Telegram: od rekordowego ICO do rosyjskiego zakazu

Telegram już od jakiegoś czasu pojawia się na pierwszych stronach gazet. Aplikacja do obsługi wiadomości błyskawicznych opracowana przez braci Durov, Pawła i Nikołaja, zbudowała głębokie połączenie ze światem kryptowalut i stała się ulubioną aplikacją do przesyłania wiadomości dla wielu osób w branży. Jego związek ze społecznością kryptowalut został jeszcze głębszy, gdy ogłosili ICO, które podniosło rekordową kwotę w fazie poprzedzającej ICO i wzbudziło równie wiele kontrowersji.

Rekordowe ICO

W połowie lutego dokument przesłany przez Telegram do SEC wykazał, że Telegram zebrał niewiarygodne 850 milionów dolarów w ICO przed sprzedażą. ICO było dostępne dla najlepszych inwestorów kryptowalutowych i wybranych firm venture capital. Ich własny ustalony cel to 600 milionów dolarów. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na rozwój Telegram Open Network (TON), a osoby, które w nim uczestniczyły, zrobiły to, kupując token Gram, cyfrowy zasób, który ma być używany w sieci TON..

Nieco ponad miesiąc po osiągnięciu kamienia milowego Telegram znów był na tym miejscu. W swoim drugim przedsprzedażowym ICO zebrali kolejne 850 milionów dolarów od 94 inwestorów, zwiększając łączną kwotę do ponad 1,7 miliarda dolarów. Druga runda ICO była jeszcze bardziej znacząca, ponieważ nastąpiła w czasie, gdy cena kryptowalut osiągała 5-miesięczne minima i kiedy większość inwestorów bardzo obawiała się inwestycji w kryptowaluty. Wcześniej największym ICO był Filecoin, który zebrał 257 milionów dolarów, co jest bladym porównaniem do Telegrama. A Telegram może się jeszcze nie skończyć, ponieważ źródła bliskie braciom Durov wskazują, że mogą zorganizować kolejne ICO.

Otwarta sieć telegramu (TON)

Po co to całe podekscytowanie związane z ICO Telegrama, można się zastanawiać. Telegram Open Network (TON) jest tym, co podekscytowało tak wielu inwestorów obietnicą zdecentralizowanej platformy, która obejmie niektóre z najważniejszych funkcji. TON ma być skalowalną siecią multi-blockchain, którą Telegram reklamuje jako długo oczekiwane rozwiązanie najbardziej palących wyzwań związanych z technologią blockchain..

Z bazą użytkowników wynoszącą ponad 200 milionów i 700000 nowych użytkowników dziennie według własnych raportów, Telegram ma wyjątkową pozycję, aby stać się dominującą siłą z TON, który rzekomo rozwiąże potrzebę szybkości Bitcoina, ponieważ jego platforma przetwarza miliony transakcji na sekundę zgodnie z jego biały papier. Sieć ułatwi również kupowanie, sprzedawanie i przeprowadzanie transakcji w walutach cyfrowych, a także korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Będzie oferować również inne usługi, w tym zdecentralizowane przechowywanie plików, zdecentralizowane przeglądanie, usługę DNS i nieskończony paradygmat shardingu, który umożliwi łatwe łączenie i dzielenie łańcuchów bloków bez wpływu na szybkość sieci.

Obietnice TON nie obyły się bez sporej liczby wątpiących i krytyków, którzy opisali to jako „jedno z największych oszustw w historii branży kryptowalut”. Pierwszą poruszoną kwestią jest długotrwałe milczenie braci Durow na temat rozwoju sieci. W przypadku większości projektów założyciele zawsze na bieżąco informują społeczność o wszelkich wydarzeniach, ale Durovowie powstrzymali się od dyskusji na temat TON, podsycając obawy, że nie jest tak solidny, jak się chwalił.

Podejrzana okazała się również ogromna ilość funduszy zebranych w ramach przedsprzedażowej ICO. Podczas gdy tworzenie bezpiecznej i niezawodnej zdecentralizowanej sieci wymaga znacznych zasobów, kwota zebrana przez Telegram jest raczej przyciągająca wzrok. Ponieważ aplikacja do przesyłania wiadomości Telegrama nie ma żadnego modelu zarabiania, krążyły plotki, że może to być sposób Durowów na odzyskanie pieniędzy, których użyli przez cały ten czas, aby aplikacja działała. Wszystkie te spekulacje nie zostały jednak jeszcze poparte żadnymi faktycznymi dowodami.

Zakaz Rosji

Rekordowe ICO nie jest jedyną rzeczą, która umieściła Telegram na pierwszych stronach gazet. 13 lutego rosyjski rząd w końcu wygrał długotrwałą bitwę z Telegramem, kiedy sąd orzekł przeciwko aplikacji do przesyłania wiadomości i dał rządowi zezwolenie na zakazanie jej w kraju pochodzenia. Bitwa rozpoczęła się po przyjęciu przez Rosję nowych przepisów antyterrorystycznych w 2016 r., Które wymagały od dostawców usług przesyłania wiadomości przekazania ich kluczy szyfrowania rządowi.

Telegram naruszył prawo, stwierdzając, że jest niezgodny z polityką prywatności Telegrama. W ten sposób rozpoczęła się walka z rządem, której kulminacją był zakaz. Telegram stwierdził wcześniej, że nawet gdyby chciał współpracować z rządem rosyjskim, nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ klucze szyfrujące nie są przechowywane na centralnym serwerze, ale na urządzeniach użytkowników. Założyciel Telegrama opisał zakaz jako otwartą farsę i zapewnił rosyjskich użytkowników, że nadal będą mogli uzyskać dostęp do Telegrama za pośrednictwem usług VPN innych firm i niektórych wbudowanych funkcji Telegrama.

Ostatnie kilka miesięcy z pewnością obfitowało w wydarzenia dla Telegrama. Przyszłość jest jeszcze ważniejsza, ponieważ sukces TON będzie miał kluczowe znaczenie dla głównego nurtu atrakcyjności technologii blockchain. Z ponad 200 milionami użytkowników Telegram może stać się głównym nurtem plakatu w branży blockchain, podczas gdy jego niepowodzenie może oznaczać zagładę nawet dla innych projektów, ponieważ wielu z nich straciłoby zaufanie do technologii.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem BigStock. Obraz w artykule za pośrednictwem Telegram.