Co algorytm Proof of Stake Ethereum oznacza dla górników?

Ethereum to platforma kryptowalutowa, którą początkowo zaprezentował 19-letni wówczas Vitalik Buterin w 2013 roku. Oficjalne uruchomienie Ethereum miało miejsce w 2015 roku po bardzo udanej początkowej sprzedaży grupowej. Ether, tokenowa waluta napędzająca Ethereum, jest bardzo podobna do Bitcoina, ponieważ jest zdecentralizowaną kryptowalutą, która publikuje wszystkie transakcje w księdze publicznej lub łańcuchu bloków i jest generowana przez „wydobycie”, czyli obliczeniowe rozwiązywanie zagadek kryptograficznych. Obecnie Ethereum jest w połowie swojej mapy drogowej rozwoju w fazie „Homestead” z planami ulepszeń w nie tak odległej przyszłości. Jednym z tych ulepszeń jest przejście z algorytmu dowodu pracy (Pow) do algorytmu dowodu stawki (PoS). Stanie się tak w przypadku implementacji „Casper” po „Metropolia”Spadek rozwoju.

Dowód pracy a stawka?

Dowód pracy jest tym, co zna większość użytkowników kryptowalut. Jest to algorytm walidacji transakcji, z którego korzysta Bitcoin. Potocznie można to wytłumaczyć jako zdecentralizowaną tablicę komputerów, czyli „górników”, rozwiązującą zagadki kryptograficzne na całym świecie. Każda osoba z odpowiednim sprzętem może zainstalować oprogramowanie typu open source, aby działać jako górnik. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wejście w nowe przedsięwzięcie związane z wydobyciem bitcoinów bez znacznego kapitału jest nieopłacalne. Po rozwiązaniu łamigłówki przez jeden z komputerów na całym świecie, transakcje w kolejce w sieci Bitcoin są wysyłane do „bloku”, który jest odblokowywany za pomocą rozwiązania. Rozwiązanie jest dystrybuowane do wszystkich komputerów (węzłów) obsługujących protokół Bitcoin, dzięki czemu każdy jest świadomy nowego bloku i sprawdza jego ważność, sprawdzając rozwiązanie. Całość wszystkich bloków i księgi transakcji w nich zawartych jest znana jako łańcuch bloków. Ponieważ utworzenie nowego bloku jest trudne, ponieważ rozwiązanie następnej zagadki wymaga dużej mocy obliczeniowej, sieć jest wysoce bezpieczna i niezwykle trudna do unieważnienia.

Dla dowód stawki, zamiast rozwiązywać łamigłówki, transakcje są weryfikowane poprzez „postawienie” własnych funduszy jako zabezpieczenia. Środki są następnie zamrażane na pewien czas do momentu osiągnięcia konsensusu co do ważności transakcji. Po konsensusie transakcja jest dodawana do łańcucha bloków. Fundusze są przechowywane w stanie zamrożenia przez pewien czas, aby zapobiec złośliwym atakom i zwiększyć bezpieczeństwo. Po odblokowaniu środków, staker (y) otrzymuje z powrotem swoje pierwotne środki, a także „napiwek” w postaci opłat transakcyjnych. Ten algorytm konsensusu odstrasza złośliwych aktorów ze względu na ryzyko utraty postawionych środków za fałszywe zatwierdzenie transakcji.

Ethereum przechodzi na dowód stawki z różnych powodów. Niektóre z dołączonych zachęt do tego przejścia to wyższa skalowalność, łatwiejsza implementacja protokołów dzielenia na fragmenty, ulepszona ekonomika protokołów i przyjazność dla środowiska.

Plan przejścia na dowód stawki nie jest jeszcze w pełni szczegółowy, jednak obecnie wiadomo kilka rzeczy. Po pierwsze, pojawi się z kroplą „Casper”. To wdrożenie aktualizacji po „Metropolis” (etap 3 z 4 w planie rozwoju) i najprawdopodobniej w ramach „Serenity” (etap 4 z 4). Metropolis ma nastąpić do końca 2017 r., A Serenity potencjalnie w 2018 r. Przejście do PoS w Casper będzie następować stopniowo. Początkowo 1 na 100 transakcji zostanie zweryfikowanych za pomocą PoS. Z czasem będzie to rosło, ponieważ sieć jest dokładnie monitorowana przez programistów. Ostatecznie wszystkie transakcje zostaną sprawdzone za pośrednictwem PoS, co pozwoli programistom na wdrożenie dalszych ulepszeń skalowania w „Serenity”.

Co to oznacza dla górników?

Na razie niewiele. Ethereum wciąż znajduje się pod dowodem działania algorytmu pracy, ponieważ Metropolis jest nadal rozwijane i testowane. Metropolis jest ważne dla górników ze względu na trwającą bombę trudności, która została aktywowana. Początkowo bomba trudności miała stopniowo zwiększać trudność wydobycia Ethereum, aby wymusić przejście na dowód stawki. Jednakże, ponieważ Casper wciąż jest rozwijany, Metropolis rozwiąże ten problem poprzez przesunięcie harmonogramu, opóźniając bombę trudności. Poza tym górnicy Ethereum mogą spodziewać się, że będą w stanie wydobywać Ethereum przez co najmniej kolejne 6 miesięcy.

Co dzieje się z górnikami, gdy PoS zostanie w pełni wdrożony? Górnicy Ethereum będą musieli przejść na inną monetę, jeśli chcą nadal korzystać ze swojego sprzętu wydobywczego. Alternatywnie, mogą postawić swój Ether, jeśli chcą nadal biernie zarabiać Ether, lub pożyczyć swoją moc obliczeniową zdecentralizowanym sieciom obliczeniowym, takim jak Golem. Niezależnie od tego oczekuje się, że monety zabezpieczone PoW będą dostępne w dającej się przewidzieć przyszłości, dlatego górnicy nie muszą się martwić.

W dłuższej perspektywie, jeśli PoS odniesie ogromny sukces, coraz więcej monet może przyjąć ten algorytm konsensusu. Może to potencjalnie spowodować, że dowód pracy i wydobycia staną się przestarzałe. Jest to prawdopodobnie mało prawdopodobne, ale możliwe. W międzyczasie wydobycie jest opłacalnym przedsięwzięciem; będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się stanie.