Czy Ethereum pokona Bitcoin do ETF?

Zawsze istniała konkurencja między Ethereum i Bitcoinem, aby ustanowić ETF. Doszliśmy teraz do ostatniego etapu tego wyścigu. Jeśli wierzyć przewidywaniom operatorów z EtherIndex Ether Trust (ETHX), funduszu ETF (ETF) oparty na Ethereum, jest bardziej prawdopodobne, że Ethereum przekroczy linię zwycięstwa jako pierwszy. Wierzą, że ich ETF zostanie zatwierdzony przez Komisję Giełd Papierów Wartościowych (SEC) Stanów Zjednoczonych, zanim wyda zgodę ETF opartemu na Bitcoin.

21 kwietnia zespół EtherIndex złożył w NYSE i SEC Arca zmianę pierwotnej propozycji ETF. Jest to wskazane w jednym z ich oficjalnych dokumentów. Dokument ten jest zatwierdzany przez SEC, po dostarczeniu komisji wraz z określonymi ramami czasowymi na jego zatwierdzenie lub odrzucenie ETF.

Odrzucenie funduszu ETF Winklevoss Bitcoin

SEC wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie 10 marca. Zgodnie z zapowiedzią, ETF Bitcoin zaproponowany przez bliźniaków Winklevoss został odrzucony. Powód odrzucenia został również podany w oficjalnym oświadczeniu, SEC złożył zarzut, że ETF został odrzucony z powodu braku regulacji na zagranicznym rynku Bitcoin.

SEC stwierdziła, że ​​jest niewielu komentatorów, którzy zauważyli, że większość handlu Bitcoinami odbywa się na giełdach znajdujących się poza Stanami Zjednoczonymi. Według nich duży wolumen obrotu, który ma miejsce na co dzień, jest kapitalizowany w kiepski sposób. Brak regulacji giełd znajdujących się poza Stanami Zjednoczonymi znacznie przyczynił się do odrzucenia. Nadużycia, które mają miejsce na tych źle zarządzanych giełdach, mogą wywrzeć ogromny wpływ na kryptowalutę, w tym na proces odkrywania cen. Najbardziej wpływowa i największa giełda Bitcoin nie znajduje się na terenie USA, dlatego trudno byłoby przejąć kontrolę nad działaniami na tych giełdach.

Większa szansa na ETF Ethereum

Jak wspomniano wcześniej, istnieje większa szansa na zatwierdzenie ETF Ethereum przez SEC. Atrybuty niepodobne do waluty posiadane przez tę kryptowalutę mogą skłonić ich do wyrażenia zgody. Z drugiej strony Ethereum (znany również jako ETH) został specjalnie zaprojektowany w celu wspierania zdecentralizowanych aplikacji, w tym „gazu”. Użytkownicy mogą dokonywać płatności za pomocą gazu. Albo mogą dokonywać płatności podczas inicjowania nowych inteligentnych kontraktów. Z powodu tych natywnych funkcji ustalenie ETH jako zwykłej waluty stało się nieco trudne.

SEC ogłosiła również oficjalne ogłoszenie dotyczące Ethereum. W swoim ogłoszeniu wspomniano, że giełdy Ethereum wyglądają inaczej niż te na Bitcoin. Uważają, że ETH nie zostało zaprojektowane z myślą o funkcjonowaniu wyłącznie jako wartość sklepowa. Zamiast tego uważają, że został stworzony w celu opłacenia konkretnych działań, które mają miejsce w sieci. Z tego powodu SEC ma tendencję do myślenia o ETH jako o atutach. Jednak uważają Bitcoin za walutę. Z powodu tego wyraźnego rozróżnienia możemy założyć, że Ethereum może zostać zatwierdzone jako pierwsze i tym samym będzie w stanie wygrać wyścig.

Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

Powyższy powód nie jest głównym faktem, który skłonił SEC do odrzucenia ETF Bitcoin. Uważają, że największym problemem jest regulacja zagranicznych giełd bitcoinów. Propozycja ETF przez Ethereum Trust została złożona z uwzględnieniem głównych rynków. Rynki te obejmują Koreę Południową i Chiny. Ponadto wydaje się, że stosują rygorystyczne zasady dotyczące zaangażowanych użytkowników, w tym zasady dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i Poznaj swojego klienta (KYC) na lokalnych giełdach.

Według danych pochodzących od niektórych z wiodących dostawców rynków kryptowalut, trzy największe rynki giełdowe dla Ethereum to Stany Zjednoczone, Chiny i Korea Południowa. Stany Zjednoczone mają wartość przechwytywania rynku wynoszącą 21,7%, podczas gdy pozostałe dwa rynki mają odpowiednio 6,5% i 11,1%. Gdy spojrzeć na populację tych trzech krajów, widać, że nie jest to dużym zaskoczeniem. Rynki te zdominowały globalny rynek wymiany Ethereum. Co najważniejsze, ta dominacja odbywa się w dobrze uregulowany sposób. W rezultacie SEC może nie być w stanie odrzucić propozycji ETF Ethereum z tego powodu.