek kryptowalut ponad 2525 kryptowalut. Te cyfrowe zasoby, oparte na technologii blockchain firmy Satoshi, uległy obecnie pogorszeniu łączna kapitalizacja rynkowa w wysokości około 172 miliardów dolarów w momencie pisania. Handel programowy wykorzystuje algorytmy komputerowe do wykonywania transakcji, eliminując potrzebę tradycyjnych procesów ręcznych. Dzięki transakcjom algorytmicznym inwestorzy mogą dokonywać wielu transakcji o dużej szybkości w ciągu dnia.

Jak to działa?

Giełda Stanów Zjednoczonych zapoczątkowała komputeryzację w latach 70-tych. Podstawy handlu zautomatyzowanego zostały opracowane w latach 80. poprzez „handel programowy”. Ten wczesny handel programowy umożliwił handlowcom uruchamianie transakcji po osiągnięciu pożądanego celu handlowego. Z czasem handel algorytmiczny dojrzał, a traderzy stosujący zautomatyzowane strategie handlowe za pośrednictwem Wall Street wybijają miliony. Te same strategie handlowe są teraz zaangażowane w przestrzeń kryptowalut, aby zapewnić przewagę konkurencyjną.

Funkcjonalność handlu programowego poczyniła ogromny krok naprzód na rynkach kryptowalut. Nie tylko poprawił handel, ale także odegrał kluczową rolę w płynności. Dzięki solidnemu stworzeniu zestawu reguł sprzyja znacznemu zwiększeniu wydajności zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Co napędzało tę fragmentację?

Siłą stojącą za tym gwałtownym wzrostem aktywów kryptograficznych jest być może przystępność kosztów technologii. Bariery wejścia stały się tak niskie, a tarcia związane z tworzeniem nowej kryptowaluty są dość minimalne. Śmietanka z pierwszej dziesiątki najlepszych kryptowalut zajmuje lwią część tej zagregowanej wartości rynkowej. Szacuje się, że w możliwej przyszłości liczba kryptowalut może wzrosnąć do tysięcy. Postęp technologiczny i błyskawiczne procesy przyczyniają się do fragmentacji programowej.

Korzyści wynikające z automatycznego handlu są liczne. Rynek handlu aktywami kryptograficznymi oferuje dziś tyle samo inteligentnych funkcji, co globalne rynki finansowe. Rynek był świadkiem tokenów zabezpieczonych aktywami, regulowanych giełd, funduszy kryptograficznych i brokerów pozagiełdowych. Inwestorzy instytucjonalni odgrywają kluczową rolę z miliardami zainwestowanymi na rynkach kryptowalut. Handel zautomatyzowany jest w pełni zautomatyzowany i stanowi rozwiązanie wielu wyzwań, z którymi często spotykamy się na rynku.  

Korzyści z automatycznego handlu dotyczą głównie oszczędności czasu i obniżenia kosztów. Dzięki do pojawienie się botów do handlu kryptowalutami, zapaleni handlowcy mogą teraz tworzyć strategie handlu o wysokiej częstotliwości, które są spersonalizowane, aby im odpowiadać. Boty handlowe to programy, które wykonują transakcje w imieniu tradera, komunikując się z giełdami. Są przeznaczone do uzyskiwania dostępu do ksiąg zamówień giełdowych za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (API).

Zalety korzystania z bloków handlowych są różnorodne. Niezwykle ważne jest, aby pracowali przez całą dobę, wykorzystując więcej okazji do handlu, gdy tylko się pojawią. W przeciwieństwie do handlu ręcznego mają wyraźną wartość braku emocji. Eliminuje to irracjonalność w handlu. Dodatkowo boty handlowe charakteryzują się dużymi prędkościami, co zmniejsza ryzyko utraty okazji. Zmniejszają liczbę błędów popełnianych przez tłuste palce, ponieważ nie ma ręcznego wprowadzania danych. Zapewniają również możliwości weryfikacji historycznej, które pomagają w walidacji opłacalnych strategii handlowych

Powody, dla których rynek skierował się w stronę handlu automatycznego

Boom na kryptowalutę sfery pojawił się proporcjonalnie w 2017 roku. Następnie aktywa przeniosły się z rynku opartego na szyfrogramach na rynek wschodzący. Coraz częściej jest postrzegany przez opinię publiczną jako substytut lokalnych walut. W ostatnim czasie pozycje na rynku objęli najwięksi gracze z branży finansowej. Niektóre niegdyś bardzo sceptyczne wielkie nazwiska, takie jak Goldman Sachs ugruntowali swoją pozycję jako inwestorzy w sferze kryptowalut.

Światowe rządy, takie jak te w Japonii, Korei Południowej i Chinach, również zaszczepiły swoją obecnością wiele emocji na rynku. Niestety, podobnie jak w okresie boomu internetowego w latach 1999-2002, kilka maniaków handlu znów podniosło swoje brzydkie głowy. Manipulacje na rynku, oszustwa, brak przejrzystości i złe zarządzanie zwróciły uwagę na przyczyny wzrostu cen. Rynek również stał się bardzo rozdrobniony z otwartymi wojnami między nimi Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash lub Marszczyć wierzący. Wewnętrzne konflikty między głównymi programistami Bitcoin, górnikami i inwestorami z pewnością nie ułatwiły handlu.

Handel bitcoinem w powijakach był nie lada wyczynem. Istniało duże uzależnienie od transakcji peer-to-peer z innymi entuzjastami bitcoinów, którzy często byli nieznajomymi. Giełdy były niepewne, ale nie było dostępnych opcji.

Specyfika programowego handlu kryptowalutami

Konsystencja

Brakuje spójności w sesjach handlowych lub handlu 24/7. Brakuje również okresowości, co powoduje wiele niedogodności dla wszystkich zaangażowanych stron. Pojawienie się zaawansowanych technologicznie botów handlowych i występków pomogło jednak obficie.

Złożoność techniczna i bezpieczeństwa

Nierzadko słyszy się o inwestorze, który stracił skarb w bitcoinach wraz ze swoim dyskiem twardym. Poza tym terminale handlowe i niektóre giełdy kryptowalut są nadal w fazie wzrostu. Ewolucja technologiczna i regulacje w branży zmniejszyły obawy.

Ruchy cenowe

Więksi traderzy często prowadzą do manipulacji ruchami cen, jeśli uznają to za stosowne. Branża charakteryzuje się ogromnymi spadkami spowodowanymi przez krypto-wieloryby. Handel algorytmiczny zapewnia realne opcje.

Przezroczystość

Coraz trudniej jest rozszyfrować, co ma do zaoferowania kolejna nowa „przełomowa” strona internetowa. Czy oferuje działający produkt, czy nie? Czynniki te często narażają wielu inwestorów na ogromne nieprawidłowości w handlu. Technologia Blockchain znacznie pomogła w rozwiązaniu problemu przejrzystości. Platforma open source umożliwia wszystkim stronom pełne zanurzenie i świadomość swojego zaangażowania w sferę kryptowalut.

Podsumowując, usprawnienie handlu za pomocą technologii ma zasadnicze znaczenie dla tego rozwijającego się rynku. Stosując odpowiednią kombinację botów, wad, struktur i systemów, handlowcy będą mogli ograniczać potencjalne ryzyko rynkowe i zwiększać swoje możliwości rynkowe.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem BigStock.