Libra Facebooka ma na celu wstrząsnąć branżą e-commerce

Facebook niedawno zadeklarowane planuje wejście na rynek cyfrowy do 2020 r. W ramach posunięcia, które obejmuje około dwunastu krajów, gigant technologiczny stworzy własną walutę internetową o nazwie Libra. Globalna moneta to już przed inne kryptowaluty, takie jak między innymi Ethereum i Ripple.

Ale waluta musi pokonać szereg przeszkód regulacyjnych i technicznych, aby odnieść sukces. Na początku czerwca 2019 r. Dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg odbył rozmowy z Mark Carney, gubernator Banku Anglii o zagrożeniach i możliwościach związanych z tworzeniem kryptowaluty.

Oprócz rozmów z amerykańskimi urzędnikami skarbowymi, Facebook również inni interesariusze i partnerzy takich jak Visa, Western Union, PayPal i MasterCard w zakresie opracowywania tanich i bezpiecznych systemów przelewów pieniężnych.

Jak to będzie działać

Nazwana Project Libra, globalna kryptowaluta ma na celu sprowadzenie konkurencji do banków, pokonywanie przeszkód finansowych i minimalizowanie wydatków klientów. Facebook będzie współpracować z instytucjami finansowymi, aby ułatwić konwersję tradycyjnych walut na te cyfrowe monety. Zamierza pozwolić nawet niezabankowionym masom na zakupy w Internecie.

Dzięki temu użytkownicy będą mogli kupować towary, a także dokonywać przelewów gotówkowych po niższych opłatach bez angażowania rachunków bankowych. Pod koniec zeszłego roku Facebook zasugerował stworzenie kryptowaluty które pomogą klientom przeprowadzać transakcje za pośrednictwem WhatsApp. Aplikacja do przesyłania wiadomości jest własnością firmy Facebook Inc. wraz z innymi witrynami społecznościowymi, takimi jak Instagram.

Główne obawy

Niedawny awarie prywatności danych przez giganta mediów społecznościowych może być przeszkodą na drodze do sukcesu monety cyfrowej. W wyborach w 2016 roku Cambridge Analytica wykorzystała dane osobowe milionów klientów Facebooka w kampaniach Donalda Trumpa.

Plik Senacka Komisja Bankowa skontaktował się z Zuckerberg w maju tego roku, szukając odpowiedzi na temat bezpieczeństwa użytkowników. Niektóre z poruszonych kwestii były; Jak będzie działać kryptowaluta, środki ochrony prywatności i użytkownika, rodzaj informacji o użytkowniku, które Facebook otrzymał od instytucji finansowych, co Facebook robi z danymi konsumentów od firm finansowych oraz w jaki sposób dane są chronione, Możliwość udostępniania danych użytkownika stronom trzecim, Czy Facebook wykorzystuje historię kredytową klientów, aby kierować do nich kampanie marketingowe i w jaki sposób Facebook zapewnia, że ​​informacje kredytowe nie są wykorzystywane w celu przeciwstawienia się ustawie Fair Credit Reporting.

David Marcus, szef portfela Calibra na Facebooku odbył dyskusję z Senatem w związku z powyższymi obawami. Facebook dokonał również przeglądu weryfikacji tożsamości i strategii w celu zminimalizowania prania pieniędzy z urzędnikami skarbowymi. Aby kontrolować szybkie zmiany wartości, uważa się, że firma zajmująca się mediami społecznościowymi wraz ze swoimi partnerami powiązała monetę ze stabilnymi walutami, takimi jak jen, dolar amerykański i euro..

Facebook nie jest nowy w Crypto Scene

Facebook nie jest nowy na scenie kryptowalut. W 2009 roku korporacja uruchomiła kredyty Facebooka, podczas gdy w 2011 roku; gigant społeczny miał plany aby uruchomić swoją pierwszą cyfrową walutę. System płatności Kredytami Facebooka umożliwiał klientom kupowanie aplikacji, a także wirtualnych przedmiotów podczas grania w gry na Facebooku.

Towary obejmowały wirtualne zwierzęta, domy, jedzenie dla twoich awatarów, narzędzia, broń i prezenty. Kredyty na Facebooku można było kupić za pomocą telefonu komórkowego, PayPal, karty kredytowej lub offline w różnych punktach sprzedaży. Kredyty Facebooka weszły w fazę alfa w maju 2009 r., Osiągnęły status beta w następnym roku w lutym i opracowały ostateczny model w styczniu 2011 r..

W połowie tego roku system płatności miał już na pokładzie 15 walut. Niestety, w 2012 roku waluta pokłoniła się i wszystkie zgromadzone środki zostały zamienione na lokalne waluty fiducjarne użytkowników.

Dyskusje z firmami kryptograficznymi i innymi współpracownikami

Nowa globalna waluta zainspirowała rozmowy między Zuckerbergiem a długoletnimi przeciwnikami, bliźniakami Winklevoss. Bracia miliarderzy Tyler i Cameron studiowali u Zuckerberga na Harvardzie i zabrał go kiedyś do sądu twierdząc, że ukradł pomysł platformy społecznościowej.

Facebook również zbadał tę inicjatywę, korzystając z wymiany online Coinbase. W rzeczywistości platforma społecznościowa zwerbowała dwóch byłych pracowników Coinbase do swojego działu blockchain w maju 2019 r. Mikheil Moucharrafie dołączył do Facebooka jako specjalista ds. Zgodności, podczas gdy Jeff Cartwright objął rolę menedżera ds. Polityki i zgodności. Zatrudnienie byłego szefa PayPal Davida Marcusa w 2014 roku nie można pominąć. Wcześniej był członkiem zarządu Coinbase, teraz jest odpowiedzialny za strategie blockchain na Facebooku.

Co więcej, platforma zarejestrowała w tym roku firmę fintech 2 maja. Nowa agencja Libra Networks LLC będzie oferować usługi takie jak blockchain, zarządzanie tożsamością, duże zbiory danych, płatności, analiza danych i finansowanie. Co więcej, Facebook zaangażował czołowe firmy HFT, Jump i DRW, aby zapewnić płynność waluty.

Facebook szukał zewnętrznego finansowania na to przedsięwzięcie w wysokości 1 miliarda dolarów. Prowadził rozmowy z firmami płatniczymi, takimi jak MasterCard i Visa. Środki mają służyć jako zabezpieczenie tokena. Wkład przyda się, aby przedstawić kryptowalutę jako mniej kontrolowaną. Analityk Barclays Ross Sandler przewidział maksymalny zysk z tej waluty w wysokości do 19 miliardów dolarów do 2021 roku. Konserwatywnie, moneta może przynieść około 3 miliardów dolarów.

Jednym z głównych powodów, dla których instytucje finansowe chciałyby mieć udział w sferze kryptowalut, jest wspierająca technologia blockchain. Niektóre zalety blockchain obejmują przejrzystość, prywatność, a także tanie i szybkie przelewy pieniężne za granicę.

Dwadzieścia lat temu były gubernator BoE Lord King przewidział, że banki centralne może zbankrutować, jeśli ludzie przyjęliby waluty cyfrowe, jak widać to dzisiaj. Ekspert kryptograficzny David Gerard uważa, że ​​Facebook uzyska dostęp do przydatnych danych dotyczących wydatków za pomocą własnej technologii płatności, a globalna moneta Facebooka może tylko potwierdzić tę prognozę.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem BigStock.