Republic Protocol ma wprowadzić pierwszą zdecentralizowaną ciemną pulę

Handlowcy kryptowalut mogą wkrótce być w stanie handlować tokenami Bitcoin, Ether i ERC20 bez ujawniania swojej tożsamości. Szczegóły transakcji również pozostaną poufne, chroniąc rynek przed wpływem masowych transakcji, które tradycyjnie wpływały na cenę z powodu paniki.

Republic Protocol to startup, który urzeczywistnia to wszystko dzięki swojej wymianie ciemnych puli na międzyłańcuchowy handel aktywami opartymi na Bitcoin i Ethereum. Startup zebrał 34 miliony dolarów dzięki ICO, które zakończyło się na początku tego miesiąca. Podczas ICO na pokładzie pojawiło się wiele strategicznych kryptowalut funduszy hedgingowych, co świadczy o ich zaufaniu do zdolności startupu do zostania liderem rynku w tym stale rozwijającym się segmencie rynku. Wśród inwestorów znalazły się Polychain Capital, Zero Knowledge i Signal Ventures.

Ciemne pule istnieją od dawna i odpowiadają za 30% wszystkich transakcji na rynku akcji. Wiele dużych banków, takich jak JPMorgan i Goldman Sachs, posiada ciemne pule, ale Republic Protocol będzie pierwszą zdecentralizowaną i opartą na blockchainie ciemną pulą. To wyeliminuje potrzebę zaufanego pośrednika i zamiast tego polegać na platformie blockchain, aby zapewnić bezpieczną, prywatną i skalowalną ciemną pulę, która będzie mogła codziennie wykonywać miliardy transakcji bez potrzeby jakiejkolwiek interwencji człowieka.

Jak dokładnie działa protokół Republiki?

Całkowita anonimowość jest możliwa dzięki zdecentralizowanej sieci węzłów dopasowujących zamówienia bez wyciągania jakichkolwiek wniosków na ich temat. Najpierw rozkazy są dzielone na fragmenty, które są losowo rozprowadzane w sieci. Aby mieć pewność, że zamówienia nie zostaną zrekonstruowane i żadne szczegóły nie zostaną ujawnione, platforma opiera się na specjalnej inteligentnej umowie Ethereum, znanej jako Rejestrator. Kontrakt uniemożliwia odtworzenie fragmentów poprzez uporządkowanie węzłów w topologię sieci uniemożliwiającą im identyfikację poszczególnych cech fragmentów.

Aby dopasować dwa zamówienia, węzły zawierające dwa różne fragmenty kolejności wykonują zdecentralizowane obliczenia w celu ustalenia, czy zamówienia są zgodne. Fragmenty zleceń, których to dotyczy, nie są ujawniane, co zapewnia całkowitą prywatność i anonimowość handlowców. Transakcja musi jednak zostać zweryfikowana i odbywa się to poprzez proces sprawdzania wiedzy zerowej, podobny do stosowanego w ZCash. Ten proces jest w stanie zweryfikować i zatwierdzić transakcję bez ujawniania jakichkolwiek informacji o przedsiębiorcy lub charakterze transakcji. Proces sprawdzania wiedzy zerowej używany w protokole Republiki jest również wykonywany przez inteligentny kontrakt Ethereum, znany jako Judge. Po dopasowaniu zamówień atomowa zamiana jest inicjowana przez sieć peer-to-peer, plik Republic Swarm Network.

Węzły są sercem platformy Republic Protocol. Proces dopasowywania fragmentów rozkazów jest konkurencyjny, a węzły ścigają się ze sobą, aby dopasować się, aby otrzymać odpowiednią nagrodę. Po dopasowaniu powiązane zlecenia są usuwane z puli, aby upewnić się, że nie są ponownie zaangażowane w proces, a handlowcy są powiadamiani. Jeśli zamówienie wygaśnie, w wyniku upływu czasu podyktowanego lub ręcznie odwołanego przez przedsiębiorcę, związana z nim nagroda zostanie zwrócona.

Natywnym tokenem protokołu Republiki jest REN. Ten token jest używany jako zachęta przez handlowców do węzłów, a węzły uczestniczące w udanym dopasowaniu zamówienia dzielą równo nagrodę. Opłata nie jest ujednolicona, a przedsiębiorca może zapłacić tyle, ile chce. Jednak węzły zawsze faworyzują handlowców, którzy płacą wyższe nagrody. Handlowcy muszą również zapłacić Rejestratorowi opłatę wstępną (zwaną kaucją). Opłata ta jest zwracana przedsiębiorcy po opuszczeniu sieci. Trader może stracić swoją więź, jeśli weźmie udział w jakimkolwiek oszukańczym działaniu w sieci.

Handlowcy mogą łączyć się z Republic Protocol za pośrednictwem Republic Terminal, zdecentralizowanej aplikacji internetowej. Ta aplikacja dApp zapewnia handlowcom możliwość składania, zmiany lub anulowania zamówień w czasie rzeczywistym. Mogą również śledzić swoje zamówienia, aby wiedzieć, kiedy mecz jest wykonany i uzyskać dostęp do historii wszystkich swoich zamówień.

Warto wspomnieć, że Republic Protocol jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i oczekuje się, że zacznie w pełni funkcjonować dopiero w drugim kwartale roku. Dlatego w tym artykule omówiono tylko koncepcję puli. Jak dobrze wszystko ze sobą współpracuje, będzie widoczne, gdy sieć lub jej wczesna wersja będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Obraz funkcji za pośrednictwem RepublicProtocol.