Wewnątrz krajów przeciwkryptograficznych na świecie: Chiny

Ten artykuł jest częścią serii poświęconej rządom przeciwstawiającym się kryptowalutom.

Chiny są najprawdopodobniej jednym z krajów o najniższej tolerancji dla społeczności walut cyfrowych. Pomimo tego aspektu trzymanie Bitcoina obok innych kryptowalut nie jest nielegalne, ani kupowanie ani sprzedawanie monet, o ile odbywa się to bez udziału giełdy. Ponadto Chiny aktywnie zachęcają do innowacji w technologii blockchain, ale wydały przepisy stwierdzające, że blockchain może być używany tylko do celów „prawdziwej” gospodarki, a nie do kryptowalut. Skoro już wiemy, co jest legalne, czas porozmawiać o tym, co nie jest.

Giełdy kryptowalut

Kilka miesięcy temu Chiny zdecydowały się zakazać usług wymiany między walutami cyfrowymi a walutami fiducjarnymi. Zakaz dotyczy również kupna i sprzedaży tokenów i monet za pośrednictwem usług kontrahentów centralnych, obok usług pośrednictwa.

Innymi słowy, po zakazie wszystkie lokalne giełdy kryptowalut musiały zamknąć swoje bramy lub przenieść się do pobliskich krajów, oferując łagodniejsze przepisy. Badania pokazują, że około 173 giełd i platform transakcyjnych zostało zamkniętych. Handel był kontynuowany przez krótki czas, ale starając się nie złościć chińskich władz, platformy wymiany postanowiły już nie świadczyć usług wymiany fiat-to-crypto. Doprowadziło to do pojawienia się tokenów powiązanych z wartością, takich jak USDT, które są równoważne wartości dolarowi amerykańskiemu – stąd dopuszczenie pośredniej metody kupowania kryptowalut w walutach fiducjarnych..

Jeśli chodzi o giełdy zagraniczne, Chiny zdecydowały się zablokować dostęp do kilku międzynarodowych serwisów wymiany. Powodem jest to, że żaden obywatel Chin nie może korzystać z Internetu w celu uzyskania dostępu do informacji, które są zabronione przez chińskie przepisy. W związku z tym dostęp do 100 giełd międzynarodowych obsługujących rynek chiński został zablokowany, zmuszając tym samym tych, którzy nadal chcą mieć dostęp do tych usług, do korzystania z wirtualnych sieci prywatnych. Raporty wskazują również, że konta związane z kryptowalutami otwarte na platformach mediów społecznościowych, takich jak WeChat, są również zamykane.

Wstępne oferty monet

Rynek pierwszych ofert monet w Chinach został zamknięty w następstwie dokumentu „Powiadomienie o zapobieganiu ryzyku oferowania tokenów i finansowania”. Mając to na uwadze, odpowiednie zawiadomienie całkowicie zakazało ICO w Chinach, jednocześnie nakazując tym, którzy ukończyli ICO, zwrot wszystkich zebranych funduszy inwestorom. Około 85 trwających ICO musi zostać zamkniętych, gdy zakaz zacznie obowiązywać.

Rynek górniczy

Kiedy bitcoin stał się popularny, Chiny były dobrze znane z posiadania większości mocy wydobywczej i wolumenu obrotu. Liczne media informowały o ogromnych farmach wydobywczych bitcoinów, które działały w kraju azjatyckim. Od tego czasu sytuacja się zmieniła. Raporty wskazują, że chiński regulator finansowy wezwał górników bitcoinów do ograniczenia ich działalności, a tym samym stopniowego zmniejszania produkcji aktywów kryptograficznych. Najwyraźniej wdrożono kilka innych praw, mających na celu wyegzekwowanie tego nakazu. W związku z tym rynek wydobycia kryptowalut w Chinach szybko ucichł, ponieważ firmy wydobywcze zdecydowały się przenieść za granicę lub całkowicie zaprzestać działalności.

Powody zakazów

Zrozumienie przyczyny tego zakazu jest niezbędne do zrozumienia trendu zakazu kryptowalut. Niektórzy uważają, że zakaz jest bezpośrednim skutkiem masowego rozwoju gospodarczego Chin, który doprowadził do destabilizacji rynku finansowego. Mając to na uwadze, w argumentacji stwierdza się, że zakazy są prostym skutkiem rządowych prób utrzymania rynku finansowego pod kontrolą. Kiedy zakazano giełd kryptowalut, inwestorzy używali kryptowalut do transferu kapitału z kraju, co znowu nie zostało zaakceptowane przez bank centralny i chiński rząd.

Według chińskiego rządu takie podejście do rynku waluty cyfrowej jest wypadkową kilku czynników. Obejmują one ryzyko związane z kryptowalutami, takie jak pranie pieniędzy, oszustwa, uchylanie się od płacenia podatków, oszustwa i finansowanie z przestępstw.

Należy jednak pamiętać, że chiński rząd jest znany z tego, że koncentruje się na stabilności wewnętrznej. Dlatego kontrolowanie wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności wewnętrznej. Ponieważ kryptowaluty z trudem mogą być kontrolowane przez scentralizowaną władzę, lepszą alternatywą byłby zakaz, ponieważ zminimalizowałoby to wpływ gospodarczy rynku. Mimo to są również kraje, które uważają, że integracja rynku kryptowalut w ich gospodarkach jest mądrzejszym podejściem. Niezależnie od tego, trend waluty cyfrowej wciąż się zaczyna, dlatego w przyszłości będziemy wiedzieć, które podejście było lepsze.

Chiny to ciekawe studium przypadku, biorąc pod uwagę ogromny wpływ, jaki odegrały na walutach cyfrowych, zanim wprowadzono te zakazy. Dodatkowo, najbliższe kilka lat pokaże, czy technologia blockchain może istnieć niezależnie od walut cyfrowych, zakładając, że Chiny wspierają rozwój blockchain, ale lekceważą kryptowaluty.

Zrzeczenie się: Jeśli chcesz prowadzić działalność związaną z cyfrową walutą w Chinach, najlepiej dokładnie zapoznać się z zaktualizowanymi obowiązującymi przepisami. Nie traktuj informacji przedstawionych w tym artykule jako porady.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem BigStock.