Czym są inteligentne kontrakty Ethereum i jak działają?

Odkąd został po raz pierwszy zaproponowany w 2013 roku przez jego twórcę, Vitalika Buterina, Ethereum zdołał gwałtownie się rozwinąć i stać się poważnym konkurentem dla bitcoina i innych walut cyfrowych. Dla tych, którzy nie wiedzą, warto zauważyć, że Ethereum to oparta na blockchain, publiczna, rozproszona sieć komputerowa, która oferuje również funkcjonalność inteligentnych kontraktów.

Osiąga się to poprzez zdecentralizowaną maszynę wirtualną znaną pod nazwą maszyny wirtualnej Ethereum lub EVM, która może wykonywać różne formy kontraktów peer-to-peer (P2P), o ile jest zasilana eterem, który jest własnością Ethereum cyfrowa waluta. Vitalik wpadł na pomysł zbudowania Ethereum po kłótni z głównymi programistami bitcoin i powiedział im, że platforma potrzebuje lepszej platformy do programowania, w tym bardziej wydajnego języka skryptowego.

W tej chwili istnieje kilka kluczowych różnic między bitcoinem Ethereum a Bitcoinem, z których główna polega na tym, że Bitcoin ma być siecią blockchain opartą na płatnościach, podczas gdy sieć Ethereum została zbudowana w celu ułatwienia i wykonywania inteligentnych kontraktów. Nie tylko to, ale sieć blockchain bitcoin działa dzięki niewielkim podatkom wysyłanym przez osoby biorące udział w transakcjach. Sieć Ethereum jest dość podobna, ponieważ Ether jest cyfrową walutą używaną do regulowania opłat transakcyjnych wraz z niektórymi usługami obliczeniowymi oferowanymi w sieci.

Co to są inteligentne kontrakty?

Zrozumienie inteligentnych kontraktów i ich działania jest niezbędne, aby naprawdę zrozumieć znaczenie sieci Ethereum. Mając to na uwadze, inteligentne kontrakty reprezentują aplikacje, których stan jest przechowywany w łańcuchu bloków Ethereum. Mając to na uwadze, mogą służyć różnym celom, w tym ułatwianiu, weryfikowaniu lub egzekwowaniu wykonania lub negocjacji określonego kontraktu. Zasadniczo sieć Ethereum bardziej przypomina pojedynczy współdzielony komputer obsługiwany przez rozległą sieć użytkowników, których zasoby są rozdzielone, ale także opłacone za pomocą waluty Ether. W tej chwili istnieje wiele form inteligentnych kontraktów Ethereum, ale wszystkie z nich można zaimplementować przy użyciu różnych języków skryptowych Turing.

Jakie są zastosowania inteligentnych kontraktów?

W tej chwili Ethereum jest wykorzystywane jako platforma z wyboru dla wszystkich form zdecentralizowanych aplikacji, ale także inteligentnych kontaktów i zdecentralizowanych autonomicznych organizacji, które mają dziesiątki różnych funkcjonujących aplikacji zbudowanych i działających w momencie pisania. Cel tych aplikacji jest zwykle zależny, ale do tej pory widzieliśmy aplikacje obejmujące wiele nisz, takich jak finanse, produkcja od gospodarstwa do stołu, ceny i zaopatrzenie w energię elektryczną, zakłady sportowe i internet rzeczy. Wiele firm również skorzystało z sieci Ethereum i wdrożyło różne formy oprogramowania dla przedsiębiorstw, co pozwala im zachować transparentność, jednocześnie znajdując lepsze sposoby wykonywania swojej pracy..

Problemy z inteligentnymi kontraktami

Sieć Ethereum i jej inteligentne kontrakty publikowane w publicznym łańcuchu bloków napotkały do ​​tej pory kilka problemów. Jednym z największych jest to, że większość błędów i luk w zabezpieczeniach jest dostępna dla wszystkich, ale nie można ich szybko naprawić, chyba że zostanie osiągnięty konsensus, a podstawowy skrypt zostanie zmieniony. Doszło do kilku ataków w tej formie, które kosztowały sieć Ethereum miliony dolarów. W rzeczywistości jednym z przykładów jest atak na The DAO z czerwca 2016 roku, którego nie można było powstrzymać. W rzeczywistości środki zostały zwrócone później, dzięki hard forkowi, który miał miejsce i który zdołał przywrócić zhakowaną transakcję na blockchainie Ethereum. Po tym włamaniu udowodniono, że proces wyszukiwania i formalnego przeprowadzania weryfikacji w sieci może być w praktyce dość trudny ze względu na to, jak rozległa jest sieć. Istnieją pewne narzędzia opracowane przez firmy takie jak Microsoft, mające na celu lepszą weryfikację umów. Badacze doszli również do wniosku, że szeroko zakrojona analiza sieci Ethereum i jej opublikowanych umów może w rzeczywistości wykazać szeroką gamę luk w zabezpieczeniach.

Zaangażować się

Korzystanie z Ethereum może być początkowo dość trudne dla tych, którzy nie mają umiejętności kodowania lub szerokiej wiedzy na temat sieci i mechaniki komputerowej. Jednak nie jest to takie trudne dla tych, którzy mają trochę doświadczenia i chcą nauczyć się Solidity, świetnego języka programowania przeznaczonego do inteligentnych kontraktów. Nauka tego może pozwolić programistom na tworzenie własnych, zbywalnych tokenów cyfrowych, kompatybilnych z dowolnym portfelem i giełdą, które można zaprogramować zgodnie z wymaganiami. Można również konfigurować sieci i budować rozległe, przejrzyste i zdecentralizowane aplikacje.

Bazując na wszystkim, co do tej pory nakreślono, świat inteligentnych kontraktów Ethereum jest często opisywany jako trudny do uchwycenia, ale ci, którzy naprawdę chcą to zrobić, szybko będą w stanie to zrobić. Inteligentne kontakty to wciąż początek, ale wraz z zapanowaniem świata przez internet z pewnością staną się one znacznie bardziej popularne i zaczną z nich korzystać miliardy ludzi z całego świata. Chociaż raporty faktycznie stwierdzały, że platforma Ethereum może napotkać zarówno problemy prawne, jak i techniczne, później są szanse, że przezwycięży wszystkie problemy i będzie dobrze prosperować w tym sektorze rynku..