Czy Bitcoin jest naprawdę anonimowy?

Podczas pierwszego czytania lub poznawania bitcoina z pewnością usłyszysz, że jest to zdecentralizowana i anonimowa kryptowaluta. Zdecentralizowany charakter nie będzie przedmiotem tego artykułu. Będziemy raczej kwestionować, czy bitcoin jest naprawdę anonimowy iw jakim stopniu.

Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: co oznacza anonimowość w kontekście kryptowalut? Dosłowna interpretacja anonimowości oznacza „brak identyfikacji z imienia i nazwiska”. Na pierwszy rzut oka można by argumentować, że ponieważ bitcoin obsługuje tylko adresy (alfanumeryczny ciąg znaków identyfikujący możliwe miejsca docelowe dla bitcoinów), bitcoin jest anonimowy. Innymi słowy, ponieważ niczyje nazwisko ani tożsamość nie jest nieodłącznie związana z łańcuchem bloków bitcoin, bitcoin jest rzeczywiście anonimowy. Ten argument jest początkowo przekonujący, ale bardziej rygorystyczne podejście prowadzi do nieco innego wyniku.

Bardziej precyzyjnym argumentem jest to, że Bitcoin jest napisany pod pseudonimem. Pseudonimowość oznacza, że ​​są fałszywe nazwiska. Przykładem jest to, jak uważa się, że Satoshi Nakamoto jest pseudonimem założyciela bitcoina. Dokładniej mówiąc, każdy adres, którego używasz do przechowywania bitcoinów, może być traktowany jako jeden z twoich pseudonimów, bardzo podobny do pseudonimu, którego osoba może używać na koncie reddit lub bitcointalk. Jeśli jesteś obecnie zalogowany do Crypto-News, najprawdopodobniej używasz również pseudonimu. Podczas gdy przeciętny użytkownik nie korzysta z więcej niż jednego konta na wyżej wymienionych stronach internetowych, często zdarza się, że użytkownik bitcoinów ma wiele adresów używanych do przechowywania bitcoinów. Oznacza to po prostu, że obecność każdej osoby w sieci bitcoin jest zwykle kojarzona z wieloma pseudonimami (adresami) i powiązanymi z nimi transakcjami.

Często celem posługiwania się pseudonimem jest osiągnięcie Prywatność. Oznaczałoby to, że Twoja aktywność w sieci bitcoin nie może być powiązana z Twoją tożsamością. Biorąc pod uwagę, że łańcuchy bloków są publiczne, gdyby ktoś skojarzył jeden lub wiele Twoich adresów z Twoją tożsamością, straciłbyś swoją prywatność. Niestety przeciętny użytkownik nie podejmuje niezbędnych kroków, aby pozwolić sobie na prywatność. Po pierwsze, większość giełd kryptowalut wymaga uwierzytelnienia się za pomocą identyfikacji, co powoduje utratę prywatności. To jednak niewiele różni się od banku, o ile ufasz instytucji. Po drugie, informacje z kanału bocznego dotyczące określonego adresu, takie jak najczęstszy czas użytkowania i sprzedawcy publiczni, z którymi wymienia, mogą dostarczyć wystarczających informacji, aby powiązać adres z tożsamością. Aby zapewnić prywatność, dostępnych jest kilka technik i usług, które jednak wykraczają poza zakres tego artykułu.

W środowisku akademickim, aby bitcoin był anonimowy, musi mieć dwie właściwości: pseudonimowość ORAZ nieuleczalność. Wiemy, że bitcoin ma pierwszą właściwość, o ile jesteś ostrożny w podawaniu swojej tożsamości online i korzystasz z wielu adresów do przechowywania i przeprowadzania transakcji bitcoinowych, ale co to jest brak możliwości połączenia? Z punktu „Technologie Bitcoin i kryptowalut: kompleksowe wprowadzenie” mało prawdopodobne jest zdefiniowane w następujący sposób:

  1. Łączenie różnych adresów do tego samego użytkownika powinno być trudne.
  2. Połączenie różnych transakcji dokonanych przez tego samego użytkownika powinno być trudne.
  3. Powiązanie nadawcy płatności z jej odbiorcą powinno być trudne.

Biorąc pod uwagę, że istnieje wiele technik i analiz, których przeciwnik może użyć do powiązanych transakcji i adresów do pojedynczego użytkownika, bardzo trudno jest osiągnąć pełną niemożność nawiązania połączenia. Istnieją pewne techniki, takie jak mieszanie i używanie ukrytych adresów, które mogą zapewnić częściową niemożność połączenia z twoją obecnością bitcoinów, ale wystarczy powiedzieć, że bitcoin nie został zaprojektowany do pełnej anonimowości. Jako kryptowaluta, która została zaprojektowana z myślą o anonimowości, jest zcash. Oczywiście, aby powiedzieć, że jedna kryptowaluta jest lepsza od innej, oprócz bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wystarczy powiedzieć, że każda legalna kryptowaluta ma zamierzone nas, zalety, wady i bazę użytkowników.

Czy brak anonimowości Bitcoina jest zły? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw odpowiedzmy, dlaczego ktoś może chcieć anonimowości. Po pierwsze, może chronić dane osobowe, takie jak wynagrodzenie i nawyki związane z wydatkami. Po drugie, może chronić firmy przed publicznym ogłaszaniem manewrów finansowych w publicznym łańcuchu bloków. Jeśli jednak celem korzystania z Bitcoin jest poprawa zamienności, szybkości i globalnego zasięgu płynnego kapitału przy jednoczesnym zmniejszeniu ekspozycji na scentralizowaną walutę fiducjarną, to brak anonimowości może nie być przytłaczającym minusem. Ponadto, jeśli dokonujesz przypadkowych transakcji prawnych, po prostu przechowujesz lub handlujesz, anonimowość może nawet nie być priorytetem. Powiązanie twojej obecności Bitcoin z twoją tożsamością nie jest wcale łatwe dla przeciwnika. Dlatego jeśli jesteś łagodnym podmiotem, takim jak ty (mamy nadzieję!), Jest bardzo mało prawdopodobne, że zostaniesz narażony na złośliwy podmiot, ponieważ bitcoin nie jest anonimowy. Niemniej jednak, w miarę dojrzewania bitcoina, jego niemożność połączenia może ulec poprawie lub użytkownicy mogą zdecydować się na użycie innych kryptowalut dających większe korzyści w zakresie anonimowości.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył podstawowych informacji na temat tego, co oznacza anonimowość kryptowaluty i gdzie bitcoin pasuje do klasycznych definicji. Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące anonimowości lub prywatności kryptowaluty, możesz je opublikować w sekcji komentarzy poniżej!