Bezpieczne przechowywanie bitcoinów

przechowywanie bitcoinów

Ludzie od dawna uczestniczą w działaniach związanych z ochroną wartościowych przedmiotów, takich jak pieniądze, dzieła sztuki, znaleziska archeologiczne, biżuteria, technologia i dokumenty. Stworzyliśmy różne instytucje, które zapewniają wielowarstwowe zabezpieczenia naszych cennych dóbr, banki za nasze pieniądze, muzea naszej sztuki i obiektów historycznych oraz biura patentowe naszej technologii..

W dzisiejszych czasach stale rosnąca obecność bitcoinów promuje potrzebę bezpiecznego przechowywania bitcoinów. Gdy tylko zaczniesz angażować się w nową gospodarkę, jako osoba indywidualna powinny pojawić się różne pytania, ponieważ jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za podjęcie działań w celu skutecznego zabezpieczenia swojej cyfrowej waluty.

Bitcoiny są chronione zgodnie z projektem, ale musisz podjąć kroki, aby Twoje pieniądze nie zniknęły po prostu z Twoich kont! W rzeczywistości nie można przechowywać bitcoinów w żadnej formie ani w żaden sposób, ponieważ są one głęboko powiązane z opinią publiczną blockchain księga główna. To, co przechowujesz, to klucze prywatne niezbędne do uzyskania pozwolenia na Twój adres.

Aby przechowywać Bitcoin, potrzebujesz portfela bitcoin i chociaż istnieje wiele form, na potrzeby tego artykułu skupimy się na najbezpieczniejszych i przydatnych wariantach. Terminy związane z bezpieczeństwem portfela to gorące i zimne portfele. Gorące portfele mogą zostać naruszone, podczas gdy zimne portfele nie mogą zostać naruszone za pomocą hakowania, ale nadal są podatne na konwencjonalne metody kradzieży. Niemniej jednak zarówno portfele gorące, jak i zimne wymagają od Ciebie wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich funduszy.

Gorące portfele

Te portfele odnoszą się do przechowywania kluczy prywatnych na urządzeniach podłączonych do Internetu, nawet te, które zostały połączone tylko raz, teoretycznie można uznać za „gorące”. Większość bitcoinów posiadanych przez przeciętnego użytkownika może zostać przejęta, zwłaszcza gdy odpowiednie funkcje bezpieczeństwa nie są aktywowane.

Zimne portfele

Termin ten odnosi się do portfeli przechowywanych na urządzeniach z izolacją powietrzną, które nigdy nie były połączone z Internetem lub za pośrednictwem specjalnych rozruchowych dysków USB, które są uważane za wolne od złośliwego oprogramowania. W ten sposób możesz efektywnie tworzyć portfele papierowe lub po prostu przenieść klucz prywatny na dysk USB, który będziesz przechowywać w bezpiecznym i tajnym miejscu. Możesz dodatkowo zaszyfrować klucz prywatny, ale pamiętaj hasło lub zapisz je w bezpiecznym miejscu. Te rodzaje pamięci masowej są nadal narażone na fizyczną kradzież, dlatego należy je trzymać z dala od innych osób.

Istnieją również portfele sprzętowe, które są urządzeniami fizycznymi, stworzonymi wyłącznie w celu przechowywania i przeprowadzania transakcji Bitcoin. Nie są zalecane dla zwykłego użytkownika Bitcoin, ale właściciele firm mogą odnieść duże korzyści z tych urządzeń.

Metody ochrony twojego Bitcoina

Jak wspomniałem wcześniej, jedną z najbardziej skutecznych metod jest zaszyfrować klucze prywatne i chociaż nadal istnieje ryzyko, że komputer może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które śledzi naciśnięcia klawiszy, zapewnia bezpieczeństwo klucza, nawet jeśli dane zostaną skradzione. Bitcoin Core to oficjalne oprogramowanie Bitcoin, które oferuje pełne szyfrowanie Twoich portfeli. Po prostu pamiętaj, aby odłączyć komputer od Internetu i wybrać silne hasło (zawierające znaki specjalne, wielkie litery i cyfry), aby hakerom coraz trudniej było odnieść sukces.

Inną metodą ochrony portfela jest Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). 2FA dodaje kolejną warstwę bezpieczeństwa do Twoich portfeli online. Oprócz korzystania z identyfikatora portfela i hasła, Twoje konto będzie teraz żądać kodu 2FA, do którego uzyskasz dostęp za pośrednictwem urządzenia mobilnego, zwykle za pośrednictwem aplikacji o nazwie Google Authenticator. Kody te są odświeżane co 25 sekund, więc prawdopodobieństwo, że haker po prostu odgadnie Twoje hasło, wynosi mniej więcej jedną na sto bilionów prób. Jednym z najlepszych portfeli oferujących tego typu ochronę jest Blockchain.

Jedną z bardziej popularnych opcji dla właścicieli firm jest po prostu tworzenie adresy z wieloma podpisami, które wymagają zalogowania się od wielu posiadaczy, zanim możliwe będzie dokonywanie transakcji Bitcoin. Użytkownicy mogą być Twoimi partnerami biznesowymi, ale możesz również osiągnąć ten sam efekt samodzielnie, mając drugie urządzenie, które jest posiadaczem podpisu na koncie. W ten sposób potencjalny haker musiałby w pełni złamać zabezpieczenia dwóch urządzeń, aby skutecznie ukraść Twoje pieniądze. W tym celu najlepszą metodą jest skorzystanie z oficjalnego Bitcoin Core oprogramowanie.

Wszystko sprowadza się do twoich konkretnych potrzeb i ilości bitcoinów, które przechowujesz. Ogólną bezpieczną praktyką jest używanie bezpiecznych sieci, posiadanie oprogramowania antywirusowego, nie korzystanie z usług, które nie oferują funkcji 2FA i tworzenie kopii zapasowych dla każdego z Twoich dużych portfeli Bitcoin.

W Crypto-News dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać cennych i praktycznych informacji użytkownikom Bitcoin o różnym poziomie doświadczenia. Jeśli chcesz, abyśmy pisali na określony temat, napisz do nas na adres e-mail [e-mail chroniony]